Outsourcing, czyli przekazanie zewnętrznemu podmiotowi części biznesu do obsługi i zarządzania, zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nic w tym dziwnego. To rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze uzyskując jednocześnie wyższą efektywność, a często wprowadza również nową jakość do działalności przedsiębiorstwa. Firmy outsourcują usługi związane z IT, zlecają na zewnętrz zadania finansowo-księgowe, a także powierzają obsługę klienta czy Call Center wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się również na outsourcing procesów produkcyjnych.
Optymalizacja procesów produkcyjnych – dlaczego warto zdecydować się na outsourcing produkcji?
Duża zmienność zamówień i konkurencyjne otoczenie biznesowe, wymaga poszukiwania elastycznych i efektywnych rozwiązań. Powierzając wyodrębniony proces produkcyjny zewnętrznemu podmiotowi ustalamy normy ilościowe i jakościowe, zgodnie z którymi wykonawca zobowiązany jest realizować proces. Ze względu na specyfikę rozliczenia (rozliczamy się za ilości a nie za godziny), w interesie firmy outsourcingowej jest dążenie do uzyskania jak najlepszych wskaźników efektywnościowych.
Spójne cele biznesowe outsourcera i insourcera powodują, że firma outsourcingowa będzie więc nie tylko bazowała na dotychczasowej wiedzy i doświadczeniu, ale także poszukiwała nowoczesnych rozwiązań optymalizujących proces i jednocześnie podnoszących konkurencyjność biznesową przedsiębiorstwa.
Outsourcing procesów produkcyjnych – jakie zadania można powierzyć zewnętrznemu podmiotowi?
Usługa outsourcingu produkcji polega na przekazaniu zewnętrznemu podmiotowi części procesu do samodzielnego zarządzania i realizowania. Oznacza to, że outsourcer staje się odpowiedzialny za efektywną realizację planu produkcyjnego, ustala niezbędną liczbę pracowników, dba o zachowanie wymaganej jakości finalnego produktu i terminowość jego dostarczenia. Do najczęściej powierzanych „na zewnątrz” procesów produkcyjnych zalicza się szeroko rozumiane procesy logistyczne w przedsiębiorstwie produkcyjnym, m.in.:
- Załadunek i rozładunek towarów
- Pakowanie/przepakowywania
- Foliowanie
- Copacking
A także inne procesy, takie jak np.:
- Kontrolę jakości
- Prace manualne
- Konfekcjonowanie
- Banderolowanie
- Etykietowanie
- Montaż
- Obsługa urządzeń i linii produkcyjnych
Kto nadzoruje proces produkcyjny?
Firma outsourcingowa obejmująca proces produkcji odpowiada za zgodność efektu finalnego z założonymi w kontakcie normami. Organizacja procesów produkcyjnych i nadzór nad prawidłowym ich przebiegiem jest po stronie outsourcera. Również usprawnienie procesu produkcyjnego, ze względu na sposób rozliczeń między podmiotami, leży w jego interesie. Dlatego też outsourcing procesów produkcyjnych niejednokrotnie wpływa na wzrost nie tylko efektywności, ale także innowacyjności przedsiębiorstwa.
Outsourcing produkcji z agencją pracy tymczasowej – elastyczność i ekspercki know-how
Agencja pośrednictwa pracy, specjalizująca się w outsourcingu procesów produkcyjnych, zapewnia stały dostęp do wykwalifikowanej i sprawdzonej kadry. Pracownicy produkcji zatrudnieni w ramach projektu outsourcingowego , to gwarancja elastyczności struktury zatrudnienia, przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej jakości i efektywności. To pewność, że w przypadku nagłego peak’u rekrutacja pracowników produkcyjnych, nawet w dużym wolumenie, odbędzie się sprawnie i profesjonalnie.
Dodatkowym atutem jest dostęp do specjalistów zza granicy oraz możliwość wynajmu pracowników ze wschodu. Agencja pośrednictwa pracy zadba o ich przeszkolenie, zapewni koordynatora i leaderów, pamiętając jednocześnie o przepisach prawa zadba o niezbędne dokumenty i legalizację zatrudnienia.
Korzyści z outsourcingu procesów produkcyjnych
Powierzając wybrany proces produkcyjny wyspecjalizowanej agencji pracy przenosimy na nią odpowiedzialność za zarządzanie całością projektu, za organizowanie i monitorowanie procesów produkcyjnych, w tym m.in. za ustalenie liczby potrzebnych pracowników i ich rekrutację oraz wdrożenie, opracowanie norm produkcyjnych, ustalenie harmonogramu pracy, kontrolę nad wskaźnikami efektywności.
Wśród korzyści z outsourcingu procesów produkcyjnych najczęściej wymienia się:
- Uwolnienie własnych zasobów i oszczędność czasu – powierzając część biznesu zewnętrznemu podmiotowi przedsiębiorstwo może skupić się na core bussinesie i rozwoju
- Zapewnienie ciągłości produkcji – firma outsourcingowa zadba o pozyskanie pracowników, przeszkoli ich, ustali grafik pracy, a także zajmie się rozliczeniem czasu pracy, a w przypadku pracowników zza granicy także kwestiami takimi jak np. legalizacja zatrudnienia czy zapewnienie zakwaterowania
- Optymalizacja procesów produkcyjnych – w interesie outsourcera jest utrzymanie jak najwyższych standardów jakościowych oraz norm efektywnościowych. I jest bodźcem do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych
- Transparentny system rozliczeń i łatwe planowanie kosztów – rozliczenie następuje na podstawie faktury kosztowej za wykonaną usługę, np. liczbę spakowanych zestawów czy wyprodukowanych wyrobów. Dzięki prostemu systemowi rozliczeń znacznie łatwiej planować koszty produkcyjne.
- Dostęp do eksperckiego know–how – dzięki powierzeniu części zadań wyspecjalizowanemu podmiotowi przedsiębiorstwo zyskuje możliwość korzystania z wiedzy branżowej ekspertów, ma możliwość wykorzystania w innym obszarze najlepszych praktyk swojego partnera biznesowego
- Przekazanie odpowiedzialności za jakość i efektywność procesu – całość odpowiedzialności za powierzony proces produkcyjny przechodzi na firmę outsourcingową.
Outsourcing procesów produkcyjnych to sprawdzone rozwiązanie dla klientów, którzy dążą do poprawy wskaźników efektywności dzięki eksperckiej wiedzy i chcą wzmocnić swoją pozycję na konkurencyjnym rynku.
Rozważasz skorzystanie z usługi outsourcingu procesów?
Dowiedz się jakie daje korzyści i dlaczego warto wybrać tę formę współpracy.