Opublikowano: 04.01.2019
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
01.04.2019
Aktualności

75% pracowników z Ukrainy zamierza obchodzić w Polsce swoje święta religijne

swieta

Zdecydowana większość Ukraińców pracujących w Polsce planuje obchodzić w naszym kraju swoje święta religijne. Świadczą o tym wyniki badania socjologicznego, przeprowadzonego przez EWL S.A.

Na pytanie „Czy planuje Pan/Pani, pracując w Polsce, obchodzić ukraińskie święta religijne?” prawie 75% respondentów odpowiedziało „tak zawsze” oraz „czasami tak”. Jedynie 7% Ukraińców, którzy przyjechali do pracy do Polski, w ogóle nie obchodzi świąt religijnych. Niemal co piąty Ukrainiec (ponad 18%) woli pracować w Polsce w dni swoich świąt religijnych, aby zwiększyć swoje zarobki.

Dyrektor działu legalizacji EWL S.A. Maria Kuzenko przypomina, że zgodnie z polskim prawem, pracownik, który chce obchodzić swoje święta niepokrywające się z dniami ustawowo wolnymi od pracy, ma prawo do dnia wolnego, który zostanie odpracowany w innym terminie. Pracodawca zaś ma obowiązek udzielić go na wniosek pracownika.

Badanie „Ukraińcy na polskim rynku pracy – doświadczenia, wyzwania i perspektywy” zostało przeprowadzone przez EWL S.A. w maju-czerwcu 2018 roku. Przebadanych zostało 900 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w celu podjęcia pracy.

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco