Kariera w EWL: historie sukcesu – wywiad z Dawidem Makuch

Dziś Dawid Makuch opowie o kulisach swojego zatrudnienia poprzez EWL i doświadczeniach związanych z pracą przy budowie maszyn. W wywiadzie dowiecie się, jakie były jego główne zadania, które umiejętności okazały się kluczowe oraz jak przebiegała jego współpraca z naszą agencją.
Dawid dzieli się swoimi wrażeniami z pracy za granicą, po tym jak zdecydował się na odważny krok – wyjazd ponad 1000 km od domu!

Daria Najdzion: Na jakie stanowisko aplikowałeś i jakie były Twoje główne obowiązki w miejscu pracy?

Dawid Makuch: Aplikowałem na stanowisko pracownika produkcji maszyn. Na produkcji zajmowałem pierwsze stanowisko, gdzie do moich głównych obowiązków należał montaż części przy koparce zgodnie ze specyfikacją oraz kontrola jakości elementów.

DN: Jakie umiejętności lub kwalifikacje są niezbędne do wykonywania tych zadań?

DM: Według mnie do tej pracy nie są wymagane specjalne kwalifikacje, ponieważ ja ich nie miałem, całą wiedzę nabyłem dzięki praktyce, będąc już na miejscu. Ważne jest jednak posiadanie umiejętności manualnych technicznych, których moim zdaniem ciężko się nauczyć. Znajomość procesu produkcji na pewno w dużym stopniu także ułatwia wdrożenie się w nowym miejscu, jednak jest to wiedza, którą nabyć można dzięki obserwacji i praktyce.

DN: Jakie były Twoje pierwsze wrażenia po nawiązaniu kontaktu z EWL? Czy otrzymałeś wszystkie potrzebne informacje i wskazówki, aby bez problemów rozpocząć pracę?

DM: Kontakt od początku współpracy aż do samego końca był bardzo dobry. Zawsze mogłem liczyć na pomoc Pana Przemysława oraz koordynatorów, którzy byli do naszej dyspozycji w przypadku jakichkolwiek problemów czy wątpliwości. Wszelkie kwestie administracyjne przed podjęciem współpracy, dzięki pomocy ze strony firmy, okazały się być mniej skomplikowane niż wydawałoby się na początku.

DN: Podczas trwania kontraktu pracownicy pozostają w stałym kontakcie z Koordynatorami, szczególnie w sprawach formalnych, takich jak umowy czy zakwaterowanie.
Z perspektywy swojego doświadczenia, czy czułeś, że mogłeś w pełni liczyć na ich wsparcie?

DM: Koordynatorzy zawsze byli do mojej dyspozycji, kiedy tylko tego potrzebowałem. Nawet w przypadku rozliczenia PIT mogłem liczyć na ich pomoc, jak i w innych kwestiach formalnych.

DN: Czy wynagrodzenie spełniało Twoje oczekiwania? Uważasz, że oferta pracy była konkurencyjna w porównaniu do innych możliwości zatrudnienia na podobnym stanowisku?

DM: Wynagrodzenie jak najbardziej spełniało moje oczekiwanie i było adekwatne do wykonywanej przeze mnie pracy. Uważam że oferta była bardzo konkurencyjna, przeglądając wiele ofert podczas poszukiwania pracy za granicą, nie trafiłem na żadną, której warunki byłyby tak dobre, dlatego też się na nią zdecydowałem.

DN: Co najbardziej podobało Ci się w Twojej pracy oraz w miejscu lub okolicy, w której mieszkałeś podczas trwania projektu?

DM: Zdecydowanie najlepszym udogodnieniem była odległość zakwaterowania od miejsca pracy, ponieważ były to 3 km, więc transport nie był problemem. Praca sama w sobie była również bardzo komfortowa, ponieważ każdy pracownik odpowiadał za czynności wykonywane na swoim stanowisku, a kontrola przełożonych nie była odczuwalna. Bardzo wygodny okazał się także system japoński, według którego mieliśmy przerwy w pracy co ok. 2h dzięki czemu czas leciał szybciej i przyjemniej. Dodatkowym udogodnieniem była także stołówka, w której nie tylko można było zjeść smaczne śniadanie i obiad, ale także miło spędzić czas.

DN: Czy podjąłbyś współpracę z EWL ponownie? Jeśli tak, dlaczego?

DM: Zdecydowanie byłbym gotów podjąć współpracę z agencją EWL ponownie, jeżeli tylko pojawiłaby się tak samo interesująca oferta, jak poprzednia, na którą się zdecydowałem. Bardzo dobrze wspominam kontakt i relacje zarówno z agencją, która zawsze służyła pomocą, jak i z przełożonymi w miejscu pracy, którzy miło i profesjonalnie traktowali nas od początku do samego końca.

Case-study: rekrutacja dla branży kosmetycznej

Health & Beauty Care Sp. z o.o. (HBC) to producent kosmetyków, specjalizujący się w pielęgnacji skóry, włosów oraz w produktach spa i kąpielowych. Firma dostarcza swoje produkty do wybranych krajów europejskich. W swojej działalności HBC napotkało wiele problemów rekrutacyjnych, spośród których najważniejsze to:

  • Wysoka rotacja pracowników
  • Trudności w znalezieniu odpowiednich kandydatów
  • Ograniczone zasoby administracyjne
  • Niedobory na lokalnym rynku pracy

W odpowiedzi na te wyzwania HBC zdecydował się na współpracę z EWL Group. O wyborze dostawcy usług rekrutacyjnych zdecydowały przede wszystkim:

  • Duża baza sprawdzonych kandydatów
  • Profesjonalne zarządzanie usługami
  • Doświadczenie EWL Group w projektach w branży kosmetycznej

Dzięki współpracy HBC osiągnął wymierne korzyści biznesowe. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

Elastyczność operacyjna

HBC mogło szybko dostosować swoje zatrudnienie w zależnosci od potrzeb produkcyjnych.

Efektywność administracyjna

EWL przejęło zarządzanie listami płac i godzinami pracy, zmniejszając obciążenie administracyjne HBC.

Dostęp do dopasowanych kandydatów

Rozbudowana baza kandydatów EWL pozwoliła HBC na efektywne znalezienie wykwalifikowanych pracowników.

Zmniejszenie rotacji

Lepsze dopasowanie kandydatów przyczyniło się do spadku wskaźników rotacji pracowników.

Partnerstwo HBC i EWL Group pokazuje znaczenie dostosowanych rozwiązań rekrutacyjnych w branży kosmetycznej. Usługi EWL pomogły HBC pokonać wyzwania rekrutacyjne, zapewniając stały napływ odpowiednich pracowników i utrzymanie wysokich standardów i ciągłości produkcji.

Przeczytaj case study:


Pobierz tutaj >>


Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w rekrutacji dopasowanej do potrzeb Twojej branży i firmy.

EWL był partnerem Dnia Niepodległości Ukrainy w Warszawie

Dzień Niepodległości Ukrainy 2024 w Warszawie już za nami! Jako EWL Group mieliśmy zaszczyt być częścią tego wyjątkowego wydarzenia, organizowanego przez Stand with Ukraine Foundation oraz inicjatywę społeczną Euromaidan-Warszawa, pod patronatem Ambasady Ukrainy w Polsce oraz Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy. 

To była niezwykła i wzruszająca uroczystość, która zgromadziła na Placu Zamkowym ponad 30 tys. osób, wspólnie świętujących pod hasłem „Jesteśmy razem!” w geście wsparcia i solidarności z Ukrainą.  

Rozdaliśmy dzieciom 1000 balonów, pomalowaliśmy twarze ponad 1100 najmłodszych uczestników święta, a także wręczyliśmy w ramach konkursu 200 prezentów!

Nasze stanowisko ekspertów Legalito od prawa migracyjnego również cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy kilkadziesiąt porad z zakresu legalizacji pracy i pobytu udzielonych cudzoziemcom w trakcie wydarzenia! Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć tak wiele osób!  

Dziękujemy wszystkim organizatorom, partnerom i uczestnikom za stworzenie wspaniałej atmosfery pełnej jedności!

Razem możemy więcej!

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 20 – 26 sierpnia 2024 roku 


GUS podał najnowsze dane dotyczące zarobków Polaków 

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu poinformował 21 sierpnia portal Money.pl.  

W lipcu 2024 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z lipcem 2023 roku było niższe o 0,4% i wyniosło 6488,8 tys. etatów. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu b/r w porównaniu z lipcem ubiegłego roku wzrosło nominalnie o 10,6% i wyniosło 8278,63 zł brutto. 


MRPiPS podał dane dotyczące zezwoleń na pracę dla cudzoziemców oraz oświadczeń o powierzeniu pracy 

W I połowie 2024 roku wydano 173,5 tys. zezwoleń na pracę cudzoziemców poinformowała 21 sierpnia Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane MRPiPS.  

Zgodnie z danymi ministerstwa najwięcej zezwoleń wydano obywatelom Filipin (11,7%), Nepalu (11,3%.) i Indii (10,7%). W I połowie 2023 roku liczba ta wynosiła 146,5 tys., a w całym 2023 roku 320,6 tys. wobec 365,5 tys. w 2022 roku. W I połowie 2024 roku najwięcej zezwoleń wydano w przetwórstwie przemysłowym (40,6%.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (22,6%).  

Ministerstwo podało ponadto informację dotyczącą liczby wydanych oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi w I połowie 2024 roku wyniosła w Polsce 233,1 tys. W całym 2023 roku liczba ta wynosiła 506,56 tys. wobec 1,04 mln w 2022 roku. Wśród pracujących w Polsce w I połowie 2024 roku na podstawie oświadczeń było m.in. 94,2 tys. obywateli Białorusi i 74,9 tys. obywateli Ukrainy. 


Niemcy: Cudzoziemcy niezbędni gospodarce 

Instytut Niemieckiej Gospodarki ostrzega, że bez zagranicznych pracowników poważnie ucierpiałaby gospodarka we wschodniej części kraju  podał 26 sierpnia portal Deutsche Welle. 

Według Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) w Kolonii 403 tys. mieszkających tam osób bez niemieckiego paszportu wypracowało w ubiegłym roku 24,6 mld euro. Odpowiada to 5,8% wartości dodanej brutto w pięciu wschodnich krajach związkowych. Gdyby wziąć pod uwagę również powiązania wewnątrz niemieckiej gospodarki, liczba ta wyniosłaby nawet 6,9%.  

W latach 2018-2023 liczba wyłącznie niemieckich pracowników zmniejszyła się tam o 116 tys., podczas gdy w całym kraju nastąpił jej wzrost o 200 tys. osób. Autor badania Wido Geis-Thoene podsumowuje: „Zagraniczni pracownicy są zatem niezbędni dla wschodniej części kraju”. 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 13 – 19 sierpnia 2024 roku 


Rząd chce zmienić sposób składania przez cudzoziemców wniosków o niektóre zezwolenia pobytowe z formy papierowej na elektroniczną 

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji trwają prace legislacyjne nad projektem zmieniającym ustawę o cudzoziemcach poinformował 17 sierpnia Businessinsider.  

„Zgodnie z tym projektem zmieniony zostanie sposób składania przez cudzoziemców wniosków o niektóre zezwolenia pobytowe z formy papierowej na formę elektroniczną” — poinformował rzecznik resortu Jacek Dobrzyński. Dodał, że rozwiązanie ma pozwolić na „zaoszczędzenie znacznych nakładów pracy po stronie pracowników wydziałów, a przez to umożliwi skrócenie czasu niezbędnego na rozpatrzenie wniosków”.  


Coraz trudniej jest cudzoziemcom dostać się legalnie do Polski  

Cudzoziemcom spoza UE jest coraz trudniej legalnie przebywać w Polsce. Jednocześnie zauważalnie rośnie liczba osób, które się o to starają podał 13 sierpnia Dziennik Gazeta Prawna.  

Polska uszczelniła i utrudniła proces zdobywania wizy. Jak poinformował Maciej Duszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w pierwszym półroczu 2024 roku nastąpił wyraźny spadek liczby wydanych wiz w porównaniu analogicznego okresu w 2023 roku. Łącznie wydano o 31% mniej wiz wszystkich kategorii (spadek z 295.892 do 203.810), w przypadku wiz krajowych liczba ta zmniejszyła się o 34% (z 239.947 do 158.312). 


The Economist: Rośnie konkurencja o najlepszych i najzdolniejszych migrantów 

Kiedy wykwalifikowani imigranci przybywają do jakiegoś kraju, nie przywożą ze sobą tylko swoich mózgów. Wnoszą świeże sposoby patrzenia na rzeczy. Wiedzą to, czego nie wiedzą miejscowi i mogą korzystać z obcojęzycznych źródeł, których miejscowi nie potrafią czytamy 15 sierpnia w The Economist.  

Imigranci stanowią 14% populacji Ameryki, 16% wynalazców i bezpośrednio wytwarzają ponad 23% innowacji, mierzonych patentami i wartością ekonomiczną tych patentów, szacują autorzy badania, które opisuje magazyn. Biorąc pod uwagę, w jaki sposób zwiększają produktywność swoich rodzimych współpracowników, migranci odpowiadają za 36% całkowitej innowacji. 


FT: Czy Wielka Brytania jest zbyt zależna od zagranicznych pracowników na stanowiskach technicznych i inżynieryjnych? 

Zbyt daleko idące zaostrzenie przepisów wizowych może przynieść odwrotny skutek w wysoce mobilnym sektorze technologicznym, w którym międzynarodowe korporacje mogą łatwo przenieść pracę za granicę napisał 12 sierpnia Financial Times.   

„Jeśli odetniemy [dostęp do zagranicznych pracowników], firmy znajdą inną drogę, aby ich zdobyć – tłumaczy Andy Heyes, regionalny dyrektor zarządzający w specjalistycznej firmie rekrutacyjnej Harvey Nash. Różnica polega na tym, że ta osoba może nie płacić podatku w Wielkiej Brytanii”. 

Transformacja efektywności operacyjnej dzięki strategicznemu outsourcingowi – GETRANKE ESSMANN (case study)

Czy Twoja firma boryka się z wyzwaniami operacyjnymi, które wpływają na efektywność i rentowność? W naszym najnowszym case study przedstawiamy, jak strategiczny outsourcing pomógł firmie logistycznej z Niemiec przezwyciężyć trudności, takie jak nieoptymalna lokalizacja zakładu, wysoka rotacja pracowników oraz znaczne zaległości w produkcji.

Dzięki zaangażowaniu zespołu ekspertów, którzy wzięli na siebie odpowiedzialność za kluczowe procesy, przeprojektowaniu operacji oraz skutecznemu wdrożeniu zasad lean management, firma osiągnęła znaczną poprawę wydajności i jakości operacyjnej.

Czego dowiesz się z case study?

  • Jakie kluczowe zmiany zostały wprowadzone, aby poprawić efektywność operacyjną?
  • Jak odpowiednia rekrutacja i szkolenia przyczyniły się do obniżenia rotacji pracowników?
  • Jak zasady lean management wpłynęły na długoterminowy sukces firmy?

Pobierz pełne case study, aby dowiedzieć się, jak podobne rozwiązania mogą pomóc Twojej firmie w osiągnięciu doskonałości operacyjnej i długotrwałego sukcesu.


POBIERZ CASE STUDY >>


Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (6 – 12 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 6 – 12 sierpnia 2024 roku 


Wspierajmy legalną zrównoważoną imigrację zarobkową – apel jedenastu organizacji

Strategia migracyjna potrzebna jest na dziś, ale zmiana sposobu działania administracji – na wczoraj. Organizacje przedsiębiorców apelują do władz o otwartość, ale też o zdecydowanie – pisze 7 sierpnia Rzeczpospolita.  

Jedenaście organizacji przedsiębiorców apeluje do władz centralnych o „przychylne podejście do legalnej zrównoważonej imigracji zarobkowej”. Ich zdaniem potrzebna jest strategia migracyjna, by Polska miała przewidywalną i stabilną politykę migracyjną, ale musi się zmienić sposób działania administracji – odblokowanie procedur wizowych. Jak czytamy w gazecie, to Związek Pracodawców i Przedsiębiorców zachęcił organizacje do wystosowania apelu.  

“Zrównoważona polityka migracyjna to, w naszym rozumieniu, taka, która jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i wspiera rozwój gospodarczy” – tłumaczy Jakub Bińkowski z zarządu ZPP. 


PIE: 48% cudzoziemców zatrudnionych w Polsce ma wyższe kwalifikacje niż oczekuje pracodawca  

Polski wynik jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej, gdzie średni odsetek obcokrajowców pracujących poniżej kwalifikacji wynosi 39,4% – informuje 11 sierpnia Onet, powołując się na „Tygodnik Gospodarczy” Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  

Polski wynik jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej, gdzie średni odsetek obcokrajowców pracujących poniżej kwalifikacji wynosi 39,4%. 

„Wyniki badania przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że odsetek ukraińskich obywateli wykonujących pracę w Polsce zgodną z ich kwalifikacjami obniżył się niemal dwukrotnie, z 68% w 2021 r. do 35% obecnie. Oznacza to, że ponad połowa z nich pracuje poniżej zdobytych kwalifikacji” — wskazano w tygodniku. 


Hiszpania ma najwyższy odsetek zatrudnionych obcokrajowców wśród krajów UE 

Niedawny raport Banku Hiszpanii ujawnił, że obcokrajowcy w Hiszpanii wnoszą większy wkład w rynek pracy niż w jakimkolwiek innym kraju UE – podał 9 sierpnia portal Schengen.News. Udział migrantów mieszkających w Hiszpanii w 2023 roku był jednym z najwyższych wśród krajów UE i wyniósł 78%.  

“W przeciwieństwie do tego, co dzieje się w większości krajów UE, gdzie wskaźnik aktywności zawodowej obcokrajowców jest niższy niż wśród populacji krajowej, w Hiszpanii i we Włoszech wskaźnik ten jest wyższy niż w przypadku obywateli danego kraju, chociaż ta pozytywna różnica zmniejsza się od 2008 roku” – czytamy w komunikacie banku.  

Cudzoziemcy w Hiszpanii mają również zwykle wyższy poziom wykształcenia niż osoby mieszkające w innych krajach UE, takich jak Niemcy i Włochy. 

Business Insider: Nowe dane o pracy Ukraińców w Polsce. Tylu z nich pracuje poniżej kwalifikacji

Aż 48 proc. cudzoziemców zatrudnionych w Polsce ma wyższe kwalifikacje, niż oczekuje pracodawca. (…). Polski wynik jest jednym z wyższych w Unii Europejskiej, gdzie średni odsetek obcokrajowców pracujących poniżej kwalifikacji wynosi 39,4 proc. — podał 11 sierpnia portal Business Insider.

Praca poniżej swoich kwalifikacji stała się niestety nieodłącznym elementem z zatrudnienia cudzoziemców. Wielokrotnie przytacza się przykłady np. lekarzy, prawników, wykładowców akademickich, farmaceutów czy nauczycieli, którzy również w Polsce pracują jako taksówkarze, magazynierzy, kasjerzy, członkowie ekip remontowych, a także serwisów sprzątających.

Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w „Tygodniku Gospodarczym” powołuje się m.in. na najnowsze dane Eurostatu. Eksperci wskazali, że odsetek cudzoziemców pracujących w Polsce poniżej swoich kwalifikacji jest wyższy niż w krajach UE. Średnia dla UE to 39,4 proc., natomiast w Polsce — 48 proc.

Dodano, że najwyższy odsetek nadmiernie wykwalifikowanych osób spoza UE pracuje w Grecji (69,6 proc.), we Włoszech (64,1 proc.), w Hiszpanii (56 proc.), a także w Czechach (52,9 proc.). Z kolei we Włoszech i w Hiszpanii notuje się największy odsetek nadmiernie wykwalifikowanych pracowników z innych krajów UE – odpowiednio 45,1 proc. i 42,3 proc.

Jeśli chodzi o Polskę, to problem ze znalezieniem pracy zgodnej z posiadanymi kwalifikacjami i wykształceniem dotyczy głównie uchodźców z Ukrainy.

„Wyniki badania przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, Fundację EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wskazują, że odsetek ukraińskich obywateli wykonujących pracę w Polsce zgodną z ich kwalifikacjami obniżył się niemal dwukrotnie, z 68 proc. w 2021 r. do 35 proc. obecnie. Oznacza to, że ponad połowa z nich pracuje poniżej zdobytych kwalifikacji”

W ocenie ekspertów PIE, w dłuższym horyzoncie czasowym taka sytuacja odbija się negatywnie na motywacji do pracy, jakości wykonywanej pracy oraz relacjach z pracodawcą i innymi pracownikami. Ponadto — jak zaznaczono — praca poniżej kwalifikacji oznacza niższe zarobki, co przekłada się na standard życia. (…).

Źródło: Business Insider

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (30 lipca – 5 sierpnia)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 30 lipca – 5 sierpnia 2024 roku 


Przedsiębiorcy obawiają się, że wkrótce na rynku zabraknie pracowników 

Według danych GUS z kwartału na kwartał wzrasta liczba wakatów. Pod koniec marca było to ponad 112 tys. miejsc pracy – poinformowała 5 sierpnia Rzeczpospolita.  

Przedstawiciele niektórych branż zgłaszają, że braki kadrowe są problemem coraz większej ilości firm. Szczególnie odczuwalne jest to w budownictwie, firmach produkcyjnych, transporcie czy logistyce, choć pracują tam liczni imigranci. Według ekonomistów z Credit Agricole sytuacja może się jeszcze pogorszyć. Zgodnie z ich analizami przestrzeń do dalszego napływu pracowników z zagranicy jest już ograniczona. Powoli wyczerpuje się potencjał imigracji z Ukrainy i Białorusi, a możliwe jest zaostrzenie polityki migracyjnej przez rząd, co uderzyłoby w napływ pracowników z odleglejszych krajów. 

– Żaden rząd do tej pory nie przyjął jasnej strategii, a nie tylko budownictwo będzie potrzebowało rąk do pracy. Stworzenie polityki migracyjnej wymaga pracy systemowej, ale potrzebne są także pilne działania, do których niezbędna jest wola polityczna – podkreśla Jan Styliński, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. 


ZUS: Potrzebujemy nawet 360 tys. imigrantów rocznie 

Polska gospodarka potrzebuje każdego roku dopływu od 200 do 360 tys. nowych imigrantów, aby zniwelować złe trendy demograficzne – poinformował 30 lipca portal money.pl, powołując się na najnowsze wyliczenia ZUS. 

Według ZUS jedynie pod takim warunkiem możliwe jest powstrzymanie dalszego wzrostu tak zwanego współczynnika obciążenia demograficznego. W Polsce, podobnie jak w całej Europie, współczynnik ten już rośnie, głównie ze względu na wzrost liczby ludności powyżej 65 roku życia i spadek liczby osób w wieku produkcyjnym. Aby zatrzymać jego wzrost na obecnym poziomie, w 2033 roku blisko co ósma osoba w wieku produkcyjnym musiałaby być cudzoziemcem. Oznacza to, że do tego czasu w Polsce musiałoby pracować 2,65 mln osób z zagranicy. 

Z danych ZUS wynika, że w 2021 roku liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wzrosła o 150 tys. osób, w 2022 roku – o 188 tys. osób, a w 2023 roku – o 65 tys. osób. Do Polski w tym czasie przyjeżdżali głównie Ukraińcy, a najnowsze dane pokazują, że ich napływ stopniowo się zmniejsza. 


Narodowy Bank Ukrainy: uchodźcy zaczną powracać nie wcześniej niż w 2026 roku 

Według sporządzonego przez Narodowy Bank Ukrainy raportu, powrót ukraińskich uchodźców powinien nastąpić nie wcześniej niż w 2026 roku – poinformował 2 sierpnia ukraiński portal fakty.com.ua. 

Zgodnie z przewidywaniami NBU dalszy odpływ migrantów za granicę spodziewany jest w latach 2024-2025 (około 400 i 300 tys. osób).  Migracja będzie napędzana powolną normalizacją warunków gospodarczych oraz wysokim zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Oczekuje się, że pełny powrót migrantów do Ukrainy rozpocznie się w 2026 roku.  


Chińczycy coraz chętniej decydują się na imigrację do Malezji 

Liczba obywateli Chin mieszkających w Malezji niemal podwoiła się w ciągu ostatnich trzech lat, napędzana przez wzrost liczby studentów i nowych inwestorów – podał 5 sierpnia Financial Times. 

Według danych Instytutu Studiów Chińskich Uniwersytetu Malajskiego obecnie w Malezji mieszka około 150-200 tys. obywateli Chin. Dyrektor Instytutu Ngeow Chow Bin podkreślił, że w 2022 roku liczba ta wynosiła około 82 tys. Według danych przedstawionych przez malajskiego ministerstwa edukacji, w ubiegłym roku do szkół wyższych zapisało się ponad 44 tys. chińskich studentów, co stanowi wzrost o 35% w porównaniu z 2021 rokiem. Badanie Financial Times wykazało, że liczba chińskich uczniów w szkołach międzynarodowych wzrosła ponad dwukrotnie w tym samym okresie od 2021 do 2023 roku. 

Zamożni obywatele Chin coraz chętniej decydują się również na wyjazd do takich miejsc jak Singapur i Malta, gdzie uzyskują obywatelstwo. Obywatele Chin stanowią również jedną z największych grup nielegalnych migrantów próbujących dostać się do USA z Ameryki Łacińskiej.