PulsHR.pl: 20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści

20 proc. pracujących uchodźców w Polsce to wysoko wykwalifikowani specjaliści – wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak tylko niewielka część ukraińskich specjalistów podjęła zatrudnienie w swoim zawodzie także w Polsceczytamy w artykule opublikowanym 27 września na łamach portalu PulsHR.pl.

Badanie pokazało, że po przyjeździe do naszego kraju uchodźcy z Ukrainy najliczniej podjęli zatrudnienie w sektorze usług (51 proc.), jako pracownicy sprzedaży i handlu (20 proc.) oraz pracownicy fizyczni i technicy (20 proc.).

Natomiast przed wybuchem wojny najczęściej pracowali oni jako pracownicy sektora usług (21 proc.), wysoko wykwalifikowani specjaliści (20 proc.), pracownicy sprzedaży i handlu (12 proc.), pracownicy fizyczni i technicy (11 proc.) oraz nauczyciele i pracownicy sektora edukacji (9 proc.).

Warto podkreślić, że wśród zatrudnionych uchodźców w Polsce przeważają osoby z wykształceniem wyższym i niepełnym wyższym (59 proc.) oraz zawodowym (32 proc.). 

– Wśród uchodźców, którzy znaleźli zatrudnienie w Polsce po 24 lutego, zdecydowana większość pracuje poniżej swojego poziomu kwalifikacji i wykształcenia. Wydaje się, że te statystyki będą się z roku na rok zmieniały. Jest to naturalny element migracji zarobkowej. Osoby, które przyjeżdżają do kraju najpierw szukają pracy na start. Zakładamy, że im dłuższa integracja na rynku pracy, tym większa będzie chęć starania się o wyższe stanowiska – .

zauważyła Michalina Sielewicz, dyrektorka rozwoju międzynarodowego w EWL Group

Z badań wynika, że pracujący w sektorze usług uchodźcy z Ukrainy w większości pozostali w swoim zawodzie także na polskim rynku pracy. Część z nich skierowała się do sektora sprzedaży i handlu, jak również do prac fizycznych. W przypadku pracowników fizycznych również większość pozostała w swoim zawodzie, a około 1/3 z nich przeszła do sektora usług.

Ratownicy i pielęgniarki, którzy przybyli do Polski po 24 lutego, nie podjęli kontynuacji zawodu w Polsce, lecz w większości rozpoczęli pracę w sektorze usług. Warto zauważyć, że około 1/4 przedstawicieli ukraińskiego sektora edukacji pracuje w swoim zawodzie także w Polsce, choć większość z nich przekwalifikowała się do pracy w sektorze usług, handlu oraz prac fizycznych. 

Ponadto 1/5 ankietowanych w Polsce przyznaje, że podwyższa kwalifikacje zawodowe poprzez kursy i szkolenia, a 41 proc. badanych deklaruje chęć podwyższenia poziomu swoich umiejętności w przyszłości, co, zdaniem autorów raportu, świadczy o dużym potencjale zawodowym uchodźców, wyrażających gotowość do korzystania z różnych form doskonalenia zawodowego.

– Mamy do czynienia z ambitnymi ludźmi, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce, tylko potrzebują do tego narzędzi

– podkreślił Andrzej Korkus, prezes EWL Group.

Badanie także pokazało, że 18 proc. respondentów pracowało za granicą przed wybuchem wojny, co świadczy o dużym udziale osób posiadających doświadczenie na międzynarodowym rynku pracy, często zaawansowanych językowo. Ponadto 70 proc. pracujących uchodźców mających doświadczenie w pracy za granicą, przyznaje, że miało okazję pracować w Polsce.

Źródło: PulsHR.pl

Rekrutacja kobiet w branży spożywczej

Branża spożywcza boryka się z wieloma problemami. Wśród nich znajdują się rosnące koszty gazu i energii, sezonowość oraz wysoka rotacja pracowników.

To tylko kilka realnych wyzwań, z którymi codziennie mierzą się tysiące firm w Polsce. Równocześnie w mediach coraz częściej słyszy się o możliwym krachu na rynku żywności i braku zdecydowanej postawy rządu na problemy branży. Obecne warunki skłaniają więc przedsiębiorców do szukania oszczędności oraz szybkich i efektywnych rozwiązań, które pomogą im zachować ciągłość produkcji.

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy opracowanie, które podsumowuje najistotniejsze dane i liczby o branży spożywczej, a także pokazuje jak dzięki rekrutacji kobiet, sprostać wyzwaniom sektora.

Zachęcamy do pobrania bezpłatnego materiału i poznania informacji na temat:

Wyzwania rekrutacyjne - kobiety w branży spożywczej

Branży spożywczej i jej wyzwań w Polsce

Wiele firm z branży ma problemy z utrzymaniem rentowności i zachowaniem ciągłości produkcji. Przyczynia się do tego wzrost cen gazu, ropy oraz średniego miesięcznego wynagrodzenia, co znacznie zwiększa koszty produkcji.

Dale na temat rekrutacji kobiet do branży spożywczej

Kluczowych danych liczbowych w sektorze spożywczym

Polska to jeden z największych producentów żywności w Europie. Udział rodzimych producentów w unijnym sektorze spożywczym wynosi niemal 9%, a produkcja artykułów spożywczych w Polsce stanowi ważny filar rodzimej gospodarki.

Rekrutacja kobiet do produkcji spożywczej

Rekrutacji kobiet w branży – bazy kandydatek dostępnych od zaraz, recepty na przestoje produkcyjne

Firma EWL posiada gotową bazę zrekrutowanych kandydatek, chętnych do podjęcia pracy od zaraz. Wieloletnie doświadczenie i znajomość sektora spożywczego pozwalają nam na przeprowadzenie rekrutacji w możliwie jak najszybszym terminie oraz selekcję pracowników odznaczających się niskim poziomem rotacji.

Cast study z rekrutacji kobiet do branży spożywczej

Studium przypadku, prezentującego jak klient zabezpieczył potrzeby kadrowe przed gorącym okresem świątecznym

Specyfiką działalności firmy klienta jest zwiększone zapotrzebowanie produkcyjne na ryby i przetwory rybne w okresie od września do końca roku (związane ze świętami Bożego Narodzenia). Duży popyt na oferowany przez klienta asortyment sprawia, że w tym właśnie przedziale roku przedsiębiorstwo musi zatrudniać wielu dodatkowych pracowników produkcji.

Pobierz materiał, bądź na bieżącą z najważniejszymi danymi i trendami w branży spożywczej i dowiedz się jak zabezpieczyć ciągłość działania firmy, dzięki szybkiej rekrutacji kobiet.

Wypełnij formularz aby pobrać darmową broszurę

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (20 – 26 września)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 20 – 26 września 2022 roku    


 Miliony wakatów w Europie  

W Niemczech zarejestrowano już ponad 1,9 mln wakatów, w Wielkiej Brytanii – 1,3 mln, a w Holandii blisko 476 tys. – poinformował 19 września portal Business Insider powołując się na dane Eurostatu. 

W Niemczech najwięcej nieobsadzonych miejsc czeka w branży usług związanych z utrzymywaniem czystości (292 tys.) i opieki zdrowotnej (274 tys.). 219 tys. osób poszukują firmy przemysłowe, z kolei 205 tys. budowlane. W Holandii szuka się przede wszystkim pracowników handlu (ponad 100 tys. wakatów). 

Podobnie sytuacja wygląda w Wielkiej Brytanii, gdzie silnie odczuwalne jest zapotrzebowanie na pracowników służby zdrowia. Według danych liczba wakatów w tym sektorze wynosi 219 tys. Równie duże zapotrzebowania zgłaszają restauracje i hotele (168 tys.) oraz firmy handlu detalicznego (100 tys.). 


Prawie 13 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło już pracę w Hiszpanii 

W Hiszpanii, do której dotarło 87 tys. ukraińskich uchodźców wojennych w wieku produkcyjnym, zatrudnienie znalazło dotychczas niespełna 15 proc. z nich – podał 20 września portal WNP.pl, powołując się na dane opublikowane przez hiszpański rząd. 

Rząd Pedro Sancheza szacuje, że do Hiszpanii przybyło po 24 lutego br. ponad 125 tys. ukraińskich uchodźców wojennych, zaś 87 tys. z nich jest w wieku produkcyjnym. Według statystyk hiszpańskiego ministerstwa przeciwdziałania wykluczeniu, zabezpieczenia społecznego i migracji, dotychczas pracę podjęło blisko 12,9 tys. uchodźców z Ukrainy. 

Na terytorium Hiszpanii pracuje łącznie 60 tys. obywateli Ukrainy, będąc tym samym trzecią największą grupą cudzoziemców zasilającą hiszpański rynek pracy, tuż po obywatelach Rumunii (330 tys.) i Maroka (278 tys.). Zatrudnienie znajdują głównie w branży hotelarskiej oraz w sektorze budowlanym. 

Źrodło: wnp.pl

Zmiany w systemie wizowym dla wykwalifikowanych pracowników 

Brytyjska premier Liz Truss zamierza rozszerzyć rządową listę deficytowych profesji, aby pomóc firmom w obsadzeniu wakatów poprzez zatrudnianie zagranicznych pracowników – poinformował 25 sierpnia portal Europejska Prawda za brytyjskim dziennikiem The Guardian. 

Niedobory siły roboczej są jednym z głównych problemów zgłaszanych przez pracodawców w różnych sektorach. Przedstawiciele przemysłu coraz częściej żądają, aby więcej pracowników migrujących otrzymywało wizy na wjazd do Wielkiej Brytanii. Również firmy z branży hotelarskiej, zgłaszają, że system wiz dla wykwalifikowanych pracowników nie jest wystarczająco elastyczny, by pozwolić na zapełnienie wakatów. 

Zgodnie z założeniami planowane jest zniesienie górnego limitu 40 tys. wiz oraz maksymalnego czasu trwania pobytu, który aktualnie wynosi sześć miesięcy. Oczekuje się, że rząd przedstawi plan reformy migracji jeszcze w tym roku. 

Prezentacja najnowszego raportu EWL „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”

W poniedziałek 19 września w Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie odbyła się prezentacja raportu z najnowszych badań socjologicznych „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”. Kluczowe wnioski z badania przeprowadzonego wśród uchodźców z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach, zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL Group i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  

„Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym (670 tys.). Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców” – powiedział Andrzej Korkus, prezes EWL Group podczas konferencji prasowej.  

„Badanie pokazało, że aż 68% uchodźców w polskich zakładach pracy ma możliwość komunikowania się w języku ukraińskim. W Niemczech odsetek ten jest czterokrotnie niższy. Przewagą Polski w tej kwestii jest eliminowanie bariery językowej poprzez zatrudnianie na kluczowych stanowiskach firm obywateli Ukrainy znających język polski. Są oni gwarantem sprawnego wdrożenia cudzoziemców i efektywnej komunikacji między nimi a polskimi pracodawcami – dodała Michalina Sielewicz, Dyrektorka Rozwoju Międzynarodowego w EWL Group. 

„Poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 wśród uchodźców pracujących w Polsce i Niemczech jest bardzo wysoki, a nawet wyższy niż średni poziom w Polsce. Wynika to z reguł panujących w miejscach pracy, w tym obowiązku szczepień. A jak wiemy w Niemczech są one bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce” – podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group. 

„W Niemczech nie znamy dokładnej liczby zatrudnionych uchodźców. Jednak z wyliczeń monachijskiego instytutu badań gospodarczych Ifo wynika, że blisko 160 tys. uchodźców mogło znaleźć zatrudnienie za Odrą” – poinformowała na spotkaniu z dziennikarzami Karolina Klages, Menedżerka ds. Rozwoju Biznesu (DACH) w EWL Group.  

 „W kontekście migracji mówimy nie tylko o dorosłych, którzy skutecznie poszukują pracy, ale także o integracji dzieci. Trzeba im zagwarantować opiekę, dostosować polski system edukacji. Te same wyzwania dotyczą również Niemiec” – przyznał prof. Mariusz Kowalski z Ośrodka Studiów Europy Wschodniej. 

„Należy podkreślić, że migranci są bardzo zaangażowani – uczą się języka, zarówno polskiego, jak i niemieckiego. Są również aktywni zawodowo – widać, że próbują” – podsumował dyrektor Studium Europy Wschodniej Jan Malicki. 

Wyniki badań zacytowały już media polskie i zagraniczne m.in. Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, PAP, PulsHR, Bankier, Forsal, PolskieRadio oraz Ceske Noviny. 

Portal WNP: 77 proc. uchodźców z Ukrainy deklaruje, że zaszczepiło się przeciw COVID-19

77 proc. pracujących uchodźców z Ukrainy jest zaszczepiona przeciw COVID-19 – tak wynika z badania „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech” przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu zdecydowana większość pracujących w Polsce i w Niemczech respondentów, bo aż 77 proc. deklaruje, że zaszczepiła się przeciw COVID-19.

Ponadto chęć zaszczepienia w Niemczech deklaruje 13 proc. badanych, zaś w Polsce – 4 proc. Badanych niezaszczepionych i nieplanujących się zaszczepić w Polsce było 13 proc., a w Niemczech 4 proc. W obu badanych krajach 6 proc. nie chciało udzielić odpowiedzi na to pytanie.

W stosunku do badań z 2021 roku (Raport Mobilności Transgranicznej) znacząco wzrósł odsetek zaszczepionych obywateli Ukrainy pracujących w Polsce. W grudniu 2021 roku wyniósł on 42 proc. Różnicę stanowi dobór próby badawczej – w obecnym sondażu udział wzięli wyłącznie pracujący uchodźcy.

„Jeżeli przyjrzymy się bardziej emigracji Ukraińców do Polski czy do Niemiec, to możemy się zastanowić nad tym czy to nie powoduje jakiegoś większego zagrożenia w związku z pandemią COVID” – powiedziała Karolina Klages z Platformy Migracyjnej EWL na konferencji prasowej w Warszawie.

„Nie powoduje to żadnego zagrożenia epidemicznego. Dlatego, że ten poziom zaszczepialności jest na przykład wyższy niż średni poziom w Polsce, więc mniej więcej także to wynika z reguł panujących w miejscach pracy obowiązku szczepień. Jak wiemy w Niemczech są bardziej rygorystyczne i przestrzegane niż w Polsce” – podkreślił Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL Group.

Badanie socjologiczne zostało przeprowadzone w lipcu 2022 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce oraz Niemczech. Przebadanych zostało łącznie 800 obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski i Niemiec po 24 lutego 2022 roku oraz podjęli zatrudnienie w tych krajach.

Źródło: WNP.pl

TVP Info: Ukraińscy uchodźcy w pracy. Ilu posługuje się językiem polskim?

69 proc. uchodźców pracujących w Polsce komunikuje się w języku polskim w miejscu pracy. 54 proc. potwierdza, że uczy się już języka polskiego, natomiast 28 proc. wykazuje chęć podjęcia takiej nauki – wynika z badania Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW. (…)

Ukraińscy uchodźcy w Niemczech

Dla porównania: u naszych zachodnich sąsiadów 58 proc. uchodźców używa języka niemieckiego w miejscu pracy. Zaledwie 16 proc. rozmawia tam w pracy po ukraińsku. Różnice widać też w kwestii chęci nauki języków. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, duży odsetek uczy się języka – 57 proc. Jednak już nie tak dużo zamierza zacząć naukę, jest to jedynie 4 proc.

– W Niemczech te osoby, które chciały się uczyć języka, po prostu zaczęły. Są tam odpowiednie procedury, np. kiedy ktoś zgłosi się do urzędu pracy od razu dostaje ofertę kursu języka. W Polsce ta bariera językowa jest dużo mniejsza. Ludzie uczą się języka po prostu chodząc do sklepu, czy pracując z kolegami z Polski – przekonuje Korkus.

Jeżeli chodzi o języki, jakie znają ukraińscy uchodźcy na poziomie komunikatywnym, to w czołówce znalazły się kolejno: rosyjski, polski, angielski i niemiecki. Dane z Niemiec pokazują, że jest to: 79 proc. – rosyjski, 3 proc. – polski, 53 proc. angielski i 45 proc. – niemiecki. U uchodźców w Polsce wygląda to następująco: 77 proc. – rosyjski, 47 proc. – polski, 33 proc. – angielski i 3 proc. – niemiecki.

– Do Niemiec docierały osoby, które rzeczywiście miały plan tam się dostać i one znają język niemiecki. To było dla nas dużym zaskoczeniem. Wydawało nam się, że poziom znajomości języka niemieckiego będzie dużo niższy – skomentował Korkus.

Mimo że spora część uchodźców zna te języki w stopniu komunikatywnym, to jedynie 13 proc. w Polsce ocenia swoją znajomość polskiego na bardzo dobrą i dobrą. W Niemczech znajomość języka niemieckiego na bardzo dobrą i dobrą ocenia 18 proc.

„Niepokoi jednak niski poziom znajomości języków krajów, do których przybyli. Ponad połowa uchodźców w Polsce (53 proc.) i Niemczech (55 proc.) nie zna języka danego kraju lub zna go słabo” – czytamy w raporcie.

Jest lepiej patrząc na znajomość języka angielskiego. „Co piąty uchodźca z Ukrainy pracując w Niemczech zna język angielski na poziomie dobrym. W Polsce komunikatywnie porozumie się po angielsku co trzeci uchodźca” – czytamy. (…)

Źródło: TVP Info

Rzeczpospolita: Polskie firmy radzą sobie z zatrudnieniem Ukraińców

Aktywizację zawodową Ukraińców ułatwiają dobre praktyki pracodawców i liberalne przepisy, które mają zostać jeszcze złagodzone – czytamy w artykule opublikowanym 20 września na łamach portalu Rzeczpospolita.

– Uchodźcy z Ukrainy doskonale odnaleźli się na rynku pracy w Polsce – podkreśla Andrzej Korkus, prezes agencji zatrudnienia EWL Group, komentując jej najnowszy raport dotyczący aktywizacji zawodowej Ukraińców w Polsce i w Niemczech. Jak przypomina Korkus, pracę w naszym kraju podjęło już ponad dwie trzecie uchodźców w wieku produkcyjnym (ok. 430 tys. osób), co jest ewenementem na skalę światową w aktywizacji uchodźców wojennych.

Słabiej wypadają tu Niemcy, gdzie według czerwcowego badania ifo Institute tylko połowie Ukraińców udało się znaleźć pracę. I to pomimo tego, że są lepiej wykształceni niż ci w Polsce. Według badania EWL Group, które latem tego roku objęło po 400 ukraińskich uchodźców pracujących w Polsce i w Niemczech, 59 proc. uchodźców w naszym kraju ma wyższe wykształcenie, przy czym 13 proc. niepełne wyższe. Natomiast wśród Ukraińców za Odrą aż 68 proc. jest po studiach (60 proc. po pełnych). Lepiej też znają angielski: 53 proc. włada nim na poziomie komunikatywnym, tymczasem w Polsce – co trzeci.

Barierą, która mocno ogranicza zatrudnienie Ukraińców za Odrą, jest brak znajomości niemieckiego, który zna 45 proc. badanych uchodźców (57 proc. teraz się go uczy). (…)

Zdaniem Andrzeja Korkusa ogromną rolę w skutecznym eliminowaniu bariery językowej odegrali też Ukraińcy posługujący się językiem polskim, pracujący w polskich firmach na stanowiskach liderskich i menedżerskich. Mogli oni zapewnić efektywną komunikację przy wdrożeniu nowych pracowników z Ukrainy, nieznających polskiego. Bariera językowa częściej ogranicza pracę specjalistów. Choć co piąty z badanych pracował w Ukrainie jako wysoko wykwalifikowany specjalista, to w Polsce swój zawód wykonuje tylko 3 proc. z tej grupy. (…)

Andrzej Korkus zwraca uwagę na sprzyjające ich aktywizacji liberalne prawodawstwo, które otworzyło dla nich rynek pracy. Polskie prawo wkrótce ma być jeszcze bardziej przyjazne dla migrantów zarobkowych z zagranicy. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej złożyło już w Rządowym Centrum Legislacji projekt kolejnej nowelizacji ustawy o cudzoziemcach, który przewiduje dalsze ułatwienia w ich zatrudnianiu. (…)

Źródło: rp.pl

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (13 – 19 września)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 13 – 19 września 2022 roku    


Prawie 600 tys. uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym zarejestrowanych w bazie PESEL 

W bazie PESEL znajduje się obecnie prawie 600 tys. uchodźców z Ukrainy w wieku produkcyjnym – poinformował 14 września portal PulsHR.pl, powołując się na słowa wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, pełnomocnika rządu ds. uchodźców z Ukrainy Pawła Szefernakera. 

Pełnomocnik rządu ds. uchodźców podkreślił przy tym, że w ciągu trwającej ponad pół roku wojny w Ukrainie, wśród 600 tys. uchodźców w wieku produkcyjnym zapisanych w polskiej bazie PESEL, ponad 400 tys. legalnie podjęło w Polsce pracę. 

Dodał również, że obecnie mamy ok. 1,3 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przebywają w Polsce, zaś według ostatnich statystyk, więcej osób jedzie w kierunku Ukrainy, wyjeżdżając z Polski. Niemniej jednak coraz wyraźniejszy staje się trend, w którym coraz więcej osób migruje w obszarze Polski. 


Czechy: Ponad 120 tys. ukraińskich uchodźców znalazło zatrudnienie 

Prawie 120 400 uchodźców z Ukrainy z wizami humanitarnymi i pozwoleniem na pracę znalazło pracę w Czechach – poinformował 16 września ukraiński portal UNN, powołując się na słowa szefa czeskiego Biura Pracy Wiktora Naimona. 

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę  w Czechach zarejestrowało się około 478 800 uchodźców, zaś Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej wydało Ukraińcom około 429 800 rocznych wiz humanitarnych. 

Według szacunków czeskich służb prawie 35% uchodźców z Ukrainy to dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia, zaś wśród dorosłych uchodźców aż 72% stanowią kobiety.

Źródło: UNN.com.ua

Francja: 10% uchodźców wojennych z Ukrainy znalazło zatrudnienie, 3% uczy się języka  

We Francji przebywa ponad 105 tys. ukraińskich uchodźców wojennych, z których 10% znalazło zatrudnienie, zaś 3% uczy się języka francuskiego na państwowych kursach – poinformował portal Forsal.pl, powołując się na francuski dziennik „Le Figaro”. 

Szef francuskiego Urzędu ds. Imigracji i Integracji (Ofii) Didier Lesch poinformował, że ok. 10 tysięcy Ukraińców, czyli 10% przybyłych, znalazło we Francji zatrudnienie, zaś 3% uchodźców uczęszcza na państwowe kursy języka francuskiego. 

Według danych Ofii każdego dnia do Francji przybywa od 200 do 250 nowych uchodźców z Ukrainy. Liczba ukraińskich dzieci we francuskich placówkach oświatowych sięga 18 800, z czego 58% uczęszcza do przedszkoli i szkół podstawowych. Udział kobiet wśród ukraińskich uchodźców we Francji wynosi 78%. 

Z informacji Ofii wynika też, że ponad 45% ukraińskich uchodźców, którzy przyjechali do Francji, znalazło schronienie u osób prywatnych, a pozostali przebywają w instytucjach finansowanych przez państwo. 

Dziennik Gazeta Prawna: Polska i Niemcy w oczach uchodźców

Pensje ukraińskich migrantów w Polsce wynoszą średnio 541 euro netto miesięcznie (ok. 2,5 tys. zł), a w Niemczech – 1467 euro (ok. 6,9 tys. zł). Takie wnioski płyną z raportu specjalnego – „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”, przygotowanego przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

Z przeprowadzonej analizy wynika, że wojenni uciekinierzy najczęściej przyjeżdżają do naszego kraju w wyniku postrzegania Polski jako największego kraju sąsiadującego na Zachodzie. Natomiast za najczęstszy powód wyboru Niemiec wskazują to, że jest to jeden z najbardziej rozwiniętych krajów UE, a to wpływa na większe możliwości podjęcia zatrudnienia (co podaje 22 proc. respondentów) niż w Polsce (14 proc.). Wyniki badania wskazują również, że większość pracujących uchodźców w Niemczech (73 proc.) oraz niemal dwie trzecie w Polsce (64 proc.) zamierza wrócić do Ukrainy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Raport „Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”

Minęło pół roku od wybuchu wojny w Ukrainie, która odcisnęła silne piętno na sytuacji społeczno-gospodarczej krajów europejskich, także z uwagi na unikalną w światowej historii skalę migracji. Unia Europejska szeroko otworzyła swoje granice dla ukraińskich uchodźców, m.in. proponując uproszczoną ścieżkę legalizacji pobytu oraz zapewniając swobodny dostęp do usług publicznych i rynku pracy. Nasze badanie przeprowadzone wspólnie z partnerami ze Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wiosną tego roku dowiodło, że większość dorosłych uchodźców z Ukrainy przebywających w Polsce planuje podjąć zatrudnienie

Ukraińscy uchodźcy pokazali, że potrzebują przysłowiowej wędki, a nie ryby

Polska osiągnęła bezprecedensowy sukces nie tylko obszarze działań pomocowych, ale również w aktywizacji zawodowej uciekających przed wojną ukraińskich obywateli. Od wybuchu wojny pracę w naszym kraju znalazło ponad 430 tys. uchodźców, czyli około 2/3 liczby uchodźców w wieku produkcyjnym (670 tys.). Jak dotąd żadnemu państwu w historii nie udało się zaktywizować zawodowo takiej liczby uchodźców.

Na czym polegają polskie dobre praktyki?

Od lat Polska uchodzi za jeden z najważniejszych kierunków migracji pracowników ze Wschodu oraz kraj, który potrafi wykorzystać ich potencjał, dając w zamian nieocenione możliwości rozwoju. Dowodem tego są płynnie posługujący się językiem polskim w miejscach pracy obywatele Ukrainy, którzy coraz chętniej obsadzani są na stanowiskach liderskich i menedżerskich. Zapewniają oni efektywną komunikację przy procedurach wdrożeniowych nowych pracowników narodowości ukraińskiej, nieznających jeszcze języka polskiego. Należy wyróżnić również, od lat będącą częścią polskiej gościnności, pomoc polskich przedsiębiorców w zapewnieniu zakwaterowania pracownikom transgranicznym.

Gdzie znaleźli zatrudnienie ukraińscy uchodźcy w Polsce i Niemiec?

Po przyjeździe do Polski, uchodźcy z Ukrainy najliczniej podjęli pracę w branży hotelarsko-gastronomicznej (29%), usługach (18%), produkcji (14%), handlu (11%), a także w rolnictwie (7%) i logistyce (7%). Uchodźcy z Ukrainy, którzy przybyli do Niemiec także najczęściej znajdowali zatrudnienie w branży hotelarsko-gastronomicznej (31%).

Na drugim miejscu uplasował się sektor handlu (19%), a na trzecim sektor usług (12%). Blisko 10% wybrało pracę w opiece nad osobami starszymi oraz pomocy domowej, w której popyt na pracowników jest w Niemczech niezmiennie wysoki. Ponadto 7% badanych rozpoczęło pracę w produkcji, a po 6% zarówno w sektorze edukacji, jak i w rolnictwie.

„Uchodźcy z Ukrainy – aktywizacja zawodowa w Polsce i Niemczech”– pobierz raport