Ukraińcy chcą zostać w Polsce. Chwalą sobie poziom życia

Wszystkie agencje specjalizujące się w rekrutacji pracowników z Ukrainy mówią o szybko rosnącym w tym roku popycie na ich usługi. Andrzej Korkus, prezes EWL Group, które w zeszłym roku zatrudniło ponad 13 tysięcy osób ze Wschodu (głównie z Ukrainy) podkreśla, że o ile wcześniej sezonowe zamówienia od klientów rosły gwałtownie po weekendzie majowym, to w tym roku „sezon” ruszył już na początku kwietnia.

– Polscy przedsiębiorcy poszukują przede wszystkim magazynierów, operatorów linii produkcyjnych i pracowników wykonujących prace proste w przemyśle – wylicza prezes EWL, który w 2018 r. liczy na podwojenie rekrutacji pracowników ze Wschodu.

Źródło: Rzeczpospolita

Screenshot_3

„Siedmiodobowe okienko” utrudnia sezonowe przyjazdy Ukraińców

Pracodawcy zatrudniający sezonowych pracowników z Ukrainy mają problem z terminami przewidzianymi w nowych regulacjach dotyczących zatrudnienia obcokrajowców na podstawie uproszczonej procedury oświadczeń.

Problemem jest zbyt krótkie, „siedmiodobowe okienko” pomiędzy wskazaną w oświadczeniu datą rozpoczęcia pracy w Polsce a faktycznym terminem jej podjęcia.

Jak zwraca uwagę Andrzej Korkus, szef agencji zatrudnienia EWL Group, w oświadczeniach musi być wpisana konkretna data podjęcia pracy u przedsiębiorcy, który ich zaprosił do Polski. Cudzoziemiec powinien przyjechać do naszego kraju nie później niż siedem dni od tej daty. Jednak wydłużający się czas oczekiwania na rejestrację oświadczeń w powiatowych urzędach pracy, a także kolejki w polskich konsulatach na Ukrainie powodują, że Ukraińcy niekiedy nie dają rady przyjechać w ciągu siedmiu dni. W takiej sytuacji zarejestrowane już oświadczenia o powierzeniu im pracy tracą ważność i muszą zostać anulowane przez pracodawcę pod groźbą kary. Firma, który czeka na pracowników z Ukrainy, musi ponownie rejestrować oświadczenia i powtórnie przejść przez procedury, płacąc 30 zł za zapraszaną osobę.

Szef EWL Group liczy zatem na anulowanie lub modyfikację nieżyciowego przepisu mówiącego o „siedmiodobowym okienku”.

Źródło: Rp.pl

rp

Ponad 100 migrantów ze wschodu uczestniczyło w śniadaniach wielkanocnych współorganizowanych przez EWL

Cieszymy się, że nie pozostaliśmy sami w Święta – mówili migranci ze wschodu, którzy pracują w Polsce, ale z różnych powodów spędzali dzień Zmartwychwstania Pańskiego daleko od bliskich. Ponad 100 osób z kilku krajów 8 kwietnia spotkało się przy wspólnym wigilijnym stole w stolicy Polski. W dniu Święta Wielkiej Nocy według kalendarza juliańskiego, w Warszawie odbyły się dwa uroczyste śniadania wielkanocne dla obcokrajowców, których współorganizatorem była Fundacją Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”.

Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się problem rozłąki migrantów z bliskimi, który jest najbardziej bolesny podczas świąt. Wspólna modlitwa i dzielenie się posiłkiem przy wielkanocnym śniadaniu miały na celu złagodzenie poczucia samotności i oddalenia od najbliższych.

Pierwsze ze spotkań w ramach akcji „Śniadanie Wielkanocne” odbyło się po nocnej liturgii w Cerkwi Metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze. Wzięło w nim udział blisko 70 gości z kilku krajów, w tym z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Etiopii. Główni organizatorzy wydarzenia – Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego.

Następne Śniadanie Wielkanocne miało miejsce po uroczystej liturgii przy Parafii Greckokatolickiej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie przy ulicy Miodowej. Przy wspólnym wielkanocnym stole blisko 50 obcokrajowców, głównie z Ukrainy. Główny organizator – Parafia Greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

„W imieniu Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy składam życzenia pokoju z okazji największego Święta wszystkich chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego” – mówił podczas śniadania wielkanocnego radca Ambasady Ukrainy Mykoła Jarmoluk.

„Nikt nie powinien zostać sam w Święto Wielkiej Nocy – podkreśla Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL. – Dbamy o migrantów ze wschodu, nie tylko zapewniając im godne warunki pracy i pobytu w Polsce, ale także rozumiemy ich potrzeby i staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mogli się czuć jak w domu, zwłaszcza w świąteczne dni”.

„Cieszymy się, że takie wydarzenia są organizowane dla nas, cieszymy się, że nie pozostaliśmy sami w Święta” – mówiła Ałła z Łucka, która pracuje w Warszawie.

„Jest tu bardzo przytulnie i dobrze. Zostaliśmy bardzo ciepło powitani” – dodał z kolei Władimir z Białorusi, który pracuje w Polsce jako mechanik.

„Wspaniałe wydarzenie. Pracuję w Polsce od kilku lat, ale na podobnym śniadaniu jestem po raz pierwszy. Uważam, że jest do bardzo dobry pomył i chciałbym, aby podobny spotkań było jak najwięcej” – mówił Mykoła z Odessy.

Akcja „Śniadanie Wielkanocne” została współorganizowana przez Fundację Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” i współfinasowana prze Grupę EWL. Firma, która jest liderem branży rekrutacyjnej, już od dwóch lat występuje jako współorganizator uroczystych kolacji wigilijnych dla obcokrajowców podczas Świąt Bożego Narodzenia. Grupa zapowiada kolejne wydarzenia, mające na celu troskę o cudzoziemcach pracujących w Polsce.

Fundacja EWL organizatorem Śniadania Wielkanocnego dla migrantów z Ukrainy w warszawskiej Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Miodowej

Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie wspólnie z Fundacją Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL” organizuje w dniu 8 kwietnia uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla ukraińskich migrantów skupionych wokół Cerkwi na Miodowej, którzy z różnych powodów spędzą największe  święto roku liturgicznego – dzień  Zmartwychwstania Pańskiego – daleko od bliskich.  

Święto Wielkiej Nocy to przede wszystkim Święto rodzinne, pod czas którego przy dużym stole zbiera się cała familia, by celebrować radość Zmartwychwstania Chrystusa, naszego Pana. Lecz nie wszyscy mają możliwość podzielić się wielkanocną ucztą z najbliższymi. Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się problem rozłąki migrantów z bliskimi, który jest najbardziej bolesny podczas świąt.

Aby złagodzić poczucie samotności i oddalenia od najbliższych organizatorzy zdecydowali się przygotować Śniadanie Wielkanocne dla 50 osób, które odbędzie się w sam Dzień Zmartwychwstania, według juliańskiego kalendarza 8 kwietnia o 12:45 w sali spotkań Cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy ulicy Miodowej 16 w Warszawie.

Akcja „Śniadanie Wielkanocne” została zorganizowana przez greckokatolicką parafię  Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie oraz Fundację Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”.

Nikt nie powinien zostać sam w Święto Wielkiej Nocy – mówi Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL. – Dbamy o migrantów ze wschodu nie tylko zapewniając im godne warunki pracy i pobytu w Polsce, ale także rozumiemy ich potrzeby i staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mogli się czuć jak w domu, zwłaszcza w świąteczne dni.

Parafia greckokatolicka Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, prowadzona przez Ojców Bazylianów w Warszawie, oprócz działalności religijnej i duszpasterskiej od dawna angażuje się w działania społeczne i kulturalne skierowane do imigrantów, zwłaszcza ukraińskich. Na terenie cerkwi odbywają się koncerty i spotkania między innymi ze społecznością polsko-ukraińską.

Zdjęcie: Wikipedia/Adrian Grycuk

Fundacja EWL wspiera organizację Śniadania Wielkanocnego dla migrantów ze wschodu w Cerkwi Metropolitalnej św. Marii Magdaleny na warszawskiej Pradze

Parafia Prawosławna p.w. św. Marii Magdaleny w Warszawie oraz Centrum Kultury Prawosławnej im. św. Cyryla i Metodego w Warszawie organizują w dniu 8 kwietnia uroczyste Śniadanie Wielkanocne dla migrantów skupionych wokół Cerkwi na Pradze, którzy z różnych powodów spędzają Święto Zmartwychwstania Pańskiego daleko od bliskich. W tym roku do organizacji wydarzenia przyłączyła się także  Fundacja Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”.

Święto Wielkiej Nocy to przede wszystkim Święto rodzinne, podczas którego przy dużym stole zbiera się cała familia, by celebrować Zmartwychwstanie Pańskie. Lecz nie wszyscy mają możliwość podzielić się wielkanocną ucztą z najbliższymi. Wraz z rosnącą rokrocznie skalą migracji z krajów Europy Wschodniej do Polski, pojawia się problem rozłąki migrantów z rodziną i bliskimi, który jest najbardziej bolesny podczas obchodów świąt rodzinnych.

W celu przeciwdziałania temu zjawisku organizatorzy zdecydowali się przygotować Śniadanie Wielkanocne, które odbędzie się w Niedzielę Paschalną 8 kwietnia około godziny 3:00 rano (po zakończonym nabożeństwie paschalnym) w sali parafialnej Cerkwi Metropolitalnej św. Marii Magdaleny przy al. Solidarności 52 w Warszawie.

Nikt nie powinien zostać sam w Święto Wielkiej Nocy – mówi Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL. – Dbamy o migrantów ze wschodu nie tylko zapewniając im godne warunki pracy i pobytu w Polsce, ale także rozumiemy ich potrzeby i staramy się zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby mogli się czuć jak w domu, zwłaszcza w świąteczne dni.

Zdjęcie: katedra.org.pl