Opublikowano: 14.03.2018
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
03.14.2018
Aktualności

Grupa EWL uczestnikiem XI Forum Europa – Ukraina [PODSUMOWANIE]

Andrzej Korkus

„Tak dynamiczny wzrost gospodarczy Polski nie byłby możliwy bez udziału przeszło miliona pracowników z zagranicy” – podkreślił prezes Grupy EWL Andrzej Korkus podczas XI Forum Europa – Ukraina, które miało miejsce w Rzeszowie w dniach 13-14 marca. Jest to jedna z największych konferencji międzynarodowych, która już od 11 lat przyciąga setki polityków, biznesmenów, twórców, dziennikarzy oraz ekspertów z kilkudziesięciu krajów naszego kontynentu, a także Azji i USA.

Na zaproszenie organizatora Forum – Instytutu Studiów Wschodnich (organizatora Forum Ekonomicznego w Krynicy) – Andrzej Korkus jako prezes firmy, która jest liderem branży zatrudnienia cudzoziemców, wziął udział w panelu dyskusyjnym „Ukraińcy w krajach Europy. Nauka, praca, gospodarka”. W debacie także wystąpili posłowie na Sejm RP Wojciech Bakun (Kukiz’15) oraz Józef Lassota (Platforma Obywatelska), przewodnicząca Europejskiego Kongresu Ukraińców Jarosława Khortiani oraz deputowany parlamentu Portugalii Ricardo Bexiga. „Dołączamy do grona krajów wysoko rozwiniętych, w których imigracja zarobkowa jest nieodzownym elementem rynku pracy. Z kraju, który eksportował pracowników, staliśmy się importerem kadr” – powiedział podczas debaty prezes spółki.

Jednym z ważnym tematem rzeszowskiego Forum była nowa polityka migracyjna, przyśpieszenie prac nad którą zapowiedział minister inwestycji i rozwoju RP Jerzy Kwieciński. Rządowy projekt (prace nad nim trwają od kilkunastu miesięcy) przewiduje ułatwienia dla Ukraińców pracujących w Polsce i dla zatrudniających ich firm. O nowych przepisach podczas konferencji byli pytani także przedstawiciele Grupy EWL. W wywiadzie dla Polskiego Radia Andrzej Korkus przyznał, że Polska ma liberalne przepisy migracyjne, jednak dopełnienie wszystkich formalności wiąże się z długim oczekiwaniem. Jako pierwszy krok na drodze rozwiązania tego problemu spółka zaproponowała zatrudnienie dodatkowych urzędników, którzy wydają dokumenty zezwalające obcokrajowcom na podjęcie pracy w Polsce. Przedstawiciele firmy zastrzegli, że najlepsi pracownicy nie będą długo czekać na odpowiednie pozwolenia, a o mieszkańców Ukrainy zaczynają się starać przedsiębiorcy z Czech, Słowacji i Węgier.

IMG_1723

W trakcie Forum przedstawiciele Grupy EWL odbyli szereg spotkań z reprezentantami świata polityki, biznesu, a także kół eksperckich, dzieląc się z nimi zarówno pozytywnym doświadczeniem tak i problemami, z którymi boryka się polski pracodawca decydując się na zatrudnienie obcokrajowca. Wiele propozycji naszej firmy na temat rozwoju polskiego rynku pracy oraz ułatwienia procedury legalizacji zagranicznych pracowników spotkały się z dużym zainteresowaniem m.in. posłów na Sejm RP oraz przedstawicieli poszczególnych ministerstw.

Ponadto, przedstawiciele Grupy EWL – jako lidera branży – udzielili szereg wywiadów dla opiniotwórczych polskich i ukraińskich mediów, w tym dla Polskiego Radia, TVP, Wirtualnej Polskiej, ukraińskiego dziennika „Segodnia” oraz państwowej agencji informacyjnej „Ukrinform”.

Zdjęcia: Archiwum Forum Ekonomicznego

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco