Pod koniec 2020 r. na polskich uczelniach studiowało prawie 85 tys. obcokrajowców, o 3 proc. więcej niż rok wcześniej. Większość z nich stanowili studenci długoterminowi, którzy przyjechali do Polski nie na programy wymiany, ale na studia I czy II stopnia albo jednolite magisterskie. (…)

Na pierwszej stronie dziennika Rzeczpospolita Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w agencji zatrudnienia EWL Group, twierdzi, że większość studiujących u nas cudzoziemców chce też pracować. Szukają najczęściej dorywczych zajęć. Coraz chętniej sięgają też po nich centra usług biznesowych i polskie firmy rozwijające biznes zagranicą, szczególnie na Wschodzie. (…)

Źródło: Rzeczpospolita

STUDENT UŁATWI BIZNES

Kirył Sałata, kierownik działu edukacji w agencji zatrudnienia EWL Group, przewiduje, że liczba studentów ze Wschodu, w tym zwłaszcza z Ukrainy, będzie rosła. Wskazuje na to niedawne badanie socjologiczne EWL; według niego do Polski przyjeżdża coraz więcej młodych ludzi w wieku 18–25 lat, już studiujących lub rozważających podjęcie studiów. Ich udział wśród imigrantów wzrósł w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy z 21,5 proc. do prawie 30 proc.

Spora część obcokrajowców chce po studiach zostać w Polsce, tym bardziej że zagraniczni absolwenci studiów stacjonarnych (ci spoza Unii) nie muszą starać się o zezwolenie na pracę.

Kirył Sałata twierdzi, że większość studiujących w Polsce cudzoziemców chce pracować. Zazwyczaj na ostatnich latach studiów szukają pracy w swoim zawodzie, ale coraz więcej studentów z zagranicy stara się podjąć zatrudnienie od razu po przyjeździe do Polski, aby móc samodzielnie utrzymywać się i opłacać naukę, która dla większości z nich jest płatna.

Potwierdza to rzeczniczka Akademii WSB – trzy czwarte studiujących na uczelni cudzoziemców podejmuje pracę, zwłaszcza na wyższych latach studiów. Część pracuje dorywczo, w gastronomii i handlu, ale spora grupa znajduje zatrudnienie w korporacjach.

– Studentów, którzy dobrze znają rosyjski i angielski, chętnie zatrudniają firmy prowadzące współpracę ze Wschodem – dodaje Paulina Polko. Również ekspert EWL Group ocenia, że polskie firmy prowadzące międzynarodową działalność są bardzo zainteresowane zatrudnianiem studiujących w Polsce cudzoziemców. Podobnie zresztą, jak centra usług biznesowych.

Prócz doskonałej znajomości języka obcego student zagraniczny często posiada także cenną wiedzę na temat funkcjonowania rynków zagranicznych, panujących tam reguł i zasad

– dodaje Sałata.
Źródło: Rzeczpospolita