Po odmrożeniu gospodarki firmy niemal w całej Polsce coraz częściej szukają pracowników, w tym tych z zagranicy. Mazowsze, Dolny Śląsk i Wielkopolska także w tym roku są województwami, które notują największe zapotrzebowanie na krótkoterminowych pracowników zza wschodniej granicy (…)

Wielkopolska jest wiceliderem (po Mazowszu) pod względem liczby przyznanych cudzoziemcom w I półroczu br. zezwoleń na pracę (25,8 tys.). Kolejne miejsca zajmują Małopolska i Śląsk, który zanotował jednak wtedy największy, aż 41-proc., spadek liczby oświadczeń w skali roku.

Jak ocenia Andrzej Korkus, prezes agencji zatrudnienia EWL, to efekt dużej koncentracji zakładów motoryzacyjnych, które – mimo obecnego odmrożenia – radzą sobie gorzej niż rok wcześniej. Według niego w czasie pandemii popyt na pracowników zagranicznych przesunął się z jednych branż do innych. Zwiększone zapotrzebowanie na pracowników z zagranicy widać teraz np. w regionach z dużą reprezentacją biznesu logistycznego – jak woj. mazowieckie i łódzkie – oraz przemysłu spożywczego. W tej drugiej grupie są m.in. województwa wielkopolskie, pomorskie, zachodniopomorskie i kujawsko-pomorskie (…)