Opublikowano: 15.03.2018
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
03.15.2018
EWL w Mediach

Rząd pracuje nad nową polityką migracyjną

polityka migracyjna

Rząd pracuje nad polityką społeczno-migracyjną. Jak poinformował podczas Forum Europa-Ukraina minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński ułatwi ona ułatwić życie między innymi Ukraińcom w Polsce.

Ułatwienia, jak wyjaśnia minister Kwieciński, będą dotyczyć między innymi rynku pracy. Rząd chce dokładnie zbadać, w których miejscach Polski i w jakich branżach potrzebne są ręce do pracy spoza Polski. Dokument ma określić też jakie kompetencje i zawody są potrzebne. Powstanie także system informowania o pracy, edukacji, opiece zdrowotnej czy mieszkaniu. Cały proces migracyjny ma być uregulowany. Założenia planu, według ministra poznamy w najbliższych dniach. Plan, według ministra Jerzego Kwiecińskiego musi być gotowy przed wakacjami.

Właściciel jednej z firm rekrutujących cudzoziemców do pracy w Polsce Andrzej Korkus przyznaje, że Polska ma liberalną politykę migracyjną, jednak dopełnienie wszystkich formalności wiąże się z długim oczekiwaniem. Przedsiębiorca postuluje zatrudnienie dodatkowych urzędników, którzy wydają zezwolenia na pracę. Rozmówca IAR zastrzega, że najlepsi pracownicy nie będą długo czekać na odpowiednie dokumenty, a o mieszkańców Ukrainy zaczynają się starać przedsiębiorcy z Czech, Słowacji i Węgier.

Prace nad nową polityką migracyjną trwają od kilkunastu miesięcy. Jak dodaje minister Kwieciński, przyśpieszyły one po rekonstrukcji rządu. Rok temu rząd unieważnił poprzedni dokument określający politykę migracyjną Polski. Obowiązywał on od 2012 roku.

Dziś drugi i ostatni dzień Forum Europa – Ukraina w Jasionce nieopodal Rzeszowa. Forum odbywa się po raz jedenasty. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio 24.

Źródło: Inwestycje.pl/IAR

inwestycjepl

Zapisz się do newslettera!

Bądź z nami na bieżąco