27 proc. uchodźców, spośród zatrudnionych w Polsce, znalazło pracę już w ciągu pierwszego miesiąca po przyjeździe do naszego kraju – wynika z badania sondażowego EWL i Uniwersytetu Warszawskiego – czytamy w artykule opublikowanym 21 lutego na łamach portalu PulsHR.pl.

Badanie „Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce” przeprowadzone na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pokazało, że 22 proc. uchodźców w Polsce (27 proc. spośród zatrudnionych) podjęło zatrudnienie w ciągu pierwszego miesiąca pobytu w naszym kraju, a 34 proc. ankietowanych (41 proc. spośród zatrudnionych) w okresie od 1 do 3 miesięcy po przyjeździe do Polski.

Szybka reakcja na falę uchodźców z Ukrainy pomogła

Zdaniem autorów raportu, wynik ten świadczy o wysokiej skuteczności wdrażanych rozwiązań systemowych, m.in. uproszczonej procedury zatrudnienia uchodźców z Ukrainy, a także znaczącego wsparcia pracodawców w integracji uchodźców na polskim rynku pracy.

Dzięki szybkiej reakcji na największą falę uchodźców od czasu II wojny światowej na poziomie centralnym oraz dostosowaniu procedur przez właściwe ministerstwa, przez instytucje takie jak ZUS, czy Straż Graniczna i samorządy, możliwe było podjęcie działań adekwatnych do skali tragedii za naszą wschodnią granicą – przez urzędy, instytucje i serki tysięcy, wręcz miliony zaangażowanych w pomoc obywateli. To z kolei pozwoliło setkom tysięcy uchodźców wojennych, głównie matkom z dziećmi, poczuć się u nas bezpieczniej

– podkreśla Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.

38 proc. respondentów wśród uchodźców, którzy podjęli pracę w Polsce, zmieniło swoje miejsce zatrudnienia, co wskazuje na rosnącą potrzebę poszukiwania lepiej sprofilowanych do umiejętności ofert pracy. Zdaniem autorów badania, ukraińscy uchodźcy wykazują coraz większe poczucie pewności i samodzielności na rynku pracy w Polsce, któremu towarzyszy chęć rozwoju poprzez podejmowanie nauki języka polskiego oraz szkolenia zawodowe.

Większość uchodźców znalazła zatrudnienie w Polsce

Według badań większość uchodźców (84 proc.) w wieku produkcyjnym znalazła zatrudnienie. W ocenie prezesa Platformy Migracyjnej EWL, Andrzeja Korkusa, wynik ten jest w dużej mierze efektem wdrożenia przepisów deregulacyjnych oraz digitalizacji kluczowych procesów w obszarze usług publicznych.

Kluczową kwestię stanowi obecnie rozwój potencjału obywateli Ukrainy i dopasowanie ich wysokich kompetencji do potrzeb polskich pracodawców. Aby to osiągnąć, niezbędna jest dalsza deregulacja, mająca na celu uproszczenie procesu nostryfikacji dyplomów, digitalizacja procedur legalizacyjnych oraz decentralizacja, która pozwoli na szersze wsparcie organizacji pozarządowych, firm i instytucji, specjalizujących się w działaniach na rzecz integracji czy aktywizacji zawodowej migrantów

– podkreśla Andrzej Korkus, prezes Platformy Migracyjnej EWL.

Warto przypomnieć, że z danych Straży Granicznej RP wynika, że od 24 lutego 2022 roku polsko-ukraińską granicę przekroczyło około 10 mln uchodźców, a blisko 1,5 mln otrzymało w Polsce ochronę tymczasową. Z kolei dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wskazują, że od początku wojny zatrudnienie na uproszczonych zasadach podjęło około 900 tys. osób z Ukrainy. (…)

Źródło: PulsHR.pl