Opublikowano: 03.12.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
03.12.2021
Aktualności | EWL w Mediach

PulsHR.pl: Wszyscy chcą pracowników na już, najlepiej na wczoraj

Umowa leasingu pracowniczego – co dokładnie powinna zawierać?

Właśnie trwa okres, w którym zapotrzebowanie na pracowników sezonowych jest największe w roku. Dodatkowych rąk do pracy potrzebują logistyka, e-commerce i produkcja.

Wyższe stawki, więcej benefitów

Spory wzrost zapotrzebowania na pracowników widać również w statystykach agencji pracy EWL, która specjalizuje się w rekrutowaniu pracowników ze Wschodu. Tylko w dwóch branżach – logistyce i e-commerce – w IV kwartale, w porównaniu z III kwartałem, firma notuje ponad 30-proc. wzrost zapotrzebowania na pracowników.

– Śmiało mogę powiedzieć, że od kilku miesięcy jesteśmy w permanentnym piku, ale braki kadrowe, rosnąca inflacja oraz mnogość ofert pracy spowodowały, że ostatni kwartał roku to czas wyjątkowego konkurowania firm o pracowników – przyznaje Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w agencji pracy EWL.

Jak wyjaśnia, IV kwartał to czas akcji promocyjnych typu “black friday”, który w rzeczywistości trwa aż do świąt, a potem ruszają wyprzedaże. – W naszym przypadku sezon trwa nawet dłużej, do końca stycznia, bo nasi pracownicy będą obsługiwali też zwroty towarów, jakie Polacy kupili w okresie okołoświątecznym – wyjaśnia. 

- Dodatkowo w grudniu szczyt zapotrzebowania mają firmy kurierskie i przesyłkowe. Ostatnio Poczta Polska ogłosiła chęć przyjęcia w grudniu 1500 dodatkowych pracowników, podobnie sytuacja wygląda w innych firmach kurierskich obsługujących zakupy przez internet. Znalezienie tylu pracowników może być wyzwaniem, bo są to oferty pracy na bardzo krótki okres, skierowane przeważnie do pracowników z rynku lokalnego, którzy chcą dorobić. Pytanie, czy rynek lokalny dostarczy im wystarczającą liczbę pracowników – wskazuje Michał Wierzchowski.

W tym czasie oferowanie pracownikom elastycznego grafiku, darmowych dojazdów do pracy czy posiłków za złotówkę jest tylko częścią benefitów, na jakie mogą liczyć osoby zatrudnione na okres wysokiego sezonu.

– Rosnąca presja płacowa powoduje, że firmy gotowe są także płacić więcej, aby pozyskać pracowników i zrealizować zamówienia, a cudzoziemcy zdają sobie z tego sprawę i w tym okresie też nie chcą pracować za podstawowe stawki – podkreśla nasz rozmówca.

By sprostać tym wyzwaniom warto korzystać z usług agencji pracy specjalizujących się w zatrudnianiu obcokrajowców, które dostosowują się do rosnących potrzeb klientów – rozwijają swoje sieci rekrutacyjne w różnych miejscach świata.

– Współpracując ze sprawdzoną agencją pośrednictwa pracy, przedsiębiorca może liczyć na realną ocenę możliwości rekrutacyjnych, profesjonalne doradztwo, terminowość zakontraktowanych procesów, a przede wszystkim na zwiększenie stabilności załogi i pełną legalność zatrudnienia – podsumowuje przedstawiciel EWL.

Duże zapotrzebowanie

Jedną z firm, która właśnie teraz potrzebuje dodatkowych rąk do pracy jest FM Logistic, która zatrudnia ponad 5 tys. pracowników w całym regionie Centralnej Europy, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

– W naszym przypadku, okres świąteczny przeżywamy dwukrotnie. W III kwartale, kiedy nasi klienci są na etapie przygotowywania asortymentu świątecznego, a my pomagamy im w jego pakowaniu w zestawy świąteczne, które w IV kwartale trafiają do sprzedaży. Po raz drugi doświadczamy go wraz z innymi, w okresie grudniowym, kiedy rosną obroty sieci handlowych oraz firm e-commercowych, które stanowią istotną grupę naszych klientów. W tych okresach, zapotrzebowanie na pracowników, w zależności od jednostki potrafi wzrosnąć od 10 do nawet 50 procent – wylicza Dawid Strzyżak, recruitment & employer branding manager Central Europe w FM Logistic.

Jak dodaje, IV kwartał tego roku jest dla nich szczególnie wyjątkowy, ponieważ przygotowują się dodatkowo do dużych kampanii rekrutacyjnych, które będą prowadzić w pierwszym kwartale 2022 r. w związku z otwarciem nowych platform w Wiskitkach i Głogowie, a także rozbudową niedawno uruchomionej platformy w Lędzinach koło Tychów. Łącznie zatrudnią w nich około 900 osób.

Pytany o to, jak firma poszukuje pracowników w tych strategicznych momentach, wskazuje, że z dostawców zewnętrznych korzystają przede wszystkim tam, gdzie notują okresowe zwyżki ilości pracy.

– W takich przypadkach zatrudnienie osób za pośrednictwem partnerów zewnętrznych daje nam elastyczność, której oczekują od nas nasi klienci – mówi Dawid Strzyżak.

Źródło: PulsHR

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).