Opublikowano: 13.09.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
13.09.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (7 – 13 września)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 7-13 września 2021 roku 


GUS: 142,8 tys. wolnych miejsc pracy na koniec II kwartału 

Na koniec drugiego kwartału 2021 roku liczba wolnych miejsc pracy w Polsce wynosiła 142,8 tys. i była wyższa niż w końcu pierwszego kwartału o 29,6% – czytamy w opublikowanym 10 września przez GUS raporcie “Popyt na pracę w drugim kwartale 2021 r.”. 

Zgodnie z badaniem GUS w drugim kwartale 2021 roku w Polsce utworzono 145,8 tys. nowych miejsc pracy, co stanowi wynik o 23,9% niższy niż w poprzednim kwartale. 42,2% wszystkich nowych miejsc pracy utworzono w jednostkach o liczbie pracujących do dziewięciu osób. Najwięcej nowych wakatów powstało w jednostkach prowadzących działalność w zakresie handlu; naprawy pojazdów samochodowych (28,7 tys.), przetwórstwa przemysłowego (26,4 tys.) oraz budownictwa (18,0 tys.).  

“„Do rekordowych wyników z 2018 roku pod względem liczby wakatów jeszcze trochę brakuje (ok 20 tys.), ale dynamika zmian może budzić obawy” – komentuje dane GUS Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 


W Wielkiej Brytanii brakuje pracowników w strategicznych sektorach gospodarki 

Gospodarka Wielkiej Brytanii zmaga się z niedoborem pracowników będącym jednym z dotkliwszych efektów brexitu i pandemii. Brytyjskie media donoszą o pustych półkach, gnijących owocach na drzewach, restauracjach bez obsługi i niedoborach leków w aptekach – poinformował 9 września Dziennik Gazeta Prawna. 

Brakiem pracowników dotknięte są różne sektory gospodarki – od rolnictwa, przez handel, budownictwo i domy opieki. Najbardziej jednak odczuwalne są braki w branży transportowej, co z kolei przekłada się na trudności w produkcji żywności. Mówi się o braku około 90-100 tys. kierowców ciężarówek, co prowadzi do trudności w utrzymaniu łańcuchów dostaw.  

Firmy transportowe wraz producentami żywności apelują do rządu o wprowadzenie czasowych wiz dla kierowców spoza UE, zaś Tesco, jedna z największych sieci handlowych na Wyspach, podało, że co tydzień z powodu opóźnień wynikających z niedowiezienia żywności na czas w dostawach wyrzucane jest 48 tys. ton jedzenia. Ponadto, wielu sadowników zrezygnowało z tegorocznych zbiorów, więc owoce zgniły na drzewach. 


Mimo wzrostu stawek brak chętnych do pracy przy zbiorach jabłek w Polsce 

W połowie września powinien ruszyć sezon zbiorów jabłek, ale polscy sadownicy mają problem ze znalezieniem chętnych do pracy – alarmuje 10 września portal Money.pl. 

Tegoroczne zbiory prawdopodobnie ruszą później i będą niższe niż w ubiegłym roku, jednak nie to zdaje się być głównym problemem polskiej branży sadowniczej. Polscy sadownicy skarżą się, że mimo wysokich stawek przy których prowadzenie zbiorów traci ekonomiczny sens i sprzedaży jabłek poniżej kosztów produkcji, wciąż brakuje rąk do pracy 

“COVID spowodował, że mniej pracowników sezonowych wybrało pracę za granicą. Odstrasza zarówno konieczność przejścia kwarantanny, jak i problemy z przekraczaniem granicy. Nie pomaga napięta sytuacja na granicy z Białorusią. Jednak największym problemem jest to, że ci, którzy już zdecydują się na przyjazd do Polski, podejmują pracę w innych, lepiej płatnych gałęziach gospodarki niż rolnictwo” – na pytanie o przyczyny takiego stanu rzeczy odpowiada Prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski.  

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).