Opublikowano: 10.01.2022
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
10.01.2022
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (4 – 10 stycznia)

Przegląd rynku EWL: płaca minimalna, edukacja, inwestycje

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 4 – 10 stycznia 2022 roku 


Ułatwienia dla cudzoziemców wejdą w życie! Co oznaczają dla polskiego biznesu? 

Prezydent Andrzej Duda 4 stycznia podpisał przyjętą wcześniej przez Sejm i Senat nowelizację ustawy o cudzoziemcach oraz innych ustaw. Nowe przepisy – szczególnie dotyczące wydłużenia terminów ważności oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (z 6 do 24 miesięcy – red.) – to rewolucyjny krok w stronę potrzeb polskiego rynku i przedsiębiorców – podkreślił Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group w komentarzu dla portalu PulsHR.pl. 

Ekspert EWL nadmienił również, że dodatkowym ułatwieniem będzie likwidacja przepisu mówiącego, że po odpracowaniu maksymalnie 6 miesięcy na tzw. „oświadczeniu”, cudzoziemiec zmuszony jest odczekać kolejne 6 miesięcy zanim ponownie podejmie pracę w Polsce na podstawie wspomnianego dokumentu.  

– Zmiana ta umożliwi powierzanie cudzoziemcowi pracy bez przerw, co wpłynie na charakter migracji zarobkowej do Polski, zmieniając ją z obecnej rotacyjnej i krótkookresowej na średniookresową, a w efekcie na długookresową, na czym z kolei zależy polskim pracodawcom – dodał Michał Wierzchowski. 

Więcej na temat nowelizacji znajdą Państwo w artykule dla portalu Infor.  


Eurostat: Polska znalazła się na podium z trzecim najlepszym wynikiem dotyczącym bezrobocia  

Eurostat opublikował najnowsze statystyki dotyczące bezrobocia w Unii Europejskiej. Według danych Polska osiągnęła trzeci najlepszy wynik we wspólnocie – podał 10 stycznia portal Wprost.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

Zgodnie z danymi bezrobocie w Unii Europejskiej wyniosło w listopadzie 6,5%. Rok wcześniej wskaźnik ten wyniósł 7,4 %. Oznacza to, że w całej Unii bez pracy pozostawało blisko 14 milionów osób, a w strefie euro 11,8 mln. 

Najlepszy wynik odnotowały Czechy, gdzie bezrobocie w listopadzie wyniosło tylko 2,2%. Na drugim miejscu z wynikiem 2,7% uplasowała się Holandia, zaś trzecie miejsce z wynikiem 3% przypadło Polsce. Pierwszą piątkę zamykają Niemcy (3,2%) i Malta (3,5%). 

Niepokoić mogą doniesienia z Grecji i Hiszpanii. Zgodnie z danymi Eurostatu, Grecja zanotowała bezrobocie na poziomie 13,4%, zaś Hiszpania 14,1%. Niekorzystna sytuacja na rynku pracy panuje też we Włoszech (9,2%) i w Szwecji (8,4%). 


Co czeka polski rynek pracy w 2022? “Wielkiej rezygnacji” nie będzie 

Podwyższona inflacja przyspieszy rotację, ale w Polsce nie będzie „wielkiej rezygnacji” – poinformował 3 stycznia na łamach portalu Rzeczpospolita Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Ekspert podkreślił, że trend masowej rezygnacji z pracy, który stał się wyraźny nie tylko w USA, ale i w krajach Unii Europejskiej, w Polsce jest mało prawdopodobny. Jako przyczynę podał czynniki różnicujące nasz rynek pracy od amerykańskiego. Są to m.in.: brak odpowiednich zapasów finansowych w gospodarstwach domowych, długotrwały proces zmiany profesji oraz niski udział pracy zdalnej, która pozwala na pracę w firmach zlokalizowanych innych krajach.  

Całkiem realnym zjawiskiem mogącym skutkować zwiększoną rotacją jest rosnąca presja płacową ze strony pracowników. Ekspert podkreślił, że wiodącą strategią Polaków skierowaną na podwyższenie dochodów z pracy jest szukanie ich na rynku, a nie u dotychczasowego pracodawcy. Zastępca dyrektora PIE przewiduje, że wielu pracowników będzie oczekiwało poprawy warunków płacowych ze względu na utrzymującą się wysoką inflację, co może prowadzić do ryzyka spirali cenowo-płacowej, z którą możemy mieć do czynienia w 2022 roku.

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).