Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 31 maja – 6 czerwca 2022 roku 


MRiPS: Zatrudnienie w Polsce znalazło już blisko 180 tys. uchodźców z Ukrainy

W całym kraju dzięki uproszczonym procedurom zatrudnienie znalazło około 180 tysięcy ukraińskich uchodźców – poinformował 31 maja portal PolskieRadio.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Zgodnie z danymi MRiPS najwięcej uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w województwach: mazowieckim, wielkopolskim i na Dolnym Śląsku. Warto jednak podkreślić, że spośród 180 tys. uchodźców z Ukrainy zatrudnionych na podstawie uproszczonej procedury, niemal 117 tys. to kobiety.  

Jak podkreśla resort pracy, cudzoziemcy najczęściej są zatrudniani do prostych prac, a także w branży usługowej i przemyśle. 


Wskaźnik aktywności zawodowej w Polsce osiągnął rekord, a bezrobocie dalej spada

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL), w I kwartale 2022 roku wskaźnik aktywności zawodowej wśród osób w wieku produkcyjnym osiągnął rekordowy poziom – 80% – podał 31 maja portal PulsHR.pl.  

Rekordowy poziom (80%) wskaźnika aktywności zawodowej wśród osób w wieku produkcyjnym (18-59/64 lat) to o 0,2% więcej niż w ostatnim kwartale 2021 roku, a również o 1,3% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. 

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami, w I kwartale bieżącego roku liczba osób aktywnych zawodowo (w wieku 15-89 lat) w Polsce wyniosła 17,25 mln. Aż 16,71 mln to osoby pracujące, zaś 536 tys. to osoby bezrobotne. W badaniu wymieniona została również liczba osób biernych zawodowo – 12,51 mln.  

Dane te mają przełożenie na prognozowany poziom stopy bezrobocia. Jak podało na swoim Twitterze Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w maju powinna osiągnąć 5,1%.  


Transfery pieniężne od migrantów zarobkowych do Ukrainy zmniejszyły się o 10% 

W ciągu czterech miesięcy 2022 roku z zagranicy do Ukrainy przekazano 4,07 mld USD, czyli o 10% mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (4,55 mld USD). Narodowy Bank Ukrainy poinformował o tym 1 czerwca. Transfery prywatne wyniosły 1,2 mld USD. 

Także koszty utrzymania migrantów w krajach przyjmujących nieznacznie spadły – z 1,07 mld UAH do 1,05 mld UAH w porównaniu do pierwszych czterech miesięcy 2021 i 2022 roku. 

Przypominamy, że w 2021 roku migranci zarobkowi przekazali do Ukrainy rekordowe 15 mld USD – czyli najwięcej w historii. 

Źródło: Ekonomiczna Prawda