Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 3 – 8 listopada 2021 roku 


Polski rynek pracy z najwyższym w UE wskaźnikiem odbudowy w czasie pandemii 

Polska znalazła się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej oraz na drugim na świecie pod względem skali odbudowy rynku pracy w czasie COVID-19. Poinformował o tym 3 listopada portal PulsHR.pl, odnosząc się do najnowszego raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy. 

„W 2020 roku spadek liczby przepracowanych godzin wyniósł w naszym kraju 2,1% i był najniższy w całej UE i trzeci najniższy w skali globu” – cytuje portal zastępcę dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego Andrzeja Kubisiaka.  

Według najnowszej prognozy Międzynarodowej Organizacji Pracy, na koniec tego roku w Polsce liczba przepracowanych godzin pracy ma zwiększyć się o 2,4%.  


W Niemczech 2/3 firm ma problem ze znalezieniem fachowych pracowników. Za granicą szuka co szósty przedsiębiorca  

Mimo, iż prawie 34 mln mieszkańców Niemiec ma stałe zatrudnienie (co jest nowym rekordem), rośnie także liczba nieobsadzonych miejsc pracy. O tym 8 listopada napisał portal Interia.pl 

„Jak napięta jest sytuacja, pokazuje najnowszy sondaż ośrodka badań opinii Civey dla Fundacji Bertelsmanna. Spośród 7,5 tys. zapytanych przedsiębiorstw 66% przyznało, że nie może znaleźć wystarczającej liczby fachowych pracowników. Przed rokiem tylko 55% liczyło się z tym, że w tym roku wystąpią takie problemy” – czytamy. 

Przypomnijmy, że w sierpniu 2021 roku szef Federalnej Agencji Pracy Detlef Scheele ostrzegał, że, aby wypełnić lukę na niemieckim rynku pracy potrzebnych byłoby rocznie 400 tys. fachowców z zagranicy. 

Jednak, jak czytamy na portalu, w praktyce imigracja wykwalifikowanej siły roboczej ma w Niemczech tylko drugorzędną rolę. Jedynie 16% firm zbadanych w sondażu dla Fundacji Bertelsmanna podało, że rekrutuje pracowników za granicą. 


Węgry o 1/5 podnoszą pensję minimalną  

Węgierski rząd, związki zawodowe i pracodawcy, którzy sygnalizują brak rąk do pracy po pandemii koronawirusa, zgodzili się na podniesienie w 2022 roku płacy minimalnej zarówno dla wykwalifikowanych, jak i niewykwalifikowanych pracowników o prawie 20%. O tym 4 listopada poinformował portal Hungary Today powołując się na Ministerstwo Innowacji i Technologii. 

Zgodnie z zawartą umową od 1 stycznia 2022 roku miesięczna płaca minimalna dla pracowników niewykwalifikowanych na Węgrzech wzrośnie do 200 tys. forintów (ok. 2, 5 tys. złotych), a płaca minimalna dla pracowników wykwalifikowanych sięgnie 260 tys. forintów (ok. 3,2 tys. złotych). 

Źródło: Hungary Today