Opublikowano: 02.08.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
02.08.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (27 lipca – 2 sierpnia)

EWL - Tygodniowy przegląd 2-8 lutego

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 27 lipca – 2 sierpnia 2021 roku 


Rosnącej liczby imigrantów ze Wschodu nie wystarcza do wypełnienia luk na polskim rynku pracy 

Chociaż w I półroczu 2021 roku liczba oświadczeń dla pracowników z zagranicy i zezwoleń na pracę dla cudzoziemców była większa niż przed pandemią, to nie zdołali oni wypełnić luk na rynku pracy. O tym 27 lipca poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Szefowie agencji zatrudnienia mówią o rekordowych zamówieniach zarówno na stałych, jak i sezonowych pracowników, które od przełomu kwietnia i maja rosną z tygodnia na tydzień. […] 

O 40-proc. wzroście zamówień na pracowników z zagranicy w porównaniu z czerwcem–lipcem 2019 r. powiedział na łamach gazety Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group. 

Pracowników potrzebują praktycznie wszystkie branże, a szczególnie branża logistyczna, przetwórstwo owocowo-warzywne, a także produkcja przemysłowa, w tym np. producenci okien

– wyliczył Wierzchowski. 

Dodajmy, że do ewidencji urzędów pracy w pierwszej połowie 2021 roku wpisano 998 tys. oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu. To nie tylko o 63% więcej niż przed rokiem, gdy napływ imigrantów zarobkowych ograniczył wybuch pandemii, ale nawet wyraźnie (o 18%) więcej niż w pierwszej połowie 2019 roku. Historyczny rekord widać też w wydanych cudzoziemcom w I połowie roku zezwoleniach na pracę, których liczba sięgnęła 232 tys

Źródło: Rzeczpospolita

Dzięki cudzoziemcom PKB Polski może być wyższe nawet o 60 mld zł  

W czerwcu ubezpieczenie emerytalne w ZUS płaciło 818 tys. cudzoziemców, a zdrowotne aż 863 tys. Obie liczby są rekordowe i oznaczają, że wśród wszystkich ubezpieczonych obcokrajowcy stanowią już ponad 5-proc. grupę. Napisała o tym 2 sierpnia Dziennik Gazeta Prawna 

W praktyce oznacza to, że coraz większa część naszej gospodarki powstaje dzięki przybyszom z zagranicy. – Dzięki tym 800 tys. ludzi mamy dziś w Polsce PKB wyższe o 2–3% – zauważył Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Przeliczając ten wzrost na pieniądze, otrzymamy PKB większe od 40 do ponad 60 mld zł. 

Cudzoziemcy, w większości Ukraińcy, okazali się głównym źródłem uzupełniania luki na rynku pracy, jaka powstała m.in. na skutek obniżki wieku emerytalnego. – Gdyby nie oni, mielibyśmy stagnację lub nawet ujemną dynamikę liczby zatrudnionych – podkreślił dr hab. Paweł Kaczmarczyk, dyrektor ośrodka Badań nad Migracjami na Uniwersytecie Warszawskim.  

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Polska na trzecim miejscu pod względem stopy bezrobocia w UE 

Bezrobocie w Polsce wynosiło w czerwcu 3,6% (w maju – 3,8%). To jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Niższy poziom braku zatrudnienia miały tylko Czechy (2,8%) i Holandia (3,3%). Ponadto w czerwcu przegoniliśmy Niemcy (3,7%). Na drugim końcu skali znalazły się Grecja i Hiszpania (po 15,1%). Poinformował o tym 30 lipca portal Biusiness Insider powołując się na najnowsze dane Eurostatu 

Według tych danych w Polsce na koniec czerwca było 614 tys. osób, które można uznać za bezrobotne, tj. pracy szukają, ale nie mogą jej znaleźć. To mniej o aż 34 tys. w porównaniu z majem. 

Wskaźnik bezrobocia w całej Unii również zmalał o 0,2 pkt. proc.: z 7,3% w maju do 7,1% w czerwcu. Stopa bezrobocia w strefie euro spadła z kolei o 0,3 pkt. proc. z 8% do 7,3%. 

Przypomnijmy, że Eurostat zmienił miesiąc temu metodykę wyliczeń i w rezultacie zamiast 3,1% wyliczył, że stopa bezrobocia wynosi u nas 3,9%. Z pozycji lidera w Europie natychmiast spadliśmy na piąte miejsce. 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).