Opublikowano: 02.11.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
02.11.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (26 października – 2 listopada)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 26 października – 2 listopada 2021 roku 


Ekspert: wpływ pandemii na światowy rynek pracy większy niż zakładano 

Pandemia COVID-19 wywarła bardziej destrukcyjny wpływ na rynek pracy krajów rozwijających się niż krajów rozwiniętych, zaś najdotkliwiej ucierpiały kraje z dochodami poniżej średnich – powiedział dyrektor generalny Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP) Guy Ryder, cytowany przez agencję informacyjną Interfax 

Według MOP szkody wyrządzone przez pandemię okazały się większe niż przewidywano. Jeszcze w czerwcu bieżącego roku przewidywano, że, w porównaniu z IV kwartałem 2019 roku, w 2021 roku utracone zostanie 3,5% czasu pracy, co jest równoznaczne z redukcją 100 mln miejsc pracy. W rzeczywistości mówimy o stracie na poziomie 4,3%, co oznacza równowartość 125 mln miejsc pracy. 

Eksperci podkreślają, że w krajach o wysokim poziomem dochodów sytuacja jest lepsza, bowiem mówimy o stracie na poziomie 3,6% czasu pracy w III kwartale 2021 roku. W krajach o niskim poziomie dochodów było to już 5,7%, natomiast w krajach z dochodami poniżej średnich – 7,3%. Zgodnie z analizą, najmniej ucierpiały rynki pracy krajów Europy i Azji Środkowej, a najwięcej – krajów arabskich. 


GUS: Polacy coraz rzadziej decydują się na emigrację 

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport “Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020″, z którego wynika, że Polacy coraz rzadziej decydują się na życie i pracę poza granicami naszego kraju – czytamy na portalu Money.pl. 

Z danych przedstawionych w raporcie wynika, że w końcu 2020 r. poza granicami Polski przebywało czasowo około 2 239 tys. stałych mieszkańców naszego kraju, tj. o 176 tys. (7,3%) mniej niż w 2019 roku. Najmocniej spadek zainteresowania migracją widoczny jest w kontekście Wielkiej Brytanii, gdzie zgodnie z szacunkami GUS odpływ polskich emigrantów wyniósł 24% (czyli około 164 tys.).  

W pozostałych krajach europejskich odnotowane zmiany były niewielkie: lekki spadek odnotowano m.in. we Włoszech i Szwecji. Niewielki wzrost liczby Polaków zaobserwowano natomiast w Irlandii i Niemczech (w obydwu państwach wzrost o 2 tys. w stosunku do roku 2019r oku). Większy wzrost odnotowano dla Holandii i Norwegii – odpowiednio 10 tys. (8%) i 9 tys. (10%).  

„O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku. To największy roczny spadek od wejścia do UE. Efekt podobny do powrotów obserwowanych po kryzysie 2008-09” – poinformował Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 


Ukraina: Narodowy Bank Ukrainy aktualizuje prognozy dotyczące bezrobocia 

Narodowy Bank Ukrainy przygotował raport dotyczący prognozy przewidywanego poziomu bezrobocia na Ukrainie. Zgodnie z najnowszymi danymi bezrobocie na 2021 rok ma wynieść 9,4% a nie, jak zakładano wcześniej, 9,1% – o tym 29 listopada poinformował portal RBK – Ukraina. 

W analizie podano również najnowsze prognozy na kolejne dwa lata, zgodnie z którymi w 2022 i 2023 roku bezrobocie ma wynieść 8,6% zamiast przewidywanego wcześniej 8,5%. W raporcie NBU podkreślono również, że według danych Państwowej Służby Zatrudnienia od marca 2021 roku liczba wakatów w ujęciu rocznym stale rośnie. Najmocniej widoczne jest to w sektorach, które znów mocno się ożywił, takich jak: usługi, handel i transport, przemysł, budownictwo. 

„Na prognozowanym horyzoncie sytuacja na rynku pracy ulegnie poprawie dzięki wzrostowi gospodarczemu. Stopa bezrobocia wkrótce powróci do neutralnego poziomu (8,5%) wraz z domykaniem się ujemnej luki PKB” – czytamy w raporcie. 


Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).