Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 25 – 31 października 2022 roku
MRiPS: W Polsce zatrudniono już około 600 tys. ukraińskich uchodźców
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w tej chwili w Polsce pracuje około 600 tys. uchodźców z Ukrainy – podała 25 października portal PolskieRadio.pl.
Szefowa resortu pracy podkreśliła, że ukraińscy uchodźcy w Polsce, stanowią dodatkową siłę wspierającą naszą gospodarkę. Dodała również, że osiągnięto efekt synergii: z jednej strony Ukraińcy potrzebowali pracy, by godnie żyć, z drugiej zaś, polski rynek potrzebował rąk do pracy i bez problemu wchłonął dodatkowych pracowników.
Według rządowych szacunków w Polsce przebywa około 1,4 mln uchodźców z Ukrainy.
Deloitte: Zatrudnianie obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem PKB Polski od 0,2 do 3,5%
Przemyślane i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem polskiego PKB od 0,2 do 3,5% – poinformował 28 października portal Puls Biznesu, powołując się na raport firmy doradczej Deloitte.
W raporcie przywołano szacunki, zgodnie z którymi od dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, polską granicę mogło przekroczyć 3,8 mln Ukraińców, zaś niemal 1,5 mln wciąż przebywa w naszym kraju.
„Przemyślane, systemowe i długofalowe podejście do integracji obywateli Ukrainy może zaowocować wzrostem PKB od 0,2 do 3,5 proc. Jednocześnie będzie miało pozytywny wpływ na proces odbudowy zniszczonego wojną sąsiadującego kraju” – podkreślili autorzy raportu.
Ich zdaniem kluczowym obecnie jest aktywizacja zawodowa uchodźców zgodnie z ich kwalifikacjami i lepszy dostęp do rynku mieszkań, bowiem 60% Ukraińców przebywających w Polsce posiada wyższe wykształcenie.
„Praca poniżej ich kwalifikacji jest marnotrawstwem kapitału ludzkiego” – zaznaczył Michael Wodzicki, ekspert Deloitte. Dodał on również, że Polska powinna m.in. umożliwić imigrantom wykonywanie zawodów wymagających wysokich kwalifikacji lub specjalistycznych umiejętności, poprzez cyfryzację i optymalizację procesów nostryfikacyjnych.
Rząd zniósł ułatwiony dostęp do polskiego rynku pracy dla obywateli Rosji
W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy – przekazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, o czym 29 października poinformował portal 300gospodarka.pl.
„W obliczu ataku Rosji na Ukrainę i rosnącego ryzyka migracyjnego z Rosji zdecydowaliśmy o zniesieniu ułatwień w dostępie Rosjan do polskiego rynku pracy. Przedsiębiorcy, jeśli chcą zatrudnić obywateli Rosji na postawie zezwolenia na pracę, nie są już, tak jak dotychczas, zwolnieni z testu rynku pracy” – wyjaśniła minister.
MRiPS przekazało, że Rosja została wykreślona z procedury oświadczeniowej, z której mogą korzystać już tylko obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Oznacza to, że Rosjanie, którzy pracowali legalnie przed wprowadzeniem zmian, mogą to robić, ale tylko do czasu upływu ważności zezwolenia lub oświadczenia.