Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 1-7 czerwca 2021 roku
Polska odnotowała najniższe bezrobocie wśród krajów UE
W kwietniu 2021 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 3,1%, co stanowi najniższy wynik wśród krajów Unii Europejskiej – podała 1 czerwca Państwowa Agencja Prasowa powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Tuż za Polską znalazły się Czechy i Holandia z bezrobociem na poziomie 3,4%. Najwyższy poziom stopy bezrobocia odnotowano w Hiszpanii, gdzie wyniósł on ponad 15%. Jak podaje Eurostat bezrobocie w strefie euro wyniosło łącznie 8%, zaś w całej Unii stopa bezrobocia wzrosła do poziomu 7,3%.
Zgodnie z tymi danymi liczba bezrobotnych w porównaniu z marcem 2021 roku zmniejszyła się w UE o 165 tys. i o 134 tys. w strefie euro. Zaś w porównaniu z kwietniem 2020 roku bezrobocie wzrosło o 1,4 mln w całej Unii i 1,3 mln w strefie euro.
Polska w czołówce krajów zatrudniających cudzoziemców spoza UE
W 2020 roku Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik zatrudnienia obywateli spoza Unii Europejskiej. Przed nami znalazły tylko Czechy i Litwa. Świadczą o tym najnowsze dane Eurostatu, cytowane 2 czerwca przez portal Tvn24.pl.
„Wynik powyżej 78% był znacznie wyższy niż średnia UE (57,2%). Ten fakt przyczynia się do wzrostu PKB Polski w ostatnich latach, który jest jednym z najwyższych wśród państw członkowskich UE” – podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.
Ponad 85% poziom wskaźnika zatrudnienia cudzoziemców zanotowano w czterech regionach Polski – Wielkopolsce oraz województwach lubuskim, śląskim i zachodniopomorskim.
Wyższym wynikiem mogą pochwalić się tylko Czechy, dla których wskaźnik ten wyniósł 82,4% oraz Litwa z 80% wynikiem. Najsłabiej pod względem zatrudnienia cudzoziemców spoza UE wypada Francja (51,4%) oraz Szwecja (50,9%)
Ekspert: Polska pozostaje krajem, do którego w celach zarobkowych wyjeżdża najwięcej obywateli Ukrainy
Prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Międzynarodowego Zatrudnienia Wasyl Woskobojnyk stwierdził, że pandemia nie wpłynęła znacznie na ukraińską migrację zarobkową do Polski – podał 2 czerwca portal Forsal.pl.
Ekspert potwierdził również, że Polska pozostaje krajem, do którego w celach zarobkowych wyjeżdża najwięcej Ukraińców. Jako kolejne kraje cieszące się zainteresowaniem ukraińskich migrantów wymienił Czechy, Włochy, Węgry, Słowację oraz kraje bałtyckie.
Ekspert przytoczył również dane Narodowego Banku Ukrainy, zgodnie z którymi wzrosła suma przelewów zagranicznych na Ukrainę od migrantów zarobkowych. W 2020 roku przelano 12,1 mld dolarów, co daje wynik o 200 mln dolarów większy niż w roku poprzednim.