Opublikowano: 27.09.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.09.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 września)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21-27 września 2021 roku 


Polski rynek pracy: czy czeka nas walka o pracowników z Ukrainy? 

Wszystko wskazuje na to, że w IV kwartale bieżącego roku agencje pracy będą miały ręce pełne roboty. Rośnie niedobór rąk do pracy, nawet pomimo zwiększonego napływu cudzoziemców do Polski, zaś pracodawcy nieustannie zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. O tym 23 września poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Powyższe potwierdzają dane GUS, zgodnie z którymi pod koniec czerwca tego roku było prawie 143 tys. wakatów, czyli o około 30% więcej niż pod koniec I kwartału tego roku i o ponad 75% więcej niż w połowie 2020 r. Eksperci jednak wskazują, że braki mogą być znacznie większe. Już teraz mówi się o potrzebie 150-200 tys. rąk do pracy. 

Gdyby polski rynek pracy miał w tej chwili dostęp do dodatkowych 150-200 tys. pracowników z zagranicy, to z pewnością szybko by ich wchłonął” – ocenia sytuacje polskiego rynku pracy Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group.  


Badanie: Ukraińcy wciąż pozostają najliczniejszą grupą obcokrajowców w Polsce 

Obywatele Ukrainy są najliczniejszą grupą obcokrajowców przebywających w Polsce. Za nimi – Białorusini i Rosjanie. To wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Gazety Wyborczej, opublikowanego 21 września.  

W ciągu roku osób, które choć raz spędziły w naszym kraju minimum 30 dni, może być ponad 2 mln, wynika z badania zleconego przez Gazetę Wyborczą. Tylko w lipcu 2021 r. było w Polsce takich osób blisko 1,5 mln, zaś najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy – 1,49 mln, następnie Białorusini (169,67 tys.), których liczba w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o blisko 50 tys. oraz Rosjanie (53,03 tys.) 

Gazeta Wyborcza przywołuje również dane ZUS, dotyczące pracujących w Polsce imigrantów. Zgodnie z wyliczeniami ZUS w czerwcu tego roku było ich w sumie blisko 820 tys., czyli o 22%. więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Ukrainy –ponad 600 tys., na drugim miejscu z Białorusi – prawie 60 tys., a na trzecim z Gruzji – 17 tys. 


GUS: Obywatele Ukrainy wydają w Polsce coraz więcej, ale wciąż mniej niż przed pandemią 

Wydatki cudzoziemców w Polsce, w tym Ukraińców, choć większe niż w II kwartale 2020 roku, to wciąż nie dorównują tym sprzed lockdownu – wynika z danych GUS opublikowanych w raporcie “Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w II kwartale 2021 roku”. 

Wartości towarów i usług zakupionych w pierwszej połowie 2021 roku przez cudzoziemców w Polsce wyniosła 9,3 mld zł, co daje wynik mniejszy niż w I półroczu 2020 r. o 22,5%. W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców II kwartale 2021 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę lądową granicę z Niemcami (57,8%), następnie Czechami (13,0%), z Ukrainą (12,3%), Słowacją (8,7%), Litwą (5,0%), Białorusią (2,9%) i Rosją (0,2%). 

Zgodnie z danymi GUS w I półroczu 2021 r. liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 79,4 mln. W stosunku do analogicznego okresu 2020 r. odnotowano mniejszy ruch graniczny zarówno cudzoziemców (o 11,3%), jak i Polaków (o 4,9%). Cudzoziemcy stanowili 57,9% liczby przekroczeń granicy, zaś mieszkańcy Polski – 42,1%. 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).