Opublikowano: 27.09.2021
Autor wpisu:Szymon Bryzek
Szymon Bryzek
27.09.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (21 – 27 września)

Leasing Pracowników - kiedy warto z niego skorzystać?

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 21-27 września 2021 roku 


Polski rynek pracy: czy czeka nas walka o pracowników z Ukrainy?

Wszystko wskazuje na to, że w IV kwartale bieżącego roku agencje pracy będą miały ręce pełne roboty. Rośnie niedobór rąk do pracy, nawet pomimo zwiększonego napływu cudzoziemców do Polski, zaś pracodawcy nieustannie zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników. O tym 23 września poinformowała gazeta Rzeczpospolita. 

Powyższe potwierdzają dane GUS, zgodnie z którymi pod koniec czerwca tego roku było prawie 143 tys. wakatów, czyli o około 30% więcej niż pod koniec I kwartału tego roku i o ponad 75% więcej niż w połowie 2020 r. Eksperci jednak wskazują, że braki mogą być znacznie większe. Już teraz mówi się o potrzebie 150-200 tys. rąk do pracy. 

Gdyby polski rynek pracy miał w tej chwili dostęp do dodatkowych 150-200 tys. pracowników z zagranicy, to z pewnością szybko by ich wchłonął” – ocenia sytuacje polskiego rynku pracy Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group.  


Badanie: Ukraińcy wciąż pozostają najliczniejszą grupą obcokrajowców w Polsce

Obywatele Ukrainy są najliczniejszą grupą obcokrajowców przebywających w Polsce. Za nimi – Białorusini i Rosjanie. To wynik badania przeprowadzonego na zlecenie Gazety Wyborczej, opublikowanego 21 września.  

W ciągu roku osób, które choć raz spędziły w naszym kraju minimum 30 dni, może być ponad 2 mln, wynika z badania zleconego przez Gazetę Wyborczą. Tylko w lipcu 2021 r. było w Polsce takich osób blisko 1,5 mln, zaś najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy – 1,49 mln, następnie Białorusini (169,67 tys.), których liczba w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła o blisko 50 tys. oraz Rosjanie (53,03 tys.) 

Gazeta Wyborcza przywołuje również dane ZUS, dotyczące pracujących w Polsce imigrantów. Zgodnie z wyliczeniami ZUS w czerwcu tego roku było ich w sumie blisko 820 tys., czyli o 22%. więcej niż przed rokiem. Najwięcej z Ukrainy –ponad 600 tys., na drugim miejscu z Białorusi – prawie 60 tys., a na trzecim z Gruzji – 17 tys. 


GUS: Obywatele Ukrainy wydają w Polsce coraz więcej, ale wciąż mniej niż przed pandemią

Wydatki cudzoziemców w Polsce, w tym Ukraińców, choć większe niż w II kwartale 2020 roku, to wciąż nie dorównują tym sprzed lockdownu – wynika z danych GUS opublikowanych w raporcie “Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce i Polaków za granicą w II kwartale 2021 roku”. 

Wartości towarów i usług zakupionych w pierwszej połowie 2021 roku przez cudzoziemców w Polsce wyniosła 9,3 mld zł, co daje wynik mniejszy niż w I półroczu 2020 r. o 22,5%. W strukturze wydatków poniesionych w Polsce przez cudzoziemców II kwartale 2021 r. największy udział miały wydatki przekraczających granicę lądową granicę z Niemcami (57,8%), następnie Czechami (13,0%), z Ukrainą (12,3%), Słowacją (8,7%), Litwą (5,0%), Białorusią (2,9%) i Rosją (0,2%). 

Zgodnie z danymi GUS w I półroczu 2021 r. liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 79,4 mln. W stosunku do analogicznego okresu 2020 r. odnotowano mniejszy ruch graniczny zarówno cudzoziemców (o 11,3%), jak i Polaków (o 4,9%). Cudzoziemcy stanowili 57,9% liczby przekroczeń granicy, zaś mieszkańcy Polski – 42,1%. 

Szymon Bryzek

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową