Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 17 – 23 stycznia 2023 roku      


GUS: Nowe dane odnośnie do zatrudnienia i wynagrodzenia w grudniu 2022 

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące średniego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022. W porównaniu z grudniem 2021 roku było wyższe o 10,3% podało 20 stycznia Polskie Radio, powołując się na najnowszy raport GUS. 

Zgodnie z danymi GUS w grudniu 2022 roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w porównaniu z rok do roku było wyższe o 2,2% i wyniosło 6504,7 tys. etatów. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie pozostało na podobnym poziomie. 

W raporcie podano również, że miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 roku w porównaniu r/r było wyższe o 10,3% i wyniosło 7329,96 zł (brutto). Względem listopada ubiegłego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto zwiększyło się o 6,9%. 

Eksperci z GUS podkreślają jednak, że wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 roku względem poprzedniego miesiąca spowodowany był wypłatami m. in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń). 


Wielka Brytania odczuwa skutki brexitu. Brakuje 330 tys. pracowników 

Raport Centre for European Reform wykazał, że Wielka Brytania, w wyniku brexitowych ograniczeń imigracyjnych, zmaga się z niedoborem 330 tys. pracowników poinformował 17 stycznia portal Puls Biznesu, powołując się na Reuters. 

Według raportu na brexicie najbardziej ucierpiały sektory niewymagające wysoko wykwalifikowanej siły roboczej, takie jak handel detaliczny i hotelarstwo. Ekonomiści John Springford i Jonathan Portes z Centre for European Reform twierdzą, że wskutek opuszczenia Unii Europejskiej brytyjska gospodarka straciła ok. 1% siły roboczej. Według danych do czerwca 2021 roku liczba pracowników z krajów spoza UE wzrosła do 130 tys., ponieważ dotyczące ich przepisy imigracyjne się nie zmieniły. Zdaniem badaczy, nie równoważy to jednak utraty 460 tys. pracowników z krajów członkowskich wspólnoty. 


Kazachstan zmienia przepisy dotyczące migracji 

Astana wprowadziła poprawki do przepisów migracyjnych, ograniczające czas, jaki cudzoziemcy wjeżdżający bez wizy mogą spędzić w Kazachstanie, co wpłynie m.in. na Rosjan uciekających przed mobilizacją podało 18 stycznia Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego za portalem Euroasianet. 

Zgodnie ze zmianami, które wchodzą w życie 27 stycznia, obywatele Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej mogą teraz przebywać w Kazachstanie przez 90 w każdym okresie 180-dniowym. Jedynym sposobem na obejście tego prawa jest znalezienie pracy na umowę o pracę lub posiadanie innego oficjalnego powodu do tymczasowego pobytu w Kazachstanie, takiego jak nauka, leczenie lub łączenie rodzin.  

Kazachski rząd likwiduje również lukę, która skutecznie pozwalała obcokrajowcom z niektórych państwa mieszkać w Kazachstanie bez rejestracji w urzędach migracyjnych. Zmiany dotkną szczególnie kirgiskich migrantów zarobkowych, z których część wykorzystywała lukę prawną, by móc nielegalnie podjąć pracę w Kazachstanie.