Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 17-23 sierpnia 2021 roku  


Gospodarki Niemiec i strefy euro pozostają na ścieżce ożywienia po pandemii  

Zarówno odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego strefy euro jak i usługowego okazały się jednymi z najwyższych w historii tych badań. Poinformował o tym 23 sierpnia portal Bankier.pl. Wskaźnik PMI dla sektora wytwórczego wyniósł w sierpniu 61,5 pkt., ale był nieco niższy niż w lipcu (62,8 pkt.). 

Aktywność gospodarcza strefy euro w sierpniu kontynuowała wzrost w tempie bliskim rekordowym wartościom z ostatnich dwóch dekad. Tempo ekspansji spowolniło tylko nieznacznie (względem lipca – przyp. red.) z powodu rozprzestrzeniania się opóźnień w łańcuchach dostaw

– czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit. 

Ponadto, wstępny indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Niemiec, wyniósł w sierpniu 62,7 pkt. wobec 65,9 pkt. w lipcu – poinformowała agencja Euronews. Dodajmy, że wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze. 


Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 9,8%  

W lipcu 2021 roku produkcja przemysłowa wzrosła rok do roku o 9,8%, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 3,9% – poinformował 19 sierpnia portal Businnes Insider powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego.  

Nieco poniżej prognoz, ale jesteśmy w dalszym ciągu lekko powyżej wieloletniego trendu. Ograniczenia podażowe ograniczeniami podażowymi, ale polski przemysł ewidentnie radzi sobie dobrze w tym otoczeniu

– komentują na Twitterze analitycy Banku Pekao. 

Jak wynika z danych GUS, wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 27 spośród 34 działów przemysłu. Najmocniej wzrosła sprzedaż w dziale naprawa, konserwacja i instalowanie maszyn i urządzeń. Zmniejszyła się jednak produkcja odzieży, mebli, wyrobów tytoniowych oraz pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, a najmocniejszy spadek odnotowano w produkcji skór i wyrobów skórzanych. 


Analiza PIE: Mimo pandemii Polska jest atrakcyjnym miejscem dla pracowników z Ukrainy 

Pandemia COVID-19 nie zniechęciła obywateli Ukrainy do przyjazdu do Polski. Mimo że w czasie pierwszej fali wracali do ojczyzny, to już druga fala przyniosła odwrotne zachowania. Recesja gospodarcza Ukrainy i rosnące bezrobocie przyciąga Ukraińców do Polski. Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla to w swojej analizie na temat rynku pracy, cytowanej 19 sierpnia m.in. przez portal 300polityka.pl.  

Raport EWL o rynku pracy w czasie pandemii podaje, że wśród większości zagranicznych pracowników zadowolenie z pracy w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To się nie zmieniło od początku pandemii. Ponad 90% badanych nie żałuje pozostania w Polsce, a blisko 80% poleci pracę tutaj znajomym i rodzinie

– czytamy w opracowaniu. 

Autorzy analizy dodają, że polską politykę migracyjną czeka zaś zadanie wykorzystania tego trendu, zwłaszcza że mamy prognozy niedoboru pracowników, a polskie społeczeństwo się starzeje. 

Dodajmy, że cytowany przez Polski Instytut Ekonomiczny raport EWL można pobrać na naszej stronie.