Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.    


Najciekawsze informacje: 7 – 13 stycznia 2025 roku 


GUS: Ponad milion cudzoziemców zatrudnionych w Polsce  

Na koniec lipca 2024 roku w Polsce pracowało 1041,6 tys. cudzoziemców – poinformował 7 stycznia portal Business Insider, powołując się na najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego. 

Zgodnie z danymi GUS udział obcokrajowców w ogólnej liczbie wykonujących pracę w Polsce wyniósł na koniec lipca ub.r. 6,8%. Według urzędu 405,4 tys. cudzoziemców realizowało umowy zlecenia i pokrewne. Obcokrajowcy wykonujący pracę w lipcu 2024 roku pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą byli obywatele Ukrainy, których było 701,3 tys. Ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 roku o 6,0 pkt proc. 


Eurostat: Stopa bezrobocia dla Polski w listopadzie wyniosła 3,0% 

Według najnowszych danych Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w listopadzie 2024 roku 3,0% wobec 3,1% w październiku. Jest to drugi najniższy wynik w Unii Europejskiej – poinformowała 7 stycznia Polska Agencja Prasowa. 

Zgodnie z danymi Eurostatu w listopadzie 2024 roku w Polsce było 541 tys. bezrobotnych wobec 543 tys. w poprzednim miesiącu. Niższą od Polski stopę bezrobocia w listopadzie odnotowały Czechy – wyniosła ona 2,8%. Z kolei najwyższe bezrobocie zanotowano w Hiszpanii (11,2%) Finlandii (8,7 %), Szwecji (8,5%) oraz Estonii (7,5%).  

W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła w listopadzie 5,9%, a w strefie euro 6,3%. w Unii Europejskiej bez pracy było 12 mln 968 tys. osób, z czego 10 mln 819 tys. w strefie euro. Wobec poprzedniego miesiąca liczby te zmalały odpowiednio o 16 tys. i 39 tys. W ujęciu rok do roku liczba bezrobotnych spadła o 295 tys. w UE i o 333 tys. w strefie euro. 


Branża transportowa potrzebuje około 120 tys. kierowców 

Według najnowszego raportu Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” w Polsce brakuje około 120 tys. zawodowych kierowców – poinformowało 7 stycznia radio RMF24. 

Deficyt kierowców wynika m.in. z tego, że w Polsce pracuje coraz mniej kierowców z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii. W ubiegłym roku po raz pierwszy od lat zmniejszyła się liczba ważnych świadectw kierowców z tych krajów. Dlatego firmy transportowe szukają kierowców jeszcze dalej, na przykład w Azji. 

Prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” Maciej Wroński podkreślił, że w lipcu ubiegłego roku najwięcej firm transportowych, które zmagały się z problemem braku kierowców zawodowych, działało w południowej i zachodniej Polsce. 

Pracownicy i migracja zarobkowa jest naszej branży bardzo potrzebna. Słyszymy, że przedsiębiorcy czują potrzebę zatrudniania pracowników spoza Unii Europejskiej, bo starzejemy się jako społeczeństwo – podkreślił w rozmowie z RMF FM prezes Związku Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” Maciej Wroński.