Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.    


Najciekawsze informacje: 4 – 10 marca 2025 roku


Coraz więcej pracowników z Azji i Ameryki Południowej na polskim rynku pracy 

Pracownicy z Azji i Ameryki Południowej to najszybciej rosnąca grupa migrantów zarobkowych w Polsce – podał 4 marca portal PulsHR.pl 

W 2019 roku obywatelom krajów Azji i Ameryki Łacińskiej wydano niemal 55 tys. zezwoleń na pracę, w 2023 roku było to już ponad 275 tys., co oznacza pięciokrotny wzrost. Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia Zielona Linia podkreśla, że pracodawca, zamierzający zatrudnić cudzoziemca z kraju trzeciego, powinien sprawdzić dokumenty pobytowego obcokrajowca. Warunkiem legalnego zatrudnienia jest bowiem legalny pobyt.  

Warto przypomnieć, że trwają prace legislacyjne nad ustawą o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dokument został przyjęty przez Sejm RP pod koniec lutego i trafił do Senatu. Regulacja zakłada m.in. usprawnienie procedur poprzez zniesienie tzw. testu rynku pracy, zaostrzenie sankcji za nielegalne zatrudnianie, a także pełną elektronizację postępowań. 


Ukraińscy pracownicy mają pozytywny wpływ na polską gospodarkę 

Obecnie w Polsce legalnie pracuje 1,2 mln cudzoziemców, co zapobiega powstaniu nawet miliona wakatów – poinformował 4 marca portal Forsal.pl.

Według badania przeprowadzone na zlecenie Narodowego Banku Polskiego, bez dopływu siły roboczej z Ukrainy polski PKB byłby o 2,5% niższy. Oznacza to, że wzrost gospodarczy w Polsce jest w dużej mierze napędzany przez obecność zagranicznych pracowników. Również dane ZUS pokazują, że 790 tys. obywateli Ukrainy regularnie odprowadza składki. Co więcej, liczba ukraińskich emerytów pobierających świadczenia w Polsce to zaledwie 20 tys., co stanowi 0,3% wszystkich wypłacanych świadczeń. 

Od rosyjskiej agresji na Ukrainę w 2014 roku Polska stała się krajem pierwszego wyboru dla ukraińskich pracowników i przedsiębiorców. Według danych ZUS, obecnie 78% Ukraińców w Polsce jest aktywnych zawodowo, a ich składki stanowią około 5% wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).  


Eurostat: Bezrobocie w Polsce spadło do 2,6%  

Eurostat podał, że Polska osiągnęła najniższy poziom bezrobocia w całej Unii Europejskiej w styczniu 2025 roku, z wynikiem 2,6%. Identyczny wynik odnotowano jedynie w Czechach – podało 4 marca Radio Zet

Liczba bezrobotnych w Polsce wyniosła 464 tysiące, co oznacza spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, kiedy to wynosiła 474 tysiące. 

Warto przypomnieć, że według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują na wzrost stopy bezrobocia w styczniu 2025 roku do poziomu 5,4%. W grudniu 2024 roku stopa bezrobocia wynosiła 5,1%. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wzrosła do 837,6 tys. w styczniu, w porównaniu z 786,2 tys. w grudniu. W styczniu zarejestrowano 131,1 tys. nowych bezrobotnych, a wyrejestrowano 79,6 tys. osób.