Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 4 – 10 czerwca 2024 roku
Obcokrajowcy chętnie otwierają w Polsce swoje firmy
Blisko 16% wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej w I kwartale tego roku pochodziło od obcokrajowców – podał 6 czerwca portal Business Insider.
Jak wynika z danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii, w I kw. br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 75 tys. wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Większość z nich (blisko 64 tys.) złożyli obywatele Polski. Około 12 tys. (niemal 16%) wnioskodawców stanowiły osoby, które posiadają obywatelstwo innego państwa.
Spośród obcokrajowców, którzy złożyli ww. wniosek do CEIDG, najwięcej było obywateli Ukrainy – 9 tys. Na kolejnych pozycjach tego zestawienia znaleźli się obywatele Białorusi – ponad 1 tys. i Niemiec – 130.
UE: Co czwarty pracownik w branży rolnej jest imigrantem
Co czwarty pracownik zatrudniony na plantacjach rolnych w państwach Unii Europejskiej jest imigrantem – poinformował 5 czerwca Puls Biznesu, powołując się na badanie madryckiego uniwersytetu Comillas.
Zgodnie z wynikami badań dotyczących sytuacji imigrantów na europejskich plantacjach w latach 2018-2023, na plantacjach warzyw i owoców w krajach UE pracuje już co najmniej 2,4 mln imigrantów. Zdaniem ekspertów dokładna liczba imigrantów zatrudnionych w europejskim rolnictwie nie jest znana. Autorzy badań podkreślają, że zatrudnieni w sektorze rolnym migranci nierzadko zmagają się z różnymi nadużyciami.
– Imigranci stali się strukturalnym elementem łańcucha rolno-spożywczego w UE, co oznacza, że nadużycia, których doświadczają, są również strukturalne – ocenił współautor raportu Carlos Ruiz.
Chorwacja pilnie potrzebuje zagranicznych pracowników
Władze Chorwacji twierdzą, że istnieje pilna potrzeba zatrudnienia zagranicznych pracowników, aby zapełnić wakaty na chorwackim rynku pracy – poinformował 5 czerwca portal Schengen.news.
Szacuje się, że do 2030 roku w Chorwacji zatrudnionych będzie pół miliona zagranicznych pracowników. Dane pokazują, że obecnie jeden na 15 pracowników w Chorwacji jest obcokrajowcem, a liczba ta ma wzrosnąć w najbliższych latach. Jednak pomimo tej prognozy nadal nie wiadomo, czy liczba ta będzie wystarczająca, by pomóc krajowi w walce z niedoborem pracowników.
Chorwacja, w niektórych przypadkach, służy jako punkt wejścia dla cudzoziemców do państw członkowskich UE. Kraj chce wykorzystać ten potencjał do zatrzymania pracowników poprzez stworzenie bardziej atrakcyjnych zasad i praw, aby zniechęcić cudzoziemców do opuszczenia Chorwacji do innych państw członkowskich.