Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 26 listopada – 2 grudzień 2024 roku
Branża budowlana będzie potrzebowała 53 tys. pracowników
W ciągu dwóch lat w branży budowlanej zabraknąć może ponad 53 tys. pracowników – podała 2 grudnia Rzeczpospolita, powołując się na analizy ekonomistów Credit Agricole Bank Polska.
Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole BP, podkreśla, że, nie uwzględniając bieżącej liczby wakatów, w 2026 roku może brakować ok. 54,3 tys. pracowników, co będzie stanowiło ok. 7,2% bieżącego zatrudnienia w budownictwie.
Według analityków z Credit Agricole Bank, tę lukę wypełnić mogą tylko cudzoziemcy. Eksperci podkreślają jednak, że przeszkodą może być zaostrzenie polityki migracyjnej. Wedle nowej rządowej strategii w Polsce mają zostać wprowadzone nowe warunki zatrudniania cudzoziemców, które mają ograniczyć niekontrolowany napływ pracowników z zagranicy, co obecnie ma negatywnie wpływać na konkurencyjność i procesy modernizacyjne polskiej gospodarki.
Ukraińscy uchodźcy coraz częściej decydują się zostać na stałe w Berlinie
Coraz więcej ukraińskich uchodźców wojennych planuje pozostać w Berlinie. Rośnie zainteresowanie ofertami pracy i kursami języka niemieckiego – poinformowała 27 listopada Rzeczpospolita.
Według sondażu przeprowadzonego w ośrodku tymczasowym Tegel aż 65% respondentów chce osiedlić się w Niemczech na stałe. Rośnie też zainteresowanie kursami języka niemieckiego i ofertami pracy.
– Widzimy większe zainteresowanie kursami języka niemieckiego. Na targach pracy, które kilka dni temu zorganizowano w ośrodku, osoby z Ukrainy wykazywały duże zainteresowanie znalezieniem zatrudnienia – stwierdził szef landowego urzędu ds. uchodźców (LAF) Mark Seibert.
Niemcy: gospodarka potrzebuje 288 tys. imigrantów rocznie
W nadchodzących dziesięcioleciach imigracja pozostanie filarem niemieckiego rynku pracy. Ze względu na zmiany demograficzne, potencjał krajowej siły roboczej znacząco spada – podał 27 listopada portal parkiet.com.
Bez imigracji liczba pracowników w Niemczech spadnie o 10% do 2040 roku. To jeden z głównych wniosków badania „Imigracja i rynek pracy – analiza dla Niemiec i krajów związkowych”. Autorzy badania pokazują w swojej prognozie, że liczba pracowników bez dodatkowych imigrantów spadnie z obecnych 46,4 mln do 41,9 mln do 2040 roku, a następnie do 35,1 miliona do roku 2060 roku.
Aby sprostać potrzebom przyszłego rynku pracy i zapobiec zmniejszeniu się potencjalnej siły roboczej, do 2040 roku, co roku będzie potrzebnych około 288 000 pracowników międzynarodowych. Podstawą tego obliczenia jest aktualna prognoza zapotrzebowania na pracę do 2040 roku sporządzona przez IAB i Federalny Instytut Kształcenia Zawodowego (BIBB), zapotrzebowanie na 44,3 mln pracowników lub odpowiadający im potencjał siły roboczej (podaż pracowników, w tym bezrobotnych i „ukryta rezerwa”) zakłada 45,7 mln osób.