Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.    


Najciekawsze informacje: 24 – 31 marca 2025 roku


Obywatele Ukrainy coraz chętnie decydują się pozostać w Polsce i UE 

Tylko 43% obywateli Ukrainy planuje wrócić do kraju, wynika z najnowszych danych Centrum Strategii Ekonomicznej – podał 28 marca portal Forsal.pl, powołując się na tygodnik The Economist.  

Jeszcze w 2022 roku aż 74% obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się opuścić swój kraj, deklarowało chęć powrotu po zakończeniu wojny. Obecnie liczba ta spadła do 43%. Główne powody niechęci do powrotu to brak perspektyw, niepewność co do zakończenia wojny oraz obawy przed kolejnym atakiem ze strony Rosji. 

Warto podkreślić, że ponad 67% uchodźców w Polsce pracuje lub aktywnie szuka zatrudnienia, a rząd planuje przekształcić tymczasową ochronę w trzyletnie pozwolenia na pobyt. Z badań opublikowanych w tym roku przez Bank Gospodarstwa Krajowego wynika, że migracja z Ukrainy mogła w ostatnich latach przyczyniać się do wzrostu polskiego PKB o od 0,5% do nawet 2,4% rocznie. Przy tak niskim bezrobociu (2,6%) i starzejącym się społeczeństwie imigranci stają się ratunkiem dla rynku pracy. 


MRPiPS: W 2024 roku spadła liczba dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców 

Liczba dokumentów legalizujących pracę cudzoziemców w Polsce w 2024 roku spadła o 8% – poinformowała 27 marca Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Według danych ministerstwa najwięcej dokumentów dotyczyło obywateli Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Kolumbii, Mołdawii, Filipin, Indii, Nepalu, Uzbekistanu i Bangladeszu. Największy – ponad trzykrotny – wzrost odnotowano w przypadku obywateli Kolumbii: liczba dokumentów wzrosła o ponad 26 tys. rdr., osiągając 37,98 tys. 

Najliczniejszą grupą, która otrzymała zezwolenie na pracę w Polsce, są obywatele Filipin – 37,988 tys., co oznacza wzrost o 8,8 tys. rdr. Liczba zezwoleń dla obywateli Indii spadła o 12 tys. do 33,93 tys., a liczba wniosków złożonych przez obywateli Turcji i Bangladeszu spadła łącznie o 10 tys. 

Z danych resortu wynika, że najwięcej dokumentów wydano dla pracowników wykonujących prace proste, robotników przemysłowych i rzemieślników oraz operatorów i monterów maszyn i urządzeń. 


Niemal połowa kurierów i taksówkarzy to obcokrajowcy 

Według raportu Polskiego Związku Partnerów Aplikacyjnych (PZPA) 48% tzw. pracowników aplikacyjnych to obcokrajowcy, zwykle pracują w tej branży krócej niż rok. I nierzadko obsługują zlecenia dla kilku platform – podała 26 marca Rzeczpospolita. 

Według raportu Polskiego Związku Partnerów Aplikacyjnych (PZPA) tylko 52% pracowników aplikacyjnych, czyli kurierów dowożących jedzenie czy zakupy oraz kierowców aplikacji taxi, to Polacy.  W 49% przypadków osoby świadczące tego rodzaju usługi pracują w zawodzie krócej niż rok.  47% z nich wciela się w rolę kuriera, a 44% to kierowcy, przy czym 9% łączy obie te funkcje. Według raportu 42% pracowników tej branży pracuje poniżej 40 godz. tygodniowo. 

Wśród przebadanych dominują mężczyźni (92%) i osoby w wieku 25–40 lat (54%). W branży poza Polakami najwięcej jest obywateli Ukrainy (30%) oraz Białorusi (8%). Sporo jest też osób z Gruzji, Uzbekistanu i Indii (łącznie 3%), a także Turcji, Azerbejdżanu, Turkmenistanu oraz Zimbabwe i Pakistanu.