Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 22 – 28 października 2024 roku
Imigranci ekonomiczni ratują w Polsce przemysł – Rzeczpospolita
Biznes potrzebuje zielonej, dostępnej i nie za drogiej energii, dostępności pracowników oraz dokończenia budowy otwartego europejskiego rynku i europejskiej konkurencyjności – mówił 28 października Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan w rozmowie z Rzeczpospolitą.
“Większość ludzi, którzy przyjeżdżają do Polski, przyjeżdża pracować. Może jest tak, że dostali zgodę na pracę w firmie A, a pracują w firmie B, ale to są ludzie, którzy ratują w Polsce przemysł i dostępność towarów, które są przez nich produkowane. To nie jest tak, że większość z nich uciekła do Szwecji czy Niemiec” – podkreśla Witucki.
Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski do 3,2% w tym roku, do 3,7% w 2025 roku, a w 2026 roku do 3,4% – WNP
Czeka nas długi marsz do wzrostu, o którym byśmy marzyli i który pamiętamy jeszcze sprzed kilku lat – mówił 27 października Tomasz Wolanowski, wiceprezes ABB w wywiadzie dla WNP.
Obok wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych kluczowym czynnikiem będzie, jego zdaniem, trend demograficzny i jego wpływ na #rynekpracy.
“Dyskusja, która dziś toczy się w Polsce o regulacjach migracji, jest jednym z najważniejszych elementów rozwiązania problemu kurczącego się społeczeństwa” – dodaje Wolanowski.
Niemcy będą przyznawać Indiom ponad 3 razy więcej wiz dla wykwalifikowanych pracowników – DW
Berlin zwiększy liczbę przyznawanych wiz dla wykwalifikowanych pracowników indyjskich z 20 tys. do 90 tys. Olaf Scholz poinformował o tym 25 października podczas spotkania z premierem Indii Narendrą Modim.
Niemcy zobowiązały się również do zmniejszenia biurokracji w procesie rekrutacji i ułatwienia uznawania indyjskich kwalifikacji zawodowych w tym kraju. Następuje to po podpisaniu umowy migracyjnej dwa lata temu między Indiami a Niemcami w celu zwiększenia mobilności wykwalifikowanych pracowników i studentów.
Germany is promising India more visas for skilled workers.
It follows a migration agreement signed two years ago between the two countries to enhance mobility for professionals and students.https://t.co/lcftthbOZO
— DW Europe (@dw_europe) October 25, 2024