Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 17 – 24 marca 2025 roku
Eksperci przeanalizowali wpływ obywateli Ukrainy na polską gospodarkę
Kancelaria Prezydenta RP podała, że Polska przeznaczyła na pomoc Ukrainie równowartość 4,91% PKB, z czego 0,71% PKB wydano na wsparcie Ukrainy, a 4,2% PKB na pomoc ukraińskim uchodźcom – poinformował 21 marca portal Onet.pl.
Koszty dotyczące ukraińskich uchodźców od 2022 roku szacowane są na 88,73 mld zł, ale liczba ta nie jest potwierdzona przez żadne inne źródło. Według niemieckiego instytutu IfW Kiel całkowity koszt polskiej pomocy (zarówno zbrojnej, humanitarnej, jak finansowej) to około 5 mld euro (nieco ponad 20 mld zł).
Ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Paweł Słowski podkreśla, że „integracja Ukrainy z Unią Europejską i rozwój infrastruktury pozwolą Polsce uzyskać większe korzyści ekonomiczne z handlu z Ukrainą”. 78% dorosłych Ukraińców w Polsce jest zatrudnionych, co oznacza, że stanowią oni 5% wszystkich osób pracujących w Polsce. Według raportu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) w 2024 roku ukraińscy migranci przymusowi zasilili Narodowy Fundusz Zdrowia i Fundusz Ubezpieczeń Społecznych kwotą 15,21 mld zł.
Zmniejszyła się liczba wakatów na polskim rynku pracy
Odsetek wakatów, czyli wolnych miejsc pracy, skurczył się w IV kwartale ubiegłego roku nad Wisłą do 0,7% i był najniższy od początku 2020 roku – poinformowała 18 marca Rzeczpospolita, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Na podobnym poziomie wskaźnik ten odnotowały tylko dwa kraje w Unii – Bułgaria i Rumunia. Oznacza to wynik znacznie poniżej średniej dla całej Unii Europejskiej, gdzie w IV kw. zeszłego roku odsetek wolnych miejsc pracy wyniósł 2,3% i był ponad trzykrotnie wyższy niż u nas, utrzymując się na poziomie z jesieni, czyli z III kw. 2024 r. Natomiast w Polsce zmalał w tym czasie o 0,2 pkt proc.
W wypełnianiu luk kadrowych pomagają m.in. uchodźcy z Ukrainy i imigranci zarobkowi z innych państw m.in. Azji i Ameryki Łacińskiej. Według danych ZUS, pod koniec 2024 roku polskim ubezpieczeniem emerytalno-rentowym było objętych prawie 1,2 miliona cudzoziemców. Ekonomiści i eksperci rynku pracy zwracają jednak uwagę, że na spadek liczby i wskaźnika wakatów wpływa widoczne od dwóch lat osłabienie popytu na pracowników.
GUS: Rośnie liczba mikrofirm w Polsce
Na koniec września 2024 roku 2,4 mln osób w Polsce pracowało na umowach zlecenia i pokrewnych, głównie w sektorze prywatnym i najmniejszych firmach. Mikroprzedsiębiorstwa stanowią aż 97% wszystkich podmiotów gospodarczych – poinformował 17 marca Puls Biznesu, powołując się na najnowsze dane GUS.
Umowy zlecenia i pokrewne były wykorzystywane głównie w sektorze prywatnym – aż 89,6%. wszystkich zleceniobiorców pracowało właśnie tam. Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie takich umów, według danych z 30 września 2024 roku, było zatrudnionych w branży „Administrowanie i działalność wspierająca” (18,3%), zaś na drugim miejscu znalazła się opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gdzie na umowach zlecenia pracowało 12,2% wszystkich zleceniobiorców.
GUS podaje, że w statystyce rynku pracy osoby wykonujące umowy zlecenia i pokrewne nie są zaliczane do pracujących w gospodarce narodowej. Jednakże z populacji zleceniobiorców można wyodrębnić zbiorowość osób, które równolegle wykonywały pracę spełniającą kryteria dla pracujących w gospodarce narodowej. W ostatnim dniu września 2024 r. takich zleceniobiorców było 1,004 mln.