Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 15 – 21 października 2024 roku 


Polski rząd podjął uchwałę w sprawie nowej strategii migracyjnej 

Rada Ministrów przyjęła 15 października uchwałę w sprawie nowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030 – podał 17 października portal Money.pl.  

Tekst rządowej strategii migracyjnej na lata 2025-2030 został opublikowany na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dokument ma przyczynić się do stworzenia przejrzystych i bezpiecznych zasad imigracji, która będzie kontrolowana przez instytucje państwowe.  

Strategia odnosi się do takich obszarów, jak: dostęp do terytoriów, dostęp do ochrony krajowej i międzynarodowej, warunki dostępu do rynku pracy, migracje edukacyjne, integracja, obywatelstwo i repatriacja, diaspora polska. Kluczowym organem dla kształtowania polityki migracyjnej ma być Międzyresortowy Zespół ds. Migracji, którego kompetencje mają być „przeformułowane” pod kątem przyjmowanej strategii. Zespół ma na bieżąco monitorować jej wdrażanie, tak, aby do końca 2027 roku przeprowadzić „całościowy, śródokresowy przegląd jej realizacji”. 


Raport FOR: Bez migracji nasz PKB byłby niższy o 2,3% 

Gdyby nie fale imigracji do Polski po 2014 roku, nasz PKB byłby niższy o 2,3% – poinformowała 16 października Gazeta Wyborcza, powołując się na raporty Forum Obywatelskiego Rozwoju.  

Według analiz zawartych w cyklu raportów „Kierunek Polska – rekomendacje dla polskiej polityki migracyjnej” migranci znacząco pomogli polskiej gospodarce. Analitycy porównując scenariusze polskiej gospodarki z imigracją i bez do 2050 roku, zauważają, że PKB różni się o aż 12,5%.  

Autorzy raportu podkreślają jednak, że w całym tym procesie więcej było jednak szczęścia niż dobrej polityki państwa. Stwierdzają, że prowadzonej przez Polskę polityce migracyjnej brak spójności – zarówno prawo, jak i praktyka administracji publicznej pozostają niedostosowane do wyzwań migracji, a całość systemu cierpi na nadmierny centralizm. 

Jak informuje niemiecki instytut, tuż po ucieczce zaledwie 10% badanych w Niemczech Ukraińców oświadczyło, że zamierza na dłuższą metę osiedlić się poza Ukrainą. Do końca 2023 roku odsetek ten rósł średnio o 1,6 pkt proc. na każde 100 dni. 


Ukraina: Jedna czwarta ukraińskich uchodźców nie planuje wracać do kraju 

Prawie 25% ukraińskich uchodźców w Europie planuje w dłuższej perspektywie osiedlić się poza Ukrainą – poinformował 21 października portal Interia.pl, powołując się na raport niemieckiego instytutu Ifo.  

Zgodnie z przeprowadzonym w czerwcu badaniem tylko 4% ukraińskich uchodźców zamierza wrócić do domu jak najszybciej (jak tylko będzie to możliwe), niezależnie od rozwoju sytuacji w samej Ukrainie. Jednocześnie 35% przebywających za granicą Ukraińców zadeklarowało jednak chęć powrotu do ojczyzny, pod warunkiem, że będzie tam bezpiecznie.  

“Nasze wyniki pokazują, że choć wielu Ukraińców, którzy uciekli, nadal chce wrócić do swojego kraju, dla zdecydowanej większości decydujący jest przebieg wojny. Im dłużej trwa konflikt, tym więcej osób może sobie wyobrazić przyszłość poza Ukrainą” tłumaczy Yvonne Giesing, badaczka migracji w Ifo.