Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 14 – 20 stycznia 2025 roku
Co czeka polską gospodarkę w 2025 roku?
Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, prognozuje, że 2025 rok pod względem gospodarczym nie będzie się znacznie różnił od poprzedniego – podał 17 stycznia portal Business Insider.
Zgodnie z analizą eksperta w 2025 roku możemy spodziewać się znacznie niższego niż oczekuje konsensus, wzrostu gospodarczego i inflacji. Sobolewski podkreśla, że jego zdaniem wzrost i inflacja nie przyśpieszą względem ubiegłego roku.
– Moja prognoza względem innych ośrodków analitycznych różni się głównie przewidywanym mniejszym wzrostem konsumpcji. Nie widzę podstaw do przyśpieszenia konsumpcji, gdy załamuje się bardzo wysoka dynamika zarówno płacowych, jak i pozapłacowych dochodów ludności z 2024 roku — wyjaśnił Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP.
Potencjalne zakończenie wojny w Ukrainie może okazać się wyzwaniem dla rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodnie
W obliczu potencjalnego zakończenia konfliktu w Ukrainie Polska i inne kraje europejskie mogą zmierzyć się z poważnymi wyzwaniami gospodarczymi, w tym z brakiem siły roboczej i wzrostem inflacji – poinformował 18 stycznia portal onet.pl.
W ciągu ostatnich dwóch lat państwa Europy Środkowo-Wschodniej przyjęły ponad 4,3 mln uchodźców z Ukrainy. Jednak w przypadku powrotu obywateli Ukrainy do swojego kraju, Polska, Czechy czy Węgry mogą odczuć niedobory na rynku pracy, co z kolei może napędzić inflację. Sondaż przeprowadzony przez Narodowy Bank Polski pokazuje, że obecnie niewielki odsetek ukraińskich migrantów planuje powrót do swojego kraju w ciągu roku (1%.). Jednak te liczby mogą znacząco wzrosnąć, jeśli dojdzie do zakończenia konfliktu (34%).
W Polsce, gdzie stopa bezrobocia osiągnęła historyczne minimum, pracodawcy już teraz są zmuszeni do podnoszenia płac w odpowiedzi na rosnący popyt na pracę. Rząd Czech już przygotowuje się na potencjalny niedobór pracowników, co może stać się problemem dla całego regionu.
Niemcy odnotowały najwyższą od 2016 migrację
W 2023 roku do Niemiec przybyło prawie 2 miliony osób. Jest to drugi najwyższy wynik migracji od 2016 roku – podał 15 stycznia portal Deutsche Welle, powołując się na rządowy raport migracyjny.
Niemieckie urzędy odnotowały łącznie 1,933 mln nowo przybyłych. Od 2016 roku liczba ta była wyższa tylko w 2022 roku. Przyczyną była wtedy ucieczka wielu osób do Niemiec przed wojną w Ukrainie. Większość (63,4%)
Jak wynika z nowych danych, w 2023 roku Niemcy opuściło około 1,27 mln osób. W rezultacie saldo migracji (czyli różnica między liczbą osób, które przyjechały do Niemiec, a liczbą osób, które opuściły Niemcy) była również drugą najwyższą wartością od 2016 roku i wyniosła 662 964.