Opublikowano: 04.01.2022
Autor wpisu:Michalina Sielewicz
Michalina Sielewicz
04.01.2022
Aktualności | Blog EWL

Niemcy potrzebują 1,2 mln wykwalifikowanych pracowników

Niemcy potrzebują wykwalifikowanych pracowników

Rzeczywistość Niemiec może niebawem być podobna do tej w Wielkiej Brytanii – półki niemieckich supermarketów puste, a na stacjach benzynowych brak benzyny. Problemem jest niedobór wykwalifikowanej kadry i musi być on szybko rozwiązany.

Według Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW) w Niemczech brakuje 18,3 tys. pedagogów społecznych, 17,9 tys. pielęgniarek geriatrycznych i 16,7 tys. pielęgniarek ogólnych. Jest to różnica między ogłoszeniami o pracę a kandydatami o odpowiednich kwalifikacjach.

Poszukiwani są także elektrycy budowlani (15,5 tys.), technicy hydrauliki, ogrzewania i klimatyzacji (13,2 tys.) czy kierowcy ciężarówek (6,7 tys.). Rzeczywista liczba poszukiwanych pracowników jest znacznie większa, ponieważ wyliczeń dokonano poprzez porównanie ofert pracy zarejestrowanych w Federalnej Agencji Pracy z osobami bezrobotnymi o odpowiednich kwalifikacjach.

Przypadek kierowców ciężarówek

W związku z częściową stagnacją gospodarki spowodowaną pandemią, niedobór wykwalifikowanych kierowców spadł do zera. Dlatego dziwi fakt, że znów brakuje przedstawicieli tego zawodu i ta liczba wciąż rośnie. Demografia ma tu znaczenie, ponieważ tylko 13,6% kierowców ma mniej niż 35 lat, podczas gdy średni odsetek wszystkich pracowników opłacających składki na ubezpieczenie społeczne wynosi 29,3%.

Eksperci IW ostrzegają przed konsekwencjami w postaci spowolnienia ożywienia gospodarczego i groźbą powtórki sytuacji z Wielkiej Brytanii, gdzie na brytyjskich stacjach benzynowych zabrakło paliwa z powodu problemów z dostawami. Zabrakło również pracowników rzeźni, co z kolei przełożyło się na problemy logistyczne w supermarketach i puste półki.

Braki kadrowe w 70 zawodach

Federalna Agencja Pracy zwraca uwagę na niedobór wykwalifikowanych pracowników w 70 zawodach. Łącznie potrzeba ok. 1,2 miliona pracowników, z czego dwie trzecie to pracownicy wykwalifikowani.

W celu zwalczania niedoborów przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw apelują o zatrudnianie fachowców z innych krajów i podkreślają potrzebę ukierunkowanej imigracji wykwalifikowanych pracowników w celu utrzymania konkurencyjności niemieckich przedsiębiorstw oraz samych Niemiec.

W ostatnich miesiącach wiele niemieckich przedsiębiorstw musiało odmówić zamówień z powodu braku wykwalifikowanej kadry. Brakuje też stażystów, na których na początku 2020 roku czekało 60 tys. miejsc pracy.

Michalina Sielewicz

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową