Opublikowano: 14.06.2021
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
14.06.2021
Aktualności

Praca, zatrudnianie cudzoziemców, kadry – tygodniowy przegląd EWL (8 – 14 czerwca)

Przegląd informacji o pracy tymczasowej EWL

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.


Najciekawsze informacje: 8-14 czerwca 2021 roku 


Badanie EWL: Polska pozostaje atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych, ale konkurencja o pracowników ze Wschodu rośnie wraz z odmrażaniem europejskich gospodarek

Ponad dziewięciu na dziesięciu pracowników z zagranicy nie żałuje decyzji o przyjeździe lub pozostaniu w naszym kraju, choć coraz częściej rozważa także inne kierunki migracji. O tym na pierwszej stronie 9 czerwca pisze gazeta Rzeczpospolita cytując najnowsze badanie EWL Group. 

W artykule prezes EWL Group Andrzej Korkus zwraca uwagę, że pomimo wzrostu bezrobocia w krajach zagranicznych pracowników nasz rynek nie został „zalany” przez cudzoziemców. 

“To pokazuje, że liberalne przepisy dotyczące migracji ekonomicznej wcale nie prowadzą do niekontrolowanego wzrostu liczebności imigrantów z krajów o znacznie wyższej stopie bezrobocia niż w Polsce”

 – podkreśla.  

Z kolei Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży w EWL Group, oświadcza na łamach dziennika, że choć część firm nie wróciła jeszcze do pełni swoich możliwości, to zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu stale rośnie.

“Jeżeli unikniemy czwartej fali pandemii, to w III i IV kwartale 2021 roku, kiedy fabryki zaczną działać w 100%, zapotrzebowanie na pracowników, także tych zagranicznych, będzie rekordowe”  

– prognozuje.

W artykule czytamy również, że odmrażanie gospodarki zwiększa zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu, dla których Polska nadal jest atrakcyjnym kierunkiem migracji zarobkowych. Jednak widoczny w całej Europie rosnący popyt na pracowników oznacza większą rywalizację o nich.  

Źródło: Rzeczpospolita

EWL: Musimy zapobiec masowemu odpływowi pracowników zagranicznych po zakończeniu pandemii

Okres obowiązywania ułatwień dla pracowników zagranicznych w Polsce należy wydłużyć z obecnych 30 dni do 6 miesięcy od zakończenia pandemii – oświadcza Mariya Kuzenko, kierowniczka Działu Legalizacji EWL Group, cytowana 11 czerwca przez portal Pulshr.pl. Zdaniem ekspertki, pozwoli to zapobiec masowemu odpływowi migrantów zarobkowych po zakończeniu pandemii. 

Zgodnie z sondażem liberalne przepisy dotyczące migrantów ekonomicznych oraz wprowadzone na czas pandemii szczególne rozwiązania dla cudzoziemców pozwoliły po wybuchu epidemii zatrzymać w kraju wielu zagranicznych pracowników. Badanie pokazało, że 37% pracujących w Polsce obcokrajowców już skorzystało z automatycznego przedłużenia pobytu i pracy w naszym kraju, a ponad 17% planuje z niego skorzystać. 

Jednak warto pamiętać, że regulacje zawarte w tzw. “ustawach covidowych” są czasowe, a przeszło co trzeci imigrant ekonomiczny wiąże swój pobyt i pracę w Polsce właśnie z terminem zakończenia epidemii i funkcjonujących w związku z nią rozwiązań

podkreśla Mariya Kuzenko.

Ilość wolnych miejsc pracy w Polsce wzrosła do 110 tys.

Niedobór rąk do pracy w gospodarce jest coraz bardziej dotkliwy – wynika z opublikowanych 10 czerwca danych GUS, cytowanych przez portal Business Insider. W pierwszym kwartale 2021 roku ilość zajętych miejsc pracy spadała, za to szybko przybywało wakatów. 

Na koniec pierwszego kwartału 2021 roku ilość zajętych miejsc pracy była o 2,9% niższa niż rok wcześniej. Jednocześnie ilość wolnych miejsc pracy w podmiotach gospodarki narodowej zatrudniających co najmniej 1 osobę, wynosiła 110,2 tys. i była aż o 30,6% wyższa niż na koniec czwartego kwartału 2020 roku. 

Anatoliy Zymnin

Zapisz się do Newslettera EWL

Otrzymuj podobne wiadomości na swoją skrzynkę mailową