Opublikowano: 16.09.2019
Autor wpisu:Anatoliy Zymnin
Anatoliy Zymnin
16.09.2019
EWL w Mediach

Dziennik.pl: Co trzeci pracownik z Ukrainy chce pozostać w Polsce [NOWE BADANIE]

dziennik.pl

Wzrósł odsetek ukraińskich pracowników, którzy chcieliby na stałe przeprowadzić się do Polski – wskazała druga edycja badania socjologicznego „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”.

Determinującym powodem do chęci zostania w naszym kraju jest wyższa jakość życia. Nie chodzi jednak tylko o względy finansowe, ale też społeczne m.in integrację i niewielką barierę językową. Uważam, że czynnikiem dzięki któremu możemy walczyć o pracowników z Ukrainy jest właśnie bliskość kulturowa – podkreślił Andrzej Korkus, prezes Zarządu EWL S.A., agencji zajmującej się zatrudnieniem obcokrajowców z Europy Wschodniej i Azji.

Druga edycja badania socjologicznego „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy. Raport EWL” przeprowadzonego przez EWL S.A., Fundację Na Rzecz Wspierania Migrantów Na Rynku Pracy „EWL” i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wykazało, że o jedną trzecią wzrósł odsetek ukraińskich pracowników, którzy chcieliby na stałe przeprowadzić się do Polski. Ponad 40 proc. z nich posiada wyższe lub niepełne wyższe wykształcenie.

Wśród argumentów na korzyść zamieszkania w Polsce obywatele Ukrainy wymieniają wyższą jakość życia (66,5 proc.), atrakcyjniejsze zarobki oraz lepsze perspektywy dla dzieci (46 proc.). Ponad 3/4 respondentów rozważających pozostanie w Polsce uważa, że przyspieszone udzielanie zezwoleń na stały pobyt w naszym kraju wpłynie na ich decyzję na temat przeprowadzki. Niemal 2/3 pracujących w Polsce obywateli Ukrainy rozważających pozostanie w naszym kraju planuje także sprowadzenie do Polski swoich rodzin.

Zmiany zaszły w oczekiwaniach ukraińskich obywateli odnośnie ich zarobków w Polsce. Jeżeli w 2018 roku największą grupę respondentów (ponad 40 proc.) stanowiły osoby ubiegające się o minimalną stawkę godzinową, to w 2019 za takie wynagrodzenie zgodziłoby się pracować jedynie 6 proc. obywateli Ukrainy. Podwoiła się natomiast grupa pracowników pragnąca zarabiać od 13 do 15 złotych netto za godzinę (33 proc.), a udział respondentów oczekujących zarobków na poziomie od 15 do 20 złotych netto za godzinę niemal się potroił, wynosząc 19 proc.

Podobnie jak rok temu, co drugi respondent woli pracować w naszym raju od 10 do 12 godzin na dobę, a 28 proc.- od 8 do 10 godzin (spadek z 37 proc. w roku poprzednim). Badanie pokazało, że obywatele Ukrainy najczęściej przyjeżdżają do pracy do naszego kraju na podstawie wizy pracowniczej (60 proc.). Jednak w porównaniu z zeszłorocznym sondażem, o ponad 5 proc. wzrósł udział ukraińskich pracowników przebywających do Polski w ramach ruchu bezwizowego pomiędzy Ukrainą a UE, który zaczął obowiązywać w połowie 2017 roku.

Niestety pracownikom z Ukrainy wciąż zdarza się spotkać z nieuczciwością ze strony pracodawców. Niemal 28 proc. ankietowanych przyznało, że doświadczyło negatywnych sytuacji, które najczęściej dotyczyły sfery wynagrodzeń oraz ofert pracy, w ramach których rzeczywiste warunki zatrudnienia różniły się od deklarowanych.

W ostatniej części badania oceniono, jakie warunki pracy i pobytu wpływają na decyzję o wyborze danego kraju jako celu migracji zarobkowej. Powodami, które zadecydowały o planowanym wyjeździe z Polski do RFN są przede wszystkim wyższe płace (86,7 proc.) oraz wyższy poziom życia (44,4 proc.). Według zebranych danych, ponad 2/3 respondentów, którzy planują wyjazd do RFN, mogą zostać, jeśli ich zarobki ulegną podwyższeniu.

Mamy szereg atutów, ale pracownik z Ukrainy ma już szereg innych możliwości, np. innych rynków pracy. Zmienił się też całkowicie profil pracownika- jest on lepiej wykształcony, doświadczony i świadomy. Biorąc pod uwagę te czynniki jest to w zasadzie ostatnia chwila, aby zmienić procedury, które regulują dłuższy pobyt pracowników w naszym kraju – podsumował Andrzej Korkus.

Raport powstał po przeanalizowaniu wyników badania socjologicznego, które zostało przeprowadzone w dniach 17 kwietnia – 31 maja 2019 roku przez EWL S.A. oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Metodą bezpośrednich wywiadów indywidualnych przebadanych zostało 855 obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w celu podjęcia pracy.

Źródło: Dziennik.pl 

Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje o rynku pracy tymczasowej?

Zapisz się do Newslettera EWL by otrzymywać wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową.

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

E-mail

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

 

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).

Send me your newsletter (you can unsubscribe at any time).