Większość ukraińskich uchodźców nie zamierza zostać w Polsce, zaledwie 7 proc. planuje zamieszkać nad Wisłą na stałe – czytamy o tym w Dzienniku Gazety Prawnej w artykule z 13 kwietnia poświęconym najnowszemu badaniu Platformy Migracyjnej EWL.

Tak wynika z najnowszego raportu „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, który został przygotowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorzy przeanalizowali sytuację kilkuset obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z agresją Rosji. Pytano ich m.in. o wykształcenie, znajomość języków, plany, a także obawy.

Z badania wynika, że większość uchodźców chce mieszkać w większych miastach – 69 proc. Mniejsze miejscowości oraz wsie wybiera tylko ok. 7 proc. ankietowanych Ukraińców. To poważny problem dla włodarzy dużych miast, którzy już teraz nie radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów.

Przeważająca część zapytanych (63 proc.) chciałaby w Polsce podjąć pracę, pozostali zamierzają utrzymywać się z własnych środków albo ze świadczeń dla uchodźców. Co dziesiąty natomiast jeszcze nie wie, czy będzie szukał zatrudnienia.

Źródło: DGP

Okazuje się przy tym, że większość ukraińskich migrantów ma wykształcenie wyższe. Badacze przeanalizowali także ich doświadczenie zawodowe. Z zebranych danych wynika, że najwięcej z nich w Ukrainie pracowało na takich stanowiskach jak: wysoko wykwalifikowani specjaliści, nauczyciele, pracownicy sektora usług czy handlu. Niespełna 5 proc. to ratownicy i pielęgniarki, a 1 proc. – lekarze.