Większość ukraińskich uchodźców nie zamierza zostać w Polsce, zaledwie 7 proc. planuje zamieszkać nad Wisłą na stałe – czytamy o tym w Dzienniku Gazety Prawnej w artykule z 13 kwietnia poświęconym najnowszemu badaniu Platformy Migracyjnej EWL.
Tak wynika z najnowszego raportu „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce”, który został przygotowany przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorzy przeanalizowali sytuację kilkuset obywateli Ukrainy, którzy zdecydowali się przyjechać do Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z agresją Rosji. Pytano ich m.in. o wykształcenie, znajomość języków, plany, a także obawy.
Z badania wynika, że większość uchodźców chce mieszkać w większych miastach – 69 proc. Mniejsze miejscowości oraz wsie wybiera tylko ok. 7 proc. ankietowanych Ukraińców. To poważny problem dla włodarzy dużych miast, którzy już teraz nie radzą sobie z zakwaterowaniem przybyszów.
Przeważająca część zapytanych (63 proc.) chciałaby w Polsce podjąć pracę, pozostali zamierzają utrzymywać się z własnych środków albo ze świadczeń dla uchodźców. Co dziesiąty natomiast jeszcze nie wie, czy będzie szukał zatrudnienia.
Okazuje się przy tym, że większość ukraińskich migrantów ma wykształcenie wyższe. Badacze przeanalizowali także ich doświadczenie zawodowe. Z zebranych danych wynika, że najwięcej z nich w Ukrainie pracowało na takich stanowiskach jak: wysoko wykwalifikowani specjaliści, nauczyciele, pracownicy sektora usług czy handlu. Niespełna 5 proc. to ratownicy i pielęgniarki, a 1 proc. – lekarze.