Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 23 – 29 lipca 2024 roku 


ZUS: Coraz więcej ubezpieczonych cudzoziemców 

Na koniec czerwca tego roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców – poinformował 24 lipca portal money.pl. 

Zgodnie z informacją ZUS w ciągu miesiąca liczba cudzoziemców zwiększyła się o blisko 10 tys.  Wśród obcokrajowców zgłoszonych do ZUS-u na drugim miejscu po obywatelach Ukrainy są Białorusini, których jest 134 tys. Na trzecim miejscu są Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 27,2 tys. 

– Zakład na bieżąco analizuje liczbę cudzoziemców w ubezpieczeniu. Na polskim rynku pracy dominują obywatele Ukrainy. Coraz liczniejszą grupę stanowią też obywatele Białorusi –poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. 


GUS: Polska odnotowała rekordowo niskie bezrobocie 

Na koniec czerwca w urzędach pracy było zarejestrowanych 762,2 tys. osób bez zajęcia. Stopa bezrobocia wyniosła 4,9% i była o 0,1 pkt proc. niższa niż w maju – podał 24 lipca Dziennik Gazeta Prawna. 

W porównaniu do maja liczba bezrobotnych spadła o 14,4 tys. Odsezonowana stopa bezrobocia w całym II kw. 2024 roku była stabilna, na poziomie 5%. Według badań koniunktury firmy nie planują istotnie zwiększać zatrudnienia Rekordowo mała liczba osób bez pracy na początku okresu ożywienia w gospodarce sugeruje, że niebawem firmy będą miały problemy ze znalezieniem personelu. 


Portugalia: zwiększyła się liczby migrantów w centrach zatrudnienia 

Według badania 18,5% osób zarejestrowanych w portugalskich centrach zatrudnienia to młodzi obcokrajowcy – poinformował 24 lipca portal InfoMigrants.net.

Badanie przeprowadzone przez portugalskie Obserwatorium ds. Zatrudnienia Młodzieży wykazało, że w połowie 2023 roku młodzież w wieku od 16 do 29 lat, która została oficjalnie zarejestrowana w centrach zatrudnienia, liczyła nieco poniżej 52 tys. osób, z czego 18,5% stanowili imigranci. Liczba ta jest znacznie wyższa niż ta podawana do tej pory przez krajowy urząd statystyczny, według którego tylko 4% to bezrobotni cudzoziemcy. 

Badanie ujawniło ponadto, że większość bezrobotnych portugalskich pracowników potrzebowała średnio 11 miesięcy na znalezienie pracy, podczas gdy imigrantom zajęło to tylko 5 miesięcy, co stanowi jedną piątą nowo zatrudnionych przez centra i wypełnia luki w sile roboczej w mniej atrakcyjnych i bardziej niepewnych sektorach.