W Polsce rusza akcja #DalamRade ukazująca historie uchodźczyń z Ukrainy 

Ukraińskie kobiety, które zostały zmuszone do opuszczenia własnej ojczyzny  w wyniku wojny, dzielą się historiami o tym, jak udało im się ułożyć swoje życie w naszym kraju. Projekt #dalamrade został stworzony przez Fundację Wsparcia Migrantów na Rynku Pracy „EWL” i ma na celu pokazanie siły i niezłomności ukraińskich kobiet, które opuściły swoją ojczyznę i udowodniły, że są w stanie poradzić sobie w nowych realiach w Polsce. 

Organizatorzy opowiedzą historie pięciu kobiet z północnej, wschodniej i południowej Ukrainy (Nikopola, Charkowa, Kijowa i Mykołajewa). Kobiety te przybyły do Polski w różnym czasie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Jak większość Ukrainek, motywowała je przede wszystkim chęć zapewnienia bezpiecznego schronienia swoim dzieciom. Wybrały nasz kraj, ponieważ od pierwszych dni wojny Polska aktywnie pomagała uchodźcom z Ukrainy i samej Ukrainie. 

Ukraińskie kobiety trudno nazwać uchodźczyniami. Tak, opuściły Ukrainę z powodu wojny, głównie, aby uratować swoje dzieci. Jednak w Polsce dość szybko się zorientowały i zdołały ułożyć swoje życie w nowym kraju. To pomimo faktu, że, jak pokazują nasze badania, ponad 80% nigdy nie pracowało nad Wisłą przed rosyjską inwazją. Jedna z naszych bohaterek z Mykołajewa zorganizowała klub języka ukraińskiego dla rosyjskojęzycznych Ukraińców, którzy chcą przejść z rosyjskiego na swój język ojczysty, a także uczy ukraińskiego obcokrajowców. Inna bohaterka – matka czworga dzieci – najpierw uratowała swoje dzieci, wywożąc je z Kijowa, a następnie w Polsce pomagała przewozić innych rodaków z granicy do polskich miejscowości. Teraz zdobywa wykształcenie psychologiczne, aby po powrocie do Ukrainy pomagać ofiarom wojny w przezwyciężaniu traum. Z kolei bohaterka z Nikopola wybrała Polskę, ponieważ z tego kraju można najłatwiej wrócić do domu po zakończeniu wojny. Jej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone przez wroga, ale ona chce mimo wszystko wrócić nawet do innej miejscowości, aby tylko do Ukrainy

– powiedziała koordynatorka akcji, dyrektorka operacyjna Fundacji Wspierania Migrantów na Rynku Pracy EWL, Mariya Kuzenko

Jednocześnie rusza akcja flashmobowa pod hasłem #dalamrade, zachęcająca kobiety do dzielenia się swoimi historiami o tym, jak poradziły sobie w Polsce. 

Jak pokazało badanie “Uchodźcy wojenni z Ukrainy. Rok w Polsce”, przeprowadzone przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, 84% ukraińskich uchodźców znalazło pracę w Polsce. Wśród nich 94% to kobiety. Ponad 1/4 z nich (27%) podjęła pracę w pierwszym miesiącu po przybyciu do Polski. Ukraińskie uchodźczynie pracują w firmach, otwierają własne biznesy, uczą się zdalnie i potwierdzają swoje dyplomy w Polsce. 

Większość bohaterek projektu planuje wrócić po wojnie do Ukrainy wraz z nabytym w Polsce doświadczeniem, kwalifikacjami i pomysłami. 

Opowieść Nadiyi z Nikopola to pierwsza z pięciu historii bohaterskich kobiet, które zmieniły swoje miejsce zamieszkania i pracę, a dziś dzielą się z nami swoim doświadczeniem pełnym wyzwań i nowych szans.   

Przed wybuchem wojny byłam pracownikiem biurowym, a teraz pracuję w fabryce. (…) Studiowałam już online z terenu Polski i obroniłam dyplom. Mam swój mały plan: chcę pracować zgodnie z drugim wykształceniem – pedagogicznym. Szczególną uwagę chciałabym poświęcić dzieciom Ukraińców, imigrantów, uchodźców, które teraz uczą się w polskich szkołach. Musimy się rozwijać, nie możemy siedzieć i czekać. (…) Trzeba nauczyć się języka, mieć przyjaciół, trzeba działać

– mówi Nadiya.   
#DalamRade – Nadiya z Nikopola

Opowieść Evgenii z Charkowa to druga z pięciu historii bohaterskich kobiet, które w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę zostały zmuszone do ucieczki i zmiany swojego dotychczasowego życia, poprzez znalezienie nowego miejsca zamieszkania i pracy. 

„Pracuję w centrum logistycznym części samochodowych. Zbieramy zamówienia na Europę i wysyłamy je. Oczywiście jest to trochę trudne, ale trzeba walczyć ze wszystkimi trudnościami. Pracujący ze mną Polacy są wspaniałymi ludźmi. Jesteśmy doceniani i szanowani” . 

– mówi Evgenia
#DalamRade – Evgenia z Charkowa

Opowieść Niny z Kijowa to historia o sile i odwadze w stawianiu czoła codziennym wyzwaniom. Nina przyjechała do Polski z czwórką dzieci, a jej mąż został w Ukrainie, by pracować na linii frontu jako lekarz. Dziś, kobieta dzieli się z nami swoimi planami na przyszłość, do których przygotowuje się będąc w Polsce. 

W Polsce jestem spokojna, bo moje dzieci są bezpieczne. Mamy mieszkanie, które udostępniła nam polska rodzina. To wspaniali młodzi ludzie. Polska to piękny kraj

– mówi Nina. 

Opowieść Natalii z Mikołajowa to historia o odwadze i determinacji w dążeniu do celu. Natalia przyjechała do Polski wiosną ubiegłego roku wraz z siostrą i dziećmi. W Ukrainie pracowała jako nauczycielka języka ukraińskiego. Tuż po przyjeździe do Gdańska otworzyła klub konwersacyjny oferujący możliwość nauki oraz doskonalenia języka ukraińskiego.  

Bądźcie skuteczni, silni, szukajcie inspiracji oraz siebie. Musimy działać, działać i jeszcze raz działać

– mówi Natalia.