Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 21 – 27 marca 2023 roku
Rząd planuje ułatwić otrzymywanie wiz pracownikom z 40 wybranych branż
Rząd chce, by osoby wykonujące pracę w blisko 40 zawodach mogły otrzymać wizę uprawniającą do pracy poza kolejnością. Stosowny projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest obecnie na etapie konsultacji i uzgodnień – poinformował 24 marca portal Dziennik Gazeta Prawna.
Proponowane zawody, których przedstawiciele będą mogli ubiegać się o wizę poza kolejnością, to m.in.: lekarze specjaliści, pielęgniarki, asystenci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Kolejną grupą są analitycy systemów komputerowych, programiści aplikacji, projektanci i administratorzy baz danych i specjaliści ds. sieci komputerowych. Podobne ułatwienie miałoby również dotyczyć inżynierów do spraw przemysłu i produkcji, techników budownictwa, elektryków, murarzy, ślusarzy oraz kierowców.
W projekcie zaproponowano również rodzaje działalności, których miałyby dotyczyć ułatwienia. Jest to między innymi rolnictwo, działalność związana z zakwaterowaniem usługami gastronomicznymi, działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność usługowa w zakresie informacji.
Korzyści Polski z jednolitego rynku UE
PKB Unii Europejskiej jest nawet o 9% wyższe dzięki wprowadzeniu swobody przepływu ludzi, dóbr, usług i kapitału. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego obliczyli, ile na wstąpieniu do Unii zyskała polska gospodarka – podał 23 marca portal 300Gospodarka, powołując się na komunikat Komisji Europejskiej z okazji 30-lecia jednolitego rynku.
Z szacunków PIE wynika, że Polska, przystępując do Unii Europejskiej w 2004 roku, uzyskała UE jeszcze większe korzyści. Według danych PIE polskie PKB per capita wg PPP jest o 31,1% wyższe niż w przypadku, gdybyśmy w 2004 roku nie weszli do UE. Podobne wyniki przedstawiono w opracowaniu z 2019 roku. Wtedy oceniono, że PKB Polski dzięki członkostwu w UE jest wyższe o 22-53%.
Według ekspertów, obecnie jednym z największych wyzwań jest likwidacja barier na jednolitym rynku w sektorze usług, który odpowiada za około 70% unijnego PKB i 73% całkowitego zatrudnienia. Zgodnie z szacunkami usunięcie barier na poziomie państw członkowskich dla jednolitego rynku towarów i usług może dodać unijnej gospodarce korzyści sięgające 713 mld euro do końca 2029 roku. Komisja Europejska wskazuje również, że najbardziej perspektywiczne branże to: handel detaliczny, budownictwo, turystyka, usługi biznesowe i sektor odnawialnych źródeł energii.
Kanada wydłuża uproszczone wydawanie wiz dla uchodźców z Ukrainy
Kanada przedłużyła program wydawania Ukraińcom wiz umożliwiających legalny pobyt przez trzy lata i uzyskanie pozwolenia na pracę – podał 23 marca portal Dziennik Gazeta Prawna.
Kanadyjski minister imigracji Sean Fraser poinformował, że rozpoczęty rok temu program, który miał trwać do końca marca br., został przedłużony. Rozpatrzenie wniosku wizowego będzie bezpłatne do 15 lipca 2023 roku. Uchodźcy otrzymujący wizę w ramach programu CUAET, którzy przylecą dla Kanady do końca marca 2024 roku będą nadal uprawnieni do otrzymania federalnego wsparcia.
Przypomnijmy, że od 17 marca 2022 roku Ukraińcy i członkowie ich rodzin, niezależnie od narodowości, mogą uzyskać zgodę na pobyt czasowy w Kanadzie przez trzy lata. Według danych rządowych, w ciągu roku po uruchomieniu specjalnego trybu wydawania wiz, otrzymało je ponad 616,4 tys. osób. Jednak do Kanady przyleciało ok. 190 tys.