Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.   


Najciekawsze informacje: 30 sierpnia – 5 września 2022 roku    


Eksperci prognozują spadek polskiego PKB 

PKB spadnie w Polsce w trzecim kwartale br. do 2,7%. Najniższy punkt spowolnienie osiągnie w I kwartale przyszłego roku. Będzie to poziom 1,3% – podał 31 sierpnia portal Interia.pl, powołując się na najnowszą prognozę Polskiego Instytutu Ekonomicznego. 

Według ekspertów PIE w II połowie roku wzrost PKB ma spaść poniżej 3%. Analitycy szacują jednak, że na tle UE wzrost gospodarczy w Polsce będzie wysoki. Przede wszystkim w związku z napływem imigrantów z Ukrainy, co ma dodatni wpływ na zakupy pierwszej potrzeby i przekłada się na zwiększenie krajowej konsumpcji. 

„W II kwartale sprzedaż detaliczna w Polsce – liczona według metodologii Eurostatu – wzrosła o 13%, przy średniej państw UE na poziomie 1%. Znaczny wzrost generowała zwiększona sprzedaż żywności, farmaceutyków, odzieży” – podkreślili analitycy PIE. 

Szacuje się, że wydatki migrantów podniosły sprzedaż detaliczną o ok. 2,5-4%. „Oznacza to wyższy wzrost gospodarczy o 0,4-0,6 pkt. proc. w 2022 r.” – zaznaczyli. Ponadto eksperci PIE zwrócili uwagę, że imigranci wypełniają również niedobory pracowników występujące na krajowym rynku pracy. W efekcie Komisja Europejska szacuje, że Polska znajdzie się wśród pięciu najszybciej rozwijających się państw wspólnoty. 


Niemiecki rynek potrzebuje pracowników. Rozwiązaniem ma być wdrożenie nowoczesnego prawa imigracyjnego 

Liczba osób pracujących w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom. Odtąd będzie już tylko spadać – poinformował 2 września portal Forsal.pl, powołując się na obliczenia Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) w Kolonii. 

Niemiecki ekonomista Holger Schäfer stwierdził, że na rynku pracy w Niemczech dostępnych jest ok. 46,4 mln osób, jednak według jego prognozy grupa ta nie utrzyma się na rynku w kolejnych latach. Wpływ na to będą mieć między innymi zmiany demograficzne. 

Zgodnie z zapowiedzią eksperta, do 2035 roku grupa osób między 15. a 64. rokiem życia może zmniejszyć się o 3 mln do 50,1 mln (dane uwzględniają już prognozy migracyjne). By złagodzić prognozowany spadek siły roboczej, potrzebny jest roczny wzrost o ok. 400 tys. pracowników. 

Jednocześnie niemiecki minister pracy Hubertus Heil zapowiedział wprowadzenie „nowoczesnego prawa imigracyjnego”, które ma zapewnić krajowi więcej zagranicznych fachowców. Poinformował o tym 4 września portal Deutsche Welle. 

– Wprowadzamy kartę szans z przejrzystym systemem punktów, aby ludzie, których potrzebuje nasz kraj, mogli łatwiej do nas przyjechać – powiedział szef niemieckiego resortu pracy Hubertus Heil. 

Źródło: Forsal.pl

Australia planuje podniesienie limitów imigracyjnych 

Z powodu braku rąk do pracy rząd Australii po raz pierwszy od lat podniesie limity imigracyjne. W tym roku podatkowym kraj przyjmie do pracy 195 tys. osób, co oznacza wzrost o 35 tys. – poinformował 2 sierpnia portal BusinessInsider.pl, powołując się na BBC. 

Według szacunków w Australii jest ponad 480 tys. wolnych miejsc pracy. Jednocześnie w związku z najniższym od 50 lat bezrobociem pracodawcy mają problemy ze znalezieniem pracowników. Braki kadrowe dotykające przede wszystkim hotelarstwa, opieki zdrowotnej, rolnictwa i handlu to skutek pandemii koronawirusa oraz twardej polityki migracyjnej rządu w Canberze. 

Szefowa australijskiego MSZ, Clare O’Neil, zapowiedziała w związku z tym wzrost limitów migracyjnych. Obejmie on m.in. dodatkowe 4,7 tys. miejsc dla pracowników służby zdrowia. Ponadto rząd obiecał również przeznaczyć ponad 24 mln dolarów na likwidację ogromnych zaległości w rozpatrywaniu wniosków wizowych. 

„Odchodzimy od systemu, który był niemal w całości skoncentrowany na tym, jak trzymać migrantów z dala, do takiego, w którym zdajemy sobie sprawę z toczącej się globalnej walki o talenty” – zapowiedziała minister spraw wewnętrznych Clare O’Neil.