Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 19 – 25 lipca 2022 roku
Bezrobocie w Polsce najniższe od ponad 30 lat
Stopa bezrobocia w Polsce w czerwcu spadła do 4,9% z 5,1% w maju – wynika z opublikowanych 25 lipca danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Jak podkreśla portal Business Insider, po 1991 roku wskaźnik bezrobocia nigdy nie był poniżej 5%. Do tego poziomu spadł pod koniec 2019 roku i później w związku z koronakryzysem bezrobocie podskoczyło do 6,5 proc.
Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w czerwcu 818 tys. wobec 850,2 tys. osób w maju.
Zdaniem analityków, w drugiej połowie roku stopa bezrobocia może wrócić w okolice 5%, jednak na koniec tego roku może być niższa niż 5,4%.
Niemal 340 tys. zatrudnionych uchodźców z Ukrainy
Praktycznie z dnia na dzień zwiększa się liczba pracujących w Polsce uchodźców z Ukrainy – podał 20 lipca portal Rzeczpospolita.
“Jeszcze we wtorek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podawało, że jest ich 335 tys., a już w środę – według udostępnionych „Rzeczpospolitej” danych MRiPS – liczba zatrudnionych obywateli Ukrainy (zgłoszonych przez pracodawców) wzrosła o 4 tys., do 339 tys.” – czytamy w artykule.
Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) udzielając komentarza na łamach gazety zwrócił uwagę, że dane te oznaczają, iż pracę ma już ponad połowa uchodźców w wieku produkcyjnym, którzy są w systemie PESEL, co jest bardzo wysokim odsetkiem jak na osoby, które nie są imigrantami ekonomicznymi.
Portal przypomina, że 63% uchodźców wojennych z Ukrainy zadeklarowało w badaniu EWL chęć podjęcia pracy w Polsce. “Badanie przygotowane we współpracy ze Studium Europy Wschodniej UW, wykazało też, że poziom wykształcenia wśród ukraińskich uchodźców jest dużo wyższy niż ten notowany wśród migrantów zarobkowych z Ukrainy przed wybuchem wojny” – czytamy.
Deficyt wykwalifikowanych pracowników w Niemczech
Rząd Niemiec zamierza do końca tego roku zreformować ustawę dotyczącą imigracji wykwalifikowanych pracowników. Liczy na większy napływ fachowców – poinformował 21 lipca portal Deutsche Welle.
W artykule gościnnym dla dziennika gospodarczego „Handelsblatt” minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser oraz szef resortu pracy Hubertus Heil przedstawili zarys planu reformy ustawy regulującej imigrację wykwalifikowanych pracowników do Niemiec (FEG), która obowiązuje od marca 2020 roku.
Jak wynika z przedstawionego planu, rynek pracy zostanie otwarty również dla zagranicznych pracowników wykwalifikowanych, którzy, mimo iż posiadają umowę o pracę, to nie mają kwalifikacji uznawanych w Niemczech.
„W ciągu najbliższych dziesięciu lat musimy zrekompensować spowodowaną rozwojem demograficznym utratę czterech do pięciu milionów pracowników w Niemczech” – przyznał Peter Adrian, prezes Niemieckiego Związku Izb Przemysłowo-Handlowych (DIHK), podkreślając tym samym pilność inicjatywy.