Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 28 czerwca – 4 lipca 2022 roku
Już ponad 270 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę w Polsce
Ponad 270 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę podstawie nowych, uproszczonych przepisów – podał 4 lipca portal Forsal.pl, powołując się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Według danych MRiPS zdecydowaną większość, bo aż 194 tys., z zatrudnionych uchodźców stanowią kobiety. Najwięcej osób w ostatnich miesiącach znalazło pracę w województwach: mazowieckim, dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim, głównie w przetwórstwie przemysłowym, transporcie, gospodarce magazynowej oraz w działalności związanej z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi, a także w rolnictwie i budownictwie.
Wśród zgłoszeń od pracodawców są również powiadomienia o zatrudnieniu w takich zawodach, jak: lekarz, pielęgniarka, opiekun osoby starszej i pomocniczy personel medyczny.
Niemiecki rynek pracy potrzebuje aż 700 tys. migrantów rocznie!
Niemcy potrzebują coraz więcej rąk do pracy. Sebastian Dettmers, prezes zarządu internetowego portalu rekrutacyjnego Stepstone, przewiduje, że za ponad dekadę nasz zachodni sąsiad będzie potrzebował nawet 700 tys. migrantów rocznie – poinformował 27 czerwca niemiecki portal Bild.de.
Problemy z wyspecjalizowanymi kadrami dotykają niemiecką gospodarkę już teraz. Wraz z rozpoczęciem sezonu wakacyjnego, niemieckie lotniska zgłaszają problemy z powodu braku personelu zarówno w liniach lotniczych, jak i wśród personelu naziemnego.
Dettmers podkreślił w swojej książce “Wielkie bezrobocie”, że już dziś odczuwalny jest problem braku rąk do pracy na lotniskach, w handlu, w opiece i w edukacji. W nadchodzących latach problem ten dotknie wielu innych sektorów i dziedzin zawodowych, co będzie miało dalekosiężne konsekwencje.
Kanada chce przyjąć ponad 400 tys. imigrantów w 2022 roku
W 2022 roku Kanada chce przyjąć 430 tys. nowych stałych mieszkańców. Tak wynika z wydawanego przez rząd federalny Planu Poziomów Imigracji – poinformował 2 lipca portal Obserwator Gospodarczy.
Rząd Kanady chce na bieżąco reagować na niedobory siły roboczej oraz zapotrzebowanie na rynku, dlatego system migracyjny otwiera się nie tylko na wysoko wykwalifikowanych pracowników, ale również osoby poszukujące pracy fizycznej.
Celem migracyjnym Kanady jest zwiększanie poziomu imigracji, co ma przełożyć się na wzmocnienie gospodarki. Niemniej istotnym czynnikiem jest również zapewnienie pomocy humanitarnej potrzebującym oraz połączenie rodzin. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że według danych gospodarczych problemem Kanady jest przede wszystkim starzejąca się populacja oraz niski wskaźnik urodzeń.