Na polskim rynku pracy od lat brakuje pracowników. Systematycznie rośnie presja płacowa, a firmy prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych benefitów. Część przedsiębiorstw decyduje się na zatrudnienie pracowników z zagranicy – bezpośrednio lub za pośrednictwem wyspecjalizowanej agencji pracy tymczasowej. Jednym z istotnych elementów, o który trzeba zadbać rozszerzając zespół o obcokrajowców, jest zapewnienie im odpowiednich warunków zakwaterowania. Przekłada się to bowiem bezpośrednio na efektywność i stabilność pracowników.

Zbiorowe zakwaterowanie dla pracowników – dlaczego jest takie ważne?

Obok warunków finansowych, to właśnie możliwość zakwaterowania jest jednym z kluczowych czynników wpływających na przyjęcie lub odrzucenie oferty pracy przez pracowników zza granicy. Oczywiście sam fakt zapewnienia noclegów dla cudzoziemców nie odgrywa już tak znaczącej roli jak jeszcze kilka lat temu. Coraz istotniejsze stają się kwestie związane m.in. z:

  • Lokalizacją oferowanego zakwaterowania – zarówno w kontekście odległości od zakładu pracy, jak i punktów komunikacji zbiorowej, czy miejsca, z którego odjeżdża transport pracowniczy. Ważny, z punktu widzenia pracownika, jest także dystans do najbliższego sklepu lub marketu spożywczego,
  • Warunki zakwaterowania – ilość łóżek w pokoju/domu, wyposażanie kuchni, dostępność Wi-Fi, a także atrakcyjność wizualna oferowanego mieszkania może także determinować wybór konkretnej oferty przez potencjalnego pracownika,
  • Koszty zakwaterowania – koszt zakwaterowania jest jednym z kluczowych elementów wpływających na decyzję kandydatów o podjęciu pracy. W walce o pracownika przewagę zyskują oczywiście podmioty, które oferują nieodpłatne zakwaterowanie dla pracowników lub te, w których częściowa odpłatność wynika z wysokiego standardu i bardzo dobrych warunków zakwaterowania.

Warto podkreślić, że im lepsze warunki, zarówno w kontekście bytowym, jak i kosztowym, oferuje się pracownikom tym wyższa ich efektywność. Zadowoleni i wypoczęci pracownicy pracują lepiej, mniejsza jest też ich skłonność do rotacji.

Koszty zakwaterowania pracowników, czyli kto płaci za mieszkanie?

Z zależności od możliwości i przyjętej polityki zatrudnienia pracodawcy, możemy wyróżnić trzy rodzaje oferowanych zakwaterowań dla pracowników:

  • Nieodpłatne zakwaterowania pracowników – obecnie, w związku z dużymi brakami personelu na polskim rynku pracy, jest to najczęściej spotykane rozwiązanie. Pracodawca, decydując się pokryć w całości koszty związane z zakwaterowaniem pracowników, zyskuje sporą przewagę konkurencyjną i jest w stanie szybciej uzupełnić braki kadrowe,
  • Częściowa odpłatne zakwaterowania pracowników – część przedsiębiorców decyduje się na partycypację w kosztach zakwaterowania pracowników, dzieląc je z zatrudnionym kandydatem w określonej proporcji,
  • Odpłatne zakwaterowanie dla pracowników – w tym przypadku pełen koszt zakwaterowania ponosi pracownik. Najczęściej to pracodawca podpisuje umowę z najemcą mieszkania i ponosi płatność za najem, a następnie koszt ten jest potrącany z wynagrodzenia pracownika. Zdarza się również, że pracodawca pośredniczy jedynie w nawiązaniu umowy pomiędzy pracownikiem najemcą, jednak wszelkie rozliczenia związane z zakwaterowaniem pracownika dokonywane są poza nim.

Zakwaterowanie dla pracowników tymczasowych – dlaczego warto powierzyć tę kwestie agencji pracy?

Decydując się na leasing pracowników warto wybrać firmę, która oferuje kompleksowe usługi, a więc zadba nie tylko o rekrutacje i zatrudnienie obcokrajowców, ale także o ich zakwaterowania, a jeśli będzie taka potrzeba – także o transport pracowników do pracy. Warto zwrócić uwagę na jakość oferowanych przez agencję pracy usług dodatkowych.

Złe warunki zakwaterowania, np. za duża liczba osób zamieszkujących daną lokalizację czy brak połączenia komunikacyjnego mieszkania z miejscem pracy, może powodować wysoką rotację personelu. Agencje pracy tymczasowej, które specjalizują się w leasingu pracowników zza granicy, mają wypracowane standardy i określone specyfikacje zakwaterowań pracowniczych. Dzięki temu, że posiadają doświadczenie i doskonale orientują się zarówno na rynku pracy, jak i nieruchomości, wiedzą jakie lokalizacje i jakie standardy korzystnie wpłyną na ofertę rekrutacyjną i późniejszą efektywność pracy.

Dodatkowo dzięki długofalowej współpracy ze sprawdzonymi dostawcami mieszkań często są w stanie uzyskać lepsze ceny najmu, niż te, które mógłby wynegocjować przedsiębiorca. Platforma migracyjna, taka jak EWL Group, ma także w swoich strukturach koordynatorów odpowiedzialnych za opiekę i zapewnienie właściwych warunków zakwaterowania wszystkich pracowników tymczasowych.

Jednak największą korzyścią wynikającą z powierzenia kwestii zakwaterowania pracowników agencji pracy jest fakt, że to agencja odpowiedzialna jest za wszelkie formalności dotyczące wynajmu mieszkania, jego właściwe użytkowanie, a także zapewnienia pełnego obłożenia nieruchomości i bilansowania kosztów najmu.

Planujesz zatrudnić cudzoziemców?

Od początku współpracy oferujemy Państwu pomoc w dokładnej analizie potrzeb i rekrutacji pracowników.

Skontaktuj się