Chociaż zlecenia na rekrutację pracowników znalazły się na początku roku na wyjątkowo wysokim poziomie, to nie miała na to wpływu fala zakażeń Omikronem – ocenili przedstawiciele branży rekrutacyjnej. Wskazali również, że w ostatnich tygodniach uwidocznił się wyższy popyt na pracowników ze strony branży automotive, a firmy na razie nie ograniczają zatrudnienia pomimo rosnących kosztów pracy.
„Jeszcze nigdy wcześniej nie odnotowywaliśmy tak wysokiego zapotrzebowania na pracowników już na samym początku roku. Już od pierwszego tygodnia stycznia spływają do nas zamówienia praktycznie ze wszystkich branż, a szczególnie z sektora automotive, odradzającego się po kryzysie związanym z produkcją i dostawami półprzewodników, ale także z branży spożywczej i logistyki. Dla nas również 2021 rok był rekordowy, zwłaszcza III i IV kwartał. Możemy stwierdzić, że ten trend utrzymuje się także obecnie, gdyż w styczniu odnotowaliśmy 50-procentowy wzrost zapotrzebowania na pracowników transgranicznych względem stycznia 2021 roku” – powiedział PAP Biznes dyrektor sprzedaży w agencji pracy tymczasowej EWL Group Michał Wierzchowski.
Wierzchowski zaznaczył jednak, że większe zapotrzebowania na pracowników łączy przede wszystkim z pozytywnymi nastrojami na rynku, a nie z zaniepokojeniem pandemią.
We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na kwarantannie w związku z pandemią Covid-19 przebywało 550.851 osób. Liczba była o 48,4 proc. niższa od rekordu, który przypadł na 28 stycznia, wtedy na kwarantannie przebywały 1.068.384 osoby. (…)
Równocześnie przedstawiciele firm rekrutacyjnych i agencji pracy zgodnie wskazują, że zwiększony popyt na pracę panuje we wszystkich branżach, dla których rekrutują pracowników. (…)
Na poprawę sytuacji w branży motoryzacyjnej wskazuje również Michał Wierzchowski z EWL Group.
„Widać, że branża odrabia straty po pandemii i kryzysie związanym z półprzewodnikami. Mamy nadzieję, że to już będzie stały trend w tym sektorze” – ocenił.
„Dla produkcji przemysłowej i automotive rekrutujemy pracowników zarówno na stanowiska niewyspecjalizowane, które cieszą się dużym popytem ze strony kandydatów ze Wschodu, jak i na wybrane stanowiska wymagające posiadania określonych kwalifikacji, takich jak spawacz, elektromechanik, szwaczka” – dodał.
PRESJA PŁACOWA NIE WPŁYWA NA SKALĘ ZATRUDNIENIA KADR NIŻSZEGO SZCZEBLA
Również Michał Wierzchowski z EWL Group ocenił, że także jeśli chodzi o usługi zatrudniania cudzoziemców firmy akceptują wzrost kosztów, który w przypadku EWL Group wyniósł 15-20 proc.
(…)