Polski rynek pracy wciąż pozostaje najbardziej dostępnym spośród wszystkich krajów Europy dla obywateli Ukrainy. Pandemia koronawirusa nie zniechęciła masowo pozostających w Polsce podczas lockdownu, migrantów z Ukrainy. Wzrasta także liczba tych, którzy pierwszy raz przyjechali do pracy w Polsce. Powyższe tematy zostały omówione podczas prezentacji raportu EWL Group “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii„, która miała miejsce 8 lipca w centrum prasowym narodowej agencji informacyjnej “Ukrinform” w Kijowie.
Badanie zostało przeprowadzone w kwietniu i maju bieżącego roku przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego wśród migrantów zagranicznych pracujących w Polsce, spośród których ponad 90% to obywatele Ukrainy.
Jak zauważył podczas prezentacji raport PR manager EWL Anatoliy Zymnin migracja zarobkowa do Polski w czasie pandemii nie zatrzymała się. Podkreślił, że w pierwszych tygodniach lockdownu w Polsce odnotowano odpływ pracowników, lecz już miesiąc później, bez względu na ograniczenia związane z pandemią, obcokrajowcy, a przede wszystkim Ukraińcy, zaczęli masowo powracać do Polski.
Ponadto według eksperta większość obywateli Ukrainy zdecydowała się pozostać w Polsce na czas pandemii, mimo faktu, że część migrantów była zmuszona do zmiany miejsca zatrudnienia lub branży.
Dyrektor rekrutacji międzynarodowej EWL Marcin Kołodziejczyk podkreślił w Kijowie, że rezultaty badania pokazały, iż w ostatnim czasie rynek pracy w Polsce się ustabilizował. Podkreślił, że głównym powodem migracji Ukraińców do Polski są przyczyny ekonomiczne. (…)
“Świadczy to o tym, że Polska staje się krajem pierwszego wyboru, najbardziej priorytetowym, interesującymi dostępnym dla migrantów zarobkowych” – podkreślił Kołodziejczyk.
Kierownik Działu Legalizacji EWL Mariya Kuzenko zaznaczyła, że duży wpływ na decyzję pracowników tymczasowych o pozostaniu w Polsce miało automatyczne przedłużenie pozwolenia na pobyt i zatrudnienie w Polsce.
Jak podkreśliła podczas prezentacji ekspertka, ponad 90% Ukraińców nie żałuje, że zdecydowało się pozostać w Polsce lub przyjechać do naszego kraju w czasie pandemii. Jednocześnie blisko 80% zarekomendowałoby pracę w Polsce swoim znajomym.
Z kolei dyrektor operacyjny EWL Ukraina Stanislav Dombrovskyy zwrócił uwagę, że zgodnie z badaniem, ponad 1/3 ukraińskich migrantów nie zamierza wracać do ojczyzny aż do samego zakończenia pandemii.
Dodał, że w ciągu ostatnich 8 miesięcy z 19% do 30% wzrosła liczba imigrantów zarobkowych szukających zatrudnienia w innych krajach niż Polska.
Badanie socjologiczne „Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zostało przeprowadzone metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview). Przebadanych zostało 620 cudzoziemców (przede wszystkim – obywateli Ukrainy), zatrudnionych w Polsce.
Zdjęcia: Agencja Ukrinform
Pracownicy zagraniczni w Polsce – pobierz raport wraz z komentarzem
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami naszych badań oraz prognozami naszych ekspertów na temat rozwoju rynku pracy w najbliższych miesiącach. Wierzymy, że przedstawiona analiza wyników badań pozwoli nie tylko na trafną diagnozę zagrożeń, ale także na wyciągniecie celnych wniosków oraz podjęcie kroków, dzięki którym nasz rynek pracy pozostanie atrakcyjny dla pracowników zagranicznych.
Wypełnij poniższy formularz by uzyskać dostęp do pełnego raportu