Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 11-17 maja 2021 roku
Firmy chcą szczepić zagranicznych pracowników, ale czekają na rządowe wytyczne
Wraz ze zwiększonym napływem pracowników z Ukrainy pracodawcy coraz częściej pytają o możliwość ich zaszczepienia. Nie dostają jednak jasnej odpowiedzi, o czym 11 maja napisał dziennik Rzeczpospolita.
Podjęliśmy już decyzję o zorganizowaniu szczepień dla naszych pracowników. Jesteśmy teraz na etapie rozmów z naszymi klientami, w jaki sposób przeprowadzić tę akcję jak najbardziej efektywnie, ale dostajemy sprzeczne informacje dotyczące zasad szczepienia cudzoziemców
– poinformował na łamach gazety Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży agencji EWL Group.
Jak podkreślił ekspert EWL, zaszczepienie miliona pracowników z zagranicy pozwoli Polsce szybciej osiągnąć odporność zbiorową. Jednak wszystko wskazuje na to, że będzie to wyzwanie. “Zatrudniające ich (pracowników zagranicznych – red.) firmy liczą na rządowy program – zgodnie z ogłoszoną pod koniec kwietnia informacją, że wszyscy obcokrajowcy legalnie przebywający w naszym kraju mogą się zarejestrować na szczepienie. Jednak według infolinii Ministerstwa Zdrowia zaszczepić mogą się jedynie cudzoziemcy z tzw. kartą pobytu” – napisała gazeta.
Badanie EWL: Co trzeci cudzoziemiec pracujący w Polsce chciałby się u nas zaszczepić
36% cudzoziemców, którzy wzięli udział w badaniu socjologicznym “Pracownik zagraniczny w dobie pandemii” zadeklarowało chęć zaszczepienia się w Polsce przeciwko COVID-19 – poinformował 14 maja portal Money.pl, powołując się na badanie przeprowadzone przez EWL Group oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Prawie drugie tyle, bo aż 31,1%, nie wyraża zainteresowania możliwością zaszczepienia się w Polsce. Niemal tyle samo respondentów (32%) przyznało, że jeszcze się waha. Zaledwie blisko jeden procent badanych (0,8%) zadeklarowało, że jest już po szczepieniu przeciwko COID-19 lub w jego trakcie.
Michał Wierzchowski, dyrektor sprzedaży EWL Group, przewiduje, że liczba pracowników zagranicznych chętnych by zaszczepić się w Polsce będzie rosła. “Wynika to z faktu, że część migrantów zaszczepi się w naszym kraju indywidualnie, a z drugiej strony istotna jest również świadomość, że w Polsce będą mogli zaszczepić się szybciej niż w swoim kraju” – cytują eksperta polskie media.
Prognoza: Polska z najniższym bezrobociem w UE
Zgodnie z wiosennymi prognozami ekonomicznymi dla państw Unii Europejskiej, Polskie PKB w 2021 roku ma wzrosnąć o 4%, zaś bezrobocie spaść do 3,3% w 2022 roku – poinformował 12 maja portal Business Insider.
Komisja Europejska w opublikowanym raporcie przewiduje, że wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, gospodarki krajów członkowskich powinny przyśpieszyć. To w przypadku Polski może skutkować wzrostem PKB aż o 5,4% w 2022 roku. A bezrobocie zarówno w tym (szacunek na 3,5%), jak i przyszłym roku (3,3%) ma nad Wisłą osiągnąć najniższy wynik wśród krajów UE.
„Oczekuje się, że wsparcie rządowe będzie kontynuowane w 2021 roku, a po zniesieniu ograniczeń i poprawie warunków gospodarczych popyt na siłę roboczą będzie stopniowo wzrastał” – poinformowała KE.
The Economist: Światowa gospodarka po COVID-19 musi uważać na “niespodzianki”
Nagły popandemiczny wzrost gospodarczy może mieć nie tylko pozytywne strony, ale i nieprzyjemne niespodzianki dla całej światowej gospodarki – przestrzega z kolei The Economist w opublikowanym 15 maja artykule “The coming global economic boom could have a sting in the tail”.
Jak podkreśla dziennik, światowa gospodarka będzie musiała zmierzyć się z nowymi problemami. Pierwszy z nich związany jest z łańcuchami dostaw, które zmieniły się w trakcie pandemii. Na rynku brakuje materiałów, zaś ceny transportu z USA do Chin wzrosły trzykrotnie, co może prowadzić do deficytu podaży usługi i towarów.
Drugim niebezpieczeństwem jest zbyt mała liczba miejsc pracy, ale także trudności w zapełnieniu już powstałych. W USA, w kwietniu powstało zaledwie 266 tys. miejsc pracy zamiast prognozowanego miliona. Jednak nie wszyscy Amerykanie są gotowi wrócić do pracy. “Ekonomiści spierają się, czy hojne zasiłki dla bezrobotnych dają ludziom powód, by nie szukać pracy” – czytamy w artykule. Ponadto, potrzebny jest również czas, by ludzie mogli się przebranżowić.