Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 6 – 12 kwietnia 2021 roku  


Bezrobocie maleje w Polsce, USA oraz krajach OECD

Stopa bezrobocia w krajach OECD w lutym 2021 roku spadła do 6,7% (z 6,8% w styczniu). Poinformowała o tym 12 kwietnia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w specjalnym komunikacie. Według analityków tej organizacji, stopa bezrobocia w państwach OECD jest obecnie o 1,4 pkt. proc. wyższa od poziomu obserwowanego w lutym 2020 roku, czyli przed wybuchem pandemii COVID-19.  

Bezrobocie w lutym 2021 roku zmalało m.in. w USA – do 6,2% (z 6,3% w styczniu), zaś najnowsze dane pokazują, że w marcu stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła o 0,2 pkt. proc., sięgając 6,0%. Z kolei bezrobocie w strefie euro w lutym 2021 roku utrzymywało się na stałym poziomie 8,3% (1,0 pkt. proc. powyżej poziomu sprzed pandemii). 

Jeżeli chodzi o nasz kraj, to według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia w Polsce w marcu wyniosła 6,4%, co oznacza, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła ona o 0,1 pkt. proc. Jak poinformował PAP, liczba bezrobotnych w marcu w naszym kraju wyniosła 1 079,8 tys. osób i w stosunku do końca lutego spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8%. 


The Economist prognozuje “świetlaną przyszłość” rynkowi pracy po pandemii

Pomimo, że pandemia COVID-19 spowodowała zwiększenie bezrobocia oraz pogorszyła sytuację pracowników, może stanowić ona przyczynek do rozwoju rynku pracy oraz naszego społeczeństwa. Przeczytaliśmy o tym 9 kwietnia w The Economist.  

Brytyjski tygodnik opiniotwórczy, powołując się na głosy analityków, prognozuje, że pandemia pomoże przyśpieszyć pozytywne przemiany rynku pracy, które zaczęły się jeszcze przed marcem 2020 roku. Jednym z elementów wspomnianych przemian jest zwiększony nacisk na pracę zdalną, która została niejako wymuszona przez sytuację pandemiczną. 

Kolejną przytaczaną przez The Economist pozytywną zmianą, którą wymusił COVID-19, jest czynny udział rządów w poszukiwaniu drogi do wsparcia zatrudnienia. Również zwiększoną orientację na automatyzację tygodnik wymienia jako pozytywna zmianę, podkreślając jednoczenie, że pracownicy nie powinni obawiać się automatyzacji procesów przemysłowych, która ma przyspieszyć wskutek pandemii. 


Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców – już na początku 2022 roku? 

Polski rząd jest już na finiszu opracowywania projektu ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców, mającej wejść w życie 1 stycznia 2022 roku – informuje Dziennik Gazeta Prawna. Dziennik przypomina, że nowy dokument regulować będzie m.in. trzy główne kwestie:

  • rezygnacja z oświadczeń,
  • przeniesienie zezwoleń o pracę do starostw,
  • digitalizacja. 

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce zastąpić oświadczenia i zezwolenia wojewódzkie nowym typem dokumentu – zezwoleniem o pracę. Na jego podstawie będzie można pracować dłużej (np. nawet do trzech lat). Ponadto nie trzeba będzie wnioskować w ich przypadku o test rynku pracy, zaś wszystkie sprawy dotyczące zgód na pracę w Polsce w pierwszej kolejności wylądują na biurku starosty.  

Eksperci podkreślają, że rządowe pomysły niosą za sobą zarówno ułatwienia dla biznesu (zmniejszenie obciążenia administracyjnego oraz digitalizacja procesu uzyskiwania zezwoleń), jak i ryzyko związane m.in. z pozbawieniem firm szybkiej możliwości zatrudnienia cudzoziemców. Rząd z kolei uspokaja, że będzie szybciej i łatwiej dzięki m.in. digitalizacji procesu i przeniesieniu zadań do PUP-ów.