Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najbardziej istotnych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany. 


Najciekawsze informacje: 26 stycznia – 1 lutego 2021 roku  


W Polsce przybywa pracowników zagranicznych

Na koniec 2020 r. liczba zarejestrowanych w ZUS cudzoziemców sięgnęła 725,2 tys., czyli była o ponad 11% większa niż rok wcześniej. Prawie 75% z nich to obywatele Ukrainy. „Na koniec grudnia zeszłego roku cudzoziemców zarejestrowanych w ZUS było o 55 tysięcy więcej niż w lutym, a straty pandemiczne zostały nadrobione z nawiązką już we wrześniu” – podkreśla Polsat

Ponadto ważne zezwolenia na pobyt w Polsce posiada obecnie prawie 460 tys. cudzoziemców. W ubiegłym roku liczba ta wzrosła o nieco ponad 34 tys. osób – poinformował Urząd ds. Cudzoziemców. „Z 457 tys. cudzoziemców, którzy 1 stycznia 2021 r. posiadali ważne dokumenty pobytowe, największe grupy stanowili obywatele: Ukrainy – 244,2 tys. osób oraz Białorusi – 28,8 tys.” – czytamy w komunikacie urzędu. 


Ekspert EWL: zainteresowanie pracą w Polsce wśród obcokrajowców będzie rosło 

Zapowiedź zwolnienia z kwarantanny osób przyjeżdżających do Polski i mających negatywny wynik testu na Covid-19 może być dodatkową zachętą dla zagranicznych kandydatów do podjęcia zatrudnienia w naszym kraju – uważa Rafał Mróz, dyrektor operacyjny EWL Group, cytowany przez Rzeczpospolitą

„Dla polskich pracodawców oznacza to z kolei, że czas oczekiwania na pracownika z zagranicy zmniejszy się o połowę, co zapewne przełoży się na wzrost popytu na kadrę zagraniczną”

– przewiduje ekspert EWL. 

Ponadto, zdaniem ekonomistów banku Pekao SA w tym roku należy się spodziewać dalszego napływu imigrantów, którzy obecnie stanowią ok. 7-8% wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce. 


Pierwszy spadek polskiego PKB od 1991 roku, ale prognoza na 2021 rok jest optymistyczna  

Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8%, po wzroście o 4,5% w 2019 roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Spadek ten w 2020 r. był znacznie poniżej średniej dla Unii Europejskiej – powiedział prezes GUS Dominik Rozkrut, cytowany przez Forsal.pl.  

Z kolei Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej ocenił, że spadek PKB o 2,8% jest wynikiem powyżej oczekiwań. „Mieliśmy prognozy na poziomie ok. – 3%, co już wtedy stawiało nas na poziomie liderów w Europie” – cytuje wiceministra Interia.  

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) szacuje, że wzrost PKB w Polsce w 2021 r. powinien być zbliżony do 4%. Poinformował o tym wiceszef resortu Robert Tomanek, cytowany przez Money.pl.  Zaś oceny ekspertów są jeszcze bardziej optymistyczne. „Prognozujemy, że polska gospodarka zakończy rok 2021 wzrostem o 4,2%” – oświadczył analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego Jakub Rybacki, cytowany przez Bankier.pl.