EWL Group laureatem Nagrody Gospodarczej ZPP – Pracodawca 2023 roku

W środę, 27 września Związek Przedsiębiorców i Pracodawców uhonorował osoby i firmy, które osiągnęły znaczące sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości lub aktywnie wspierały funkcjonowanie przedsiębiorców w Polsce. Wręczono m.in. nagrody dla najlepszego dziennikarza, ekonomisty, organizacji za projekt, a także dla wyróżnionych firm, wśród których znalazła się Platforma Migracyjna EWL. 

Wśród uczestników gali można było spotkać przedstawicieli mediów, świata biznesu, administracji rządowej i samorządowej. Wśród gości znaleźli się również przyjaciele organizacji oraz członkowie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Podczas wręczania wyróżnienia podkreślono, że EWL jest największą w Unii Europejskiej platforma globalnej mobilności, wyspecjalizowaną w pozyskaniu pracowników z zagranicy, która działa na rynku od ponad 16 lat – w tym czasie firma wsparła ponad 1.600 pracodawców na terenie Europy– łącząc ich z ponad 150.000 pracownikami. Zwrócono również uwagę na aktywne uczestnictwo naszej firmy w badaniach nad rynkiem pracy – razem z Uniwersytetem Warszawskim opublikowaliśmy do tej pory 16 raportów dotyczących europejskich rynkach pracy i mobilności pracowników.

Dziękujemy wszystkim naszym partnerom i pracownikom, którzy każdego dnia przyczyniają się do sukcesu naszej firmy swoją pasją i profesjonalizmem, a bez których to wyróżnienie nie byłoby możliwe!

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (19 – 25 września)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 19 – 25 września 2023 roku      


PARP: Ponad jedna czwarta firm z branży turystycznej zatrudnia obcokrajowców 

26% firm z sektora turystyki zatrudnia cudzoziemców. Niemal 93% z nich to osoby z Ukrainy – poinformował 22 września portal Bankier.pl, powołując się na najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.  

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć na pracę przede wszystkim jako pomoc kuchenna, pokojowa, kucharz i kelner. Wśród trudności związanych z zatrudnianiem uchodźców pracodawcy wymieniają głównie barierę językową (41%) oraz przeszkody formalne (8%). 

Jak zauważono w raporcie, połowa spośród firm prowadzących procesy rekrutacyjne, napotkała trudności z obsadzeniem wolnych stanowisk. Najczęściej wskazywanymi źródłami problemów z rekrutacją pracowników było małe zainteresowanie ofertą pracy lub wręcz brak chętnych kandydatów (63%). Inną trudnością był fakt, że kandydatom nie odpowiadały też oferowane przez pracodawców warunki finansowe (44 %). Z kolei co około trzeci pracodawca nie mógł znaleźć pracownika ze względu na brak odpowiednich kompetencji zgłaszających się osób (33%) lub brak odpowiedniego doświadczenia kandydatów (32%). 

Źródło: bankier.pl

Polska wydała 145 tys. zezwoleń na pracę 

Polska w pierwszym półroczu 2023 roku wydała ponad 145 tysięcy zezwoleń na pracę cudzoziemca – poinformował 22 września TVN24.pl, powołujące się na dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. 

Z danych resortu rodziny wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku wydano 145 136 zezwoleń na pracę cudzoziemca. Ministerstwo zaznaczyło, że „dane za I półrocze 2023 r. mogą jeszcze podlegać aktualizacji”. Najwięcej z nich otrzymali obywatele Indii (23 374), Uzbekistanu (14 358), Turcji (13 926) oraz Nepalu (13 378).  

W 2022 roku najwięcej zezwoleń otrzymali obywatele Ukrainy 85 074 oraz Indii 41 640, zaś łącznie w latach 2015-2023 (do 30 czerwca br.) Polska wydała 2 623 606 zezwoleń na pracę cudzoziemcom. W powyższym okresie najwięcej zezwoleń wydano w 2021 roku ponad pół miliona.


Czechy przedłużają tymczasową ochronę dla ukraińskich uchodźców do marca 2025 roku 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej ogłosiło, że tymczasowa ochrona dla ukraińskich uchodźców zostanie przedłużona o kolejny rok, do końca marca 2025 roku – podał portal SchengenVisaInfo.com. 

W komunikacie wydanym 13 września ministerstwo poinformowało, że taka decyzja została przedstawiona w najnowszej nowelizacji ustawy o tymczasowej ochronie. 

„Propozycja z warsztatu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przewiduje między innymi, że jeśli zgodnie z założeniami tymczasowa ochrona uchodźców z rosyjskiej wojny zostanie przedłużona na poziomie Rady UE, opcja ta będzie miała zastosowanie również w Republice Czeskiej” czytamy w oświadczeniu. 

Prezentacja najnowszych badań EWL podczas konferencji „Ukraińscy uchodźcy wojenni w Polsce: pomoc społeczeństwa, wyzwania i nowe tendencje migracyjne” 

W środę, 20 września we Lwowie odbyła się konferencja pt. „Ukraińscy uchodźcy wojenni w Polsce: pomoc społeczeństwa, wyzwania i nowe tendencje migracyjne”, w ramach której zaprezentowano wyniki najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji, m.in. Głównego Departamentu Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy we Lwowskim obwodzie, MSZ Ukrainy we Lwowie, Departamentu Państwowej Straży Granicznej Ukrainy w Regionie Zachodnim, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, a także eksperci Platformy Migracyjnej EWL i Studium Europy Wschodniej UW: 

  • Margarita Sytnik, PR Manager EWL,  
  • Stanislav Dombrovskyy, dyrektor sieci rekrutacyjnej EWL Ukraina,  
  • Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. 

„Przed wybuchem wojny Polska była głównym krajem migracji dla obywateli Ukrainy. Obecnie Ukraińcy coraz częściej wybierają Niemcy. Część ukraińskich uchodźców może jednak wrócić do Polski, jeśli znajdą tu satysfakcjonującą pracę lub jeśli w Niemczech nie znajdą odpowiedniej pracy. 39% Ukraińskich uchodźców deklaruje chęć powrotu do Ukrainy w bliższej lub dalszej perspektywie” –

mówiła w trakcie spotkania Margarita Sytnik. 

Praca, kadry, migracje, zatrudnianie cudzoziemców – tygodniowy przegląd EWL (12 – 18 września)

Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.  


Najciekawsze informacje: 12 – 18 września 2023 roku      


Badanie EWL: Ukraińscy uchodźcy coraz częściej wybierają Niemcy 

Od zeszłego roku z Polski wyjechało ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy z czego 150 tys. z nich trafiło do Niemiec – poinformował 12 września Dziennik Gazeta Prawna powołując się na najnowszy raport Platformy Migracyjnej EWL i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.  

Wśród respondentów dominowały dwa główne powody wyjazdu: posiadanie rodziny czy znajomych w Niemczech oraz czynniki związane z możliwością wyższych zarobków lub otrzymywania świadczeń socjalnych. Z badania wynika, że większość (59%) osób, które wyjechały z Polski do Niemiec, nie pracowała w Polsce. Autorzy badania zapytali również uchodźców o chęć powrotu do Polski. Taką możliwość bierze pod uwagę zaledwie 13%. Ponad 1/3 (38%) odpowiedziała negatywnie, zaś pozostali (48%) nie są jeszcze zdecydowani. 

– Po 24 lutego 2022 roku Niemcy odpowiedziały na napływ uchodźców z Ukrainy poprzez wprowadzenie najbardziej liberalnych przepisów dotyczących dostępu cudzoziemców do rynku pracy, szybkich, a często obowiązkowych kursów językowych oraz zawodowych – zauważa prezes Zarządu EWL Group Andrzej Korkus. 


Eurostat: Polska ma najmniej wakatów od 2021 roku 

W Polsce jest najmniej wolnych miejsc pracy od początku 2021 roku. Najwięcej wakatów jest w Niemczech, Holandii i Belgii – podał 14 września portal Business Insider powołując się na najnowsze dane Eurostatu.  

W Polsce jest 113 tys. miejsc pracy, na które nie udaje się znaleźć pracownika. Najwięcej rąk do pracy potrzeba tradycyjnie w Niemczech, gdzie czeka na chętnych 1 mln 729 tys. stanowisk do objęcia. Na kolejnych miejscach są: Holandia z 438 tys. i Belgia z 195 tys. 

W Polsce największej liczby pracowników na przygotowane już miejsca pracy potrzebuje: handel (32 tys.), przemysł (22 tys.) i administracja publiczna oraz obrona narodowa (21 tys.). W Niemczech branża technologiczna szuka aż 433 tys. pracowników, a administracja publiczna 423 tys. Brakuje też ludzi w handlu — 402 tys. 


NBP zaprezentowało badania na temat zarobków Polaków na emigracji 

W 2022 roku średnie miesięczne wynagrodzenie brutto Polaków w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Holandii było ponad dwukrotnie wyższe niż w naszym kraju – poinformował portal TVN24.pl powołując się na wyniki najnowszego raportu Narodowego Banku Polskiego. 

Z raportu wynika, że w Niemczech główne sektory gospodarki, w których pracowali Polacy w 2022 roku to przemysł, rolnictwo, handel, budownictwo i hotelarstwo. W Wielkiej Brytanii głównymi sektorami pracy Polaków był przemysł oraz hotelarstwo i gastronomia (w sumie pracuje w nich 43% respondentów). W Holandii zaś prawie połowa ankietowanych pracuje w rolnictwie i przemyśle. Duży odsetek pracuje też w transporcie. 

W Wielkiej Brytanii prawie 70% pracujących w hotelarstwie i gastronomii pracowało za wynagrodzenie poniżej 2 tys. funtów miesięcznie. W Holandii w przemyśle i rolnictwie najwyższy odsetek emigrantów zarabiał miesięcznie mniej niż 2200 euro. W Niemczech – w sektorach, w których pracuje największy odsetek Polaków – najwyższe wynagrodzenia były w budownictwie, a najniższe w rolnictwie i handlu.

Platforma Migracyjna EWL uczestniczyła w konferencji w ramach projektu „Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together” 

W czwartek, 14 września w Kijowie odbyła się konferencja „Tworzenie skutecznej integracji. Regionalna współpraca gospodarcza i europejska perspektywa Ukrainy: jak Polska i Europa mogą pomóc” w ramach projektu Związku Przedsiębiorców i Pracodawców „Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together”. 

Udział w spotkaniu z przedstawicielami instytucji UE, liderami biznesowymi i urzędnikami z Polski i Ukrainy wzięli eksperci Platformy Migracyjnej EWL: Andrzej Korkus, Marcin Kołodziejczyk, Artur Gregorczyk, Margarita Sytnik oraz partnerzy rekrutacyjni: Mariana Semeniuk, Iryna Kowalik oraz Margarita Nesterenko.

Zgodnie z ostatnimi badaniami EWL oraz analizą ruchów migracyjnych w ramach innych konfliktów zbrojnych, część uchodźców deklaruje, że w najbliższym czasie nie zamierza wrócić do ojczyzny. W związku z powyższym Ukraina stanie przed dużym wyzwaniem demograficznym, które będzie miało wpływ na lokalny rynek pracy. Jedną z odpowiedzi na tę kwestię jest prowadzenie aktywnej polityki imigracyjnej poprzez stworzenie przejrzystych i jasnych procedur, które wspomogą szybką i skuteczną odbudowę Ukrainy po wojnie

– podkreślał w trakcie spotkania Andrzej Korkus, prezes EWL. 

Deutsche Welle: Ukraińcy wybierają Niemcy nie tylko dla pieniędzy

Spora część ukraińskich uchodźców wyjechała z Polski do Niemiec. Barierą był dla nich język polski. A niemiecki niektórzy z nich znali – poinformował 12 września portal Deutsche Welle, powołując się na najnowsze badania EWL.

Raport na ten temat został przedstawiony na tegorocznym Forum Ekonomicznym w Karpaczu. „Co najbardziej zmotywowałoby Pana/Panią do powrotu do Ukrainy po zakończeniu wojny?” – zapytali autorzy sondażu „Z Polski do Niemiec” żyjących w Niemczech uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przedtem przebywali w Polsce.

Z kilkunastu możliwych odpowiedzi respondenci najczęściej – 60 procent – wybierali realną perspektywę członkostwa w NATO. Możliwość połączenia się z rodziną, która pozostała w Ukrainie, wskazało o jeden punkt procentowy mniej respondentów. Trzecie miejsce z wynikiem 55 procent zajęły ex aequo odpowiedzi „realna perspektywa członkostwa w UE” i „zwiększenie poziomu wynagrodzenia oraz poprawa warunków pracy”. W tej części sondażu możliwy był oczywiście wybór większej liczby odpowiedzi.

– To jest kwestia bezpieczeństwa, jedna z podstawowych potrzeb człowieka – w rozmowie z DW tłumaczy wskazania członkostwa w NATO i Unii prezes zarządu spółki EWL Group zajmującej się pośrednictwem pracy dla pracowników zagranicznych. Andrzej Korkus kieruje też stworzoną przez spółkę Fundacją Wspierania Migrantów na Rynku Pracy „EWL”. – Myślę, że NATO oznacza dla nich bezpieczeństwo, Unia Europejska zaś stabilizację i lepsze życie. I oczywiście są jeszcze bliscy. Te trzy sprawy dominują – podkreśla.

Lider na rynku rekrutacji

„EWL Group to coś więcej niż agencja pracy. To Platforma Migracyjna, ekspert i lider na rynku rekrutacji, w której działalność badawcza spotyka nowoczesne rozwiązania na obszarze nowych technologii” – reklamuje się spółka na swojej stronie internetowej. Firma nie tylko pośredniczy w zatrudnianiu ludzi z zagranicy, ale i – według własnej deklaracji – zapewnia im „bezpieczną podróż, legalne zatrudnienie oraz godne warunki życia”.

– Rekrutujemy pracowników z 28 krajów także do Niemiec, gdzie zapotrzebowanie na rynku pracy jest olbrzymie – mówi Andrzej Korkus. To, z czym firma mierzy się od półtora roku, jest dla niej jednak czymś nowym. – Nie jesteśmy ekspertami od uchodźców, tylko od migracji zarobkowej. Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy zajmować się zatrudnianiem uchodźców – podkreśla.

Przede wszystkim pierwszy okres pobytu uchodźców w nowym kraju wygląda inaczej niż w wypadku imigrantów zarobkowych, którzy zazwyczaj najpierw szukają pracy, a dopiero potem mieszkania. – Z uchodźcami jest odwrotnie. Im chodzi o to, żeby przetrwać. Najpierw szukają mieszkania, a potem w jego pobliżu przedszkola lub żłobka. My zaś nie wiedzieliśmy, jak im pomóc z opieką nad dziećmi – przyznaje szef EWL. – Szukaliśmy rozwiązań razem z pracodawcami. Jeden z nich nawet zorganizował żłobek u siebie.

Grupa ankietowanych

Fundacja „EWL” prowadzi badania socjologiczne wśród cudzoziemców, którzy podjęli zatrudnienie w Polsce, a od czasu inwazji Rosji na Ukrainę „aktywnie organizuje pomoc charytatywną oraz angażuje się w działania wspierające Ukraińców powracających do kraju”. Wraz z kierowanym przez Jana Malickiego Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (SEW) wydała już osiem raportów z wynikami wspólnych badań.

Sondaż „Z Polski do Niemiec” jest kolejnym takim przedsięwzięciem. Między 4 a 21 sierpnia tego roku ankieterzy przepytali w Niemczech 400 żyjących tam dorosłych obywatelek i obywateli Ukrainy, którzy po 24 lutego 2022 roku przybyli jako uchodźcy wojenni do Polski, a następnie przeprowadzili się do Republiki Federalnej. Badacze rozmawiali z nimi metodą wspomaganych komputerowo wywiadów internetowych CAWI (Computer-Assisted Web Interview), podczas których odpowiada się online na ankietę widoczną na ekranie.

Respondenci zostali wybrani z bazy kontaktowej uchodźców z Ukrainy, pochodzą ze wszystkich regionów tego kraju, reprezentują rozmaite grupy wiekowe (od 18 lat wzwyż) i poziomy wykształcenia. Żyją w różnych miastach w całych Niemczech: wielkich (Berlin, Monachium, Frankfurt nad Menem, Kolonia, Düsseldorf), średnich (Bochum, Freiburg, Ratyzbona, Bamberg), i mniejszych (Lippstadt, Herzogenaurach, Memmelsdorf).

Zmiana kraju

Pomysł zajęcia się tematem uchodźców, którzy postanowili zmienić kraj osiedlenia, wziął się z porównania liczb publikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat. W sierpniu 2022 roku, gdy wojna Rosji przeciw Ukrainie trwała już pół roku, z 3,6 miliona ukraińskich uchodźców w Unii Europejskiej najwięcej, 1,3 miliona, znalazło schronienie w Polsce. Do Niemiec trafiło do tego czasu niespełna 700 tysięcy uciekających przed wojną Ukraińców.

Dziesięć miesięcy później, w czerwcu tego roku, liczba ukraińskich uchodźców w Europie wzrosła do czterech milionów, a najwięcej z nich – 1,1 miliona – było w Niemczech. W Polsce zostało ich już tylko niespełna milion, ubyło 350 tysięcy. W Niemczech odwrotnie: przybyło ich ponad 400 tysięcy.

– Oczywiście to nie znaczy, że wszyscy, którzy wyjechali z Polski, przenieśli się do Niemiec. Takich było ponad sto tysięcy. Chcieliśmy się przyjrzeć, czym się kierowali – mówi Andrzej Korkus. (…).

Źródło: dw.com

Wyniki najnowszego raportu EWL są cytowane w europejskich mediach

Wnioski z wyników najnowszych badań najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej” są cytowane przez europejskie media, m.in. Euronews, die Welt, Deutsche Welle oraz L’Observatoire de l’Europe.

Raport specjalny powstał po przeanalizowaniu wyników badania sondażowego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”, które zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy po wybuchu wojny przyjechali do Polski, otrzymując w naszym kraju status ochrony tymczasowej, a następnie wyjechali do Niemiec. 

Wyniki najnowszego raportu EWL są cytowane w ogólnopolskich mediach

Wnioski z wyników najnowszych badań najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej” są cytowane przez ogólnopolskie media, m.in. Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Gazeta Wyborcza oraz portale WP.pl, Onet.pl, Money.pl.

Raport specjalny powstał po przeanalizowaniu wyników badania sondażowego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”, które zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy po wybuchu wojny przyjechali do Polski, otrzymując w naszym kraju status ochrony tymczasowej, a następnie wyjechali do Niemiec. 

Wnioski z raportu oraz wypowiedzi ekspertów EWL i Studium Europy Wschodniej UW pojawił się na pierwszej stronie Dziennika Gazety Prawnej.

Ponadto były cytowane przez takie media jak Rzeczpospolita, , Gazeta Wyborcza, WP.pl, Onet.pl.

Wyniki najnowszego raportu EWL są cytowane w amerykańskich i kanadyjskich mediach

Wnioski z wyników najnowszych badań najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej” są cytowane w ponad 100 amerykańskich i kanadyjskich mediach, m.in. Washington Post, ABC News oraz Associated Press.

Raport specjalny powstał po przeanalizowaniu wyników badania sondażowego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”, które zostało przeprowadzone w sierpniu 2023 roku przez Platformę Migracyjną EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP. Przebadanych zostało łącznie 400 obywateli Ukrainy, którzy po wybuchu wojny przyjechali do Polski, otrzymując w naszym kraju status ochrony tymczasowej, a następnie wyjechali do Niemiec. 

Eksperci EWL i Studium Europy Wschodniej UW zaprezentowali wyniki badania sondażowego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”

We wtorek, 12 września w Świetlicy Wolności w Warszawie odbyła się kolejna prezentacja wyników najnowszych badań EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego „Z Polski do Niemiec. Nowe trendy ukraińskiej migracji uchodźczej”.

Wyniki badania na spotkaniu z udziałem polskich i zagranicznych mediów, ekspertów oraz przedstawicieli środowisk branżowych zaprezentowali eksperci Platformy Migracyjnej EWL oraz Studium Europy Wschodniej UW: 

  • Michalina Sielewicz MBA, dyrektorka rozwoju międzynarodowego EWL, 
  • Michał Wierzchowski, Country Manager Poland EWL, 
  • Anatoliy Zymnin, rzecznik prasowy EWL, 
  • Mariusz Kowalski, profesor UW, 
  • Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW. 

Największy wpływ na decyzję o przeprowadzeniu się Ukraińców z Polski do Niemiec miały czynniki społeczne, czyli przede wszystkim fakt, że w Niemczech przebywało już wielu przyjaciół i znajomych. Można powiedzieć, że to przysłowiowy efekt kuli śnieżnej. Bardzo podobną sytuację mieliśmy kilka lat temu w Polsce, kiedy migranci zarobkowi z Ukrainy przyjeżdżali do Polski. Główny powód, który zdeterminował ich decyzję, był związany z tym, że ich znajomi, czasami rodzina lub przyjaciele, przebywali już w naszym kraju

– mówił w trakcie spotkania Michał Wierzchowski. 

 Jeżeli chodzi o aktywność zawodową w Niemczech, 31% respondentów potwierdza, że obecnie pracuje w Niemczech, a 46% przyznaje, że nie, ale planuje. Jeśli zsumujemy te dwie liczby, mamy ponad 70% uchodźców, którzy chcą pracować bądź już pracują, tylko przechodzą proces legalizacyjny, uczą się języka lub integrują się. W przypadku ofert pracy na rynku niemieckim, w większości, są to oferty, które wymagają komunikacji w języku niemieckim

– podkreśliła podczas konferencji Michalina Sielewicz.