Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 7 – 13 grudnia 2021 roku
Już ponad 900 tys. obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS
W Polsce jest 918 tys. ubezpieczonych cudzoziemców – poinformowała 8 grudnia prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podczas audycji na antenie radia TOK FM.
Jak przekazała szefowa ZUS obecnie ubezpieczeniem społecznym objętych jest ok. 872 tys. cudzoziemców, a ubezpieczeniem zdrowotnym – 918 tys. Prezes ZUS podkreśliła, że nic nie zapowiada by liczba ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców miała w najbliższym czasie zahamować lub drastycznie się obniżyć.
„Myślę, że milion osiągniemy gdzieś w styczniu, chociaż musimy się liczyć z tym, że w tym okresie zimowym, ta dynamika trochę będzie na pewno mniejsza” – powiedziała Gertruda Uścińska.
UdSC: Obywatele Ukrainy coraz częściej decydują się na długoterminowy pobyt w Polsce
Liczba obywateli Ukrainy posiadających ważne zezwolenia na pobyt w Polsce przekroczyła 300 tys. osób –poinformował 12 grudnia rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców Jakub Dudziak cytowany przez Polskie Radio.
Komentując powyższe liczby Urząd podkreślił, że ukraińska migracja do Polski od początku ma podłoże przede wszystkim ekonomiczne. Powoli jednak zaczyna być widoczny stopniowa zmiana jej trwałości. Obywatele Ukrainy coraz częściej wybierają długoterminowy pobyt w kraju nad Wisłą zamiast migracji tymczasowych.
Według danych UdSC, spośród obywateli Ukrainy (prawie 57% ogółu osiedlających się w kraju cudzoziemców), prawie 84% posiada zezwolenia na pobyt czasowy, które mogą obowiązywać przez maksymalnie 3 lata. W zdecydowanej większości są one wydawane w związku z podejmowaniem pracy – 77% spraw.
Urząd podkreślił, że powyższe dane nie uwzględniają osób przebywających w Polsce tymczasowo w ramach ruchu bezwizowego lub na podstawie wiz.
UE bardziej się otwiera na wykwalifikowanych pracowników z zagranicy
Rada Unii Europejskiej w dniu 7 grudnia przyjęła nowe przepisy mające przyciągać i zatrzymywać wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich, zwłaszcza w tych sektorach, które borykają się z niedoborem pracowników o wysokich kwalifikacjach – podał 9 grudnia portal Rady Unii Europejskiej.
Zmiany związane są przede wszystkim z „niebieską kartą” – dokumentem pozwalającym wykwalifikowanym pracownikom niebędących obywatelami Unii Europejskiej na pobyt i pracę na terytorium większości państw członkowskich UE.
Nowe dyrektywy usprawniają dotychczasowe warunki wjazdu i pobytu dla wysoko wykwalifikowanych pracowników z krajów trzecich. Wprowadzone zmiany dotyczą między innymi ustanowienie bardziej inkluzywnych kryteriów przyjmowania obcokrajowców, ułatwienia mobilności wewnątrz UE, ułatwienia łączenia rodzin oraz uproszczenia procedur dla zatwierdzonych pracodawców.