Jako lider rynku zatrudnienia staramy się obserwować wszystkie zmiany dotyczące sektora pracy tymczasowej, wynajmu pracowników i zagadnień kadrowych. By przybliżyć Państwu najważniejsze informacje i prognozy, co poniedziałek publikujemy skrót najistotniejszych informacji z minionego tygodnia, który pozwoli Państwu na lepsze zrozumienie obecnych trendów panujących na rynku pracy i przygotowanie się na nadchodzące zmiany.
Najciekawsze informacje: 28 marca – 3 kwietnia 2023 roku
Eurostat: Polska z drugim najniższym poziomem bezrobocia w UE
Stopa bezrobocia w lutym ukształtowała się w Polsce na poziomie 2,8%, czyli tak samo jak w styczniu – poinformował 31 marca portal PolskieRadio24.pl, powołując się na najnowsze dane Eurostatu.
Zgodnie z danymi opublikowanym przez Eurostat stopa bezrobocia w lutym w Polsce wyniosła jedyne 2,8% wobec średniej unijnej na poziomie 6%. Stopa bezrobocia w strefie euro w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,6%, czyli tyle samo co w poprzednim miesiącu. Najniższy poziom bezrobocia, wynoszący 2,4%, odnotowały Czechy.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z danych opublikowanych przez Eurostat, w których wskazano, że Polska notuje jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej Unii Europejskiej – podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Ukraina potrzebuje pracowników i pracodawców
Poziom bezrobocia oscyluje dziś w Ukrainie wokół 25–26%, a zdaniem banku centralnego w ciągu dwóch lat obniży się do 17–20% – podał 30 marca portal Dziennik Gazeta Prawna.
Według raportu International Rescue Committee (IRC) liczba ta może być znacznie wyższa niż oficjalne statystyki, gdyż wiele osób pozostaje zatrudnionych na papierze, a w rzeczywistości straciło pracę i dochody. Trudności napotykają również osoby wewnętrznie przesiedlone. Tych jest w Ukrainie ok. 5,4 mln. Z analizy Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji wynika, że pracuje wyłącznie 34% z nich.
Zdaniem ukraińskiej ekonomistki Kateryny Markewycz problem ten charakteryzuje się zróżnicowaniem regionalnym. Regiony bezpieczniejsze, znajdujące się na zachodnie Ukrainy są bardziej nasycone pracownikami i pracodawcami. Natomiast już centrum poziom bezrobocia jest wyższy.
– Z kolei na terenach dezokupowanych przemysł i usługi nie wróciły do stanu sprzed inwazji. Stąd bezrobocie w obwodach charkowskim, chersońskim czy czernihowskim też jest stosunkowo wysokie – podkreśliła ekonomistka.
Niemcy chcą przyciągnąć wykwalifikowanych pracowników
W związku z niedoborem siły roboczej Niemcy chcą przyciągnąć więcej wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Niemiecki rząd zatwierdził zmiany w ustawie o imigracji wykwalifikowanych pracowników – poinformował 29 marca portal Deutsche Welle.
Dzięki ustawie wykwalifikowani zagraniczni pracownicy z krajów spoza UE z dyplomem i dwuletnim doświadczeniem zawodowym będą mogli w przyszłości przyjechać do Niemiec bez konieczności wcześniejszego uznania przez Niemcy ich kwalifikacji. To właśnie proces uznania kwalifikacji był do tej pory jedną z największych przeszkód dla wykwalifikowanych pracowników, chcących podjąć pracę w Niemczech.
Minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser i szef niemieckiego Ministerstwa Pracy Hubertus Heil stwierdzili, że wykwalifikowani pracownicy są pilnie potrzebni w niemal wszystkich branżach w Niemczech. Nowa wersja ustawy ma gwarantować mniej biurokracji i skomplikowanych reguł. Niemcy chcą pozyskać w ten sposób więcej pracowników.